Artykuł: Jak funkcjonalnie oświetlić łazienkę

Jak funkcjonalnie oświetlić łazienkę

Łazienka należy do pomieszczeń, w których powinno być jasno. Nowoczesne oświetlenie łazienki odgrywa bardzo ważną rolę ze względu na użytkowy charakter tego wnętrza. Rozświetla je nie tylko światło sztuczne i naturalne. By było w łazience jasno, ważna jest także kolorystyka ścian i podłóg.

W łazience spędzamy codziennie sporo czasu – tu zaczynamy dzień i go kończymy: myjemy się, malujemy, układamy fryzury. Rola tego pomieszczenia nie ogranicza się obecnie do funkcji higienicznych. Dzisiaj w łazience także relaksujemy się po całym dniu pracy. Staramy się nadać jej przyjazny, a także reprezentacyjny charakter – przecież korzystają z niej nie tylko domownicy, ale także goście. Zadbajmy więc o nowoczesne oświetlenie łazienki.

Nowoczesne oświetlenie łazienki dobrze zaplanowane

Podstawą nowoczesnego oświetlenia łazienki jest światło ogólne oraz robocze zamontowane przy lustrze – połączenie ich daje komfort korzystania z łazienki i przyczynia się do oszczędności prądu. Jednak coraz częściej nie ograniczamy się tylko do oświetlenia funkcjonalnego – dużą rolę zaczyna odgrywać również światło dekoracyjne. Najwygodniej, gdy oświetlenie ogólne, robocze i dekoracyjne jest zamontowane na niezależnych obwodach – wtedy można je włączać jednocześnie lub osobno. To wygodne i oszczędne, gdy na przykład korzystamy tylko z toalety lub ze strefy kąpielowej.

Światło w centrum

Niezależnie od wielkości i funkcji, nowoczesne oświetlenie łazienki powinno obejmować oświetlenie ogólne (zwykle montowane na suficie). Jego rolą jest zastąpienie światła naturalnego. Sprawia ono, że wszystkie zakamarki pomieszczenia są dobrze doświetlone. Pozwala również usunąć cienie powstające przy włączonym oświetleniu roboczym lub dekoracyjnym. Do oświetlenia ogólnego stosuje się tradycyjnie plafoniery, czyli płaskie oprawy natynkowe zamknięte całkowicie lub częściowo, montowane pod sufitem. Najczęściej są one zaprojektowane na planie prostokąta, koła lub elipsy. Ich klosze wykonane ze szkła mrożonego przepuszczają światło, lekko je rozpraszając i nie wywołując głębokich cieni. W nowoczesnym oświetleniu dużej łazienki warto zastosować plafonierę z kilkoma źródłami światła. Plafoniery należą do stosunkowo neutralnych opraw oświetleniowych, nie ingerują w przestrzeń łazienki i są idealnym rozwiązaniem we wnętrzach w stylu minimalistycznym. Również do neutralnych stylistycznie opraw oświetlenia ogólnego zalicza się różnego typu reflektory. Coraz chętniej stosuje się też lampy, których forma nawiązuje zarówno do ozdobnych żyrandoli, jak i plafonier. Składają się one z podstawy okrągłej, kwadratowej lub owalnej, z której wychodzą liczne ramiona z delikatnymi źródłami światła. Oprawy tego typu są bardzo dekoracyjne, dzięki elementom wykonanym z tworzyw sztucznych, metalu lub szkła naśladującego na przykład szlifowane kryształy. Nadają one łazienkom charakter salonu kąpielowego np. w modnym stylu glamour.

Nowoczesne oświetlenie łazienki dobre do pracy

Bardzo istotne jest odpowiednie oświetlenie lustra. Powinno być ono równomiernie rozłożone, bez cieni, co sprawi, że osoby przeglądające się w nim, będą dobrze widzieć swoją twarz i sylwetkę. Najkorzystniej, by zamontowane oprawy znalazły się na wysokości oczu, czyli poniżej 160 cm ponad posadzką. Optymalna odległość między lampami wynosi 75 cm. Oświetlenie może również tworzyć ciąg prostych opraw lub długi panel świetlówkowy albo LED-owy zainstalowany nad lustrem. Im dłuższy panel i więcej źródeł światła, tym lepsze oświetlenie. Sprawdzi się ono najlepiej przy bardzo szerokich lustrach. Jednak najczęściej do oświetlenia tafli szkła wykorzystuje się kinkiety. Montuje się je symetrycznie po jej pionowych bokach. Nowoczesne oświetlenie łazienki to również oprawy zamontowane na ruchomych ramionach, co pozwala zmieniać kąt padania światła. Można też wykorzystać kilka lamp wiszących z niewielkimi oprawami kloszowymi. Coraz chętniej wykorzystuje się także lustra, w które wbudowane jest oświetlenie.

Nowoczesne oświetlenie łazienki na rzecz wypoczynku

Dzięki nowoczesnemu oświetleniu łazienki nawet niewielkie pomieszczenie może być miejscem wypoczynku. Relaksowi sprzyja nie tylko kąpiel w wannie, doskonale odprężymy się, korzystając z dobrze wyposażonej kabiny prysznicowej. Wypoczynkowi służą punkty świetlne zamontowane w okolicy prysznica i wanny. Światło w strefie kąpielowej powinno być nienachalne i delikatne. Najlepiej, jeśli źródła światła nie będą widoczne, wówczas mamy gwarancję, że nie oślepią osoby odpoczywającej w kąpieli. Jeśli zdecydujemy się na górne oświetlenie wanny lub prysznica, warto skorzystać ze ściemniacza, co pozwoli uzyskać odpowiedni klimat. Dyskretne będzie również oświetlenie zainstalowane w obudowie wanny. Wokół dolnej krawędzi wanny – a najlepiej kilka centymetrów nad nią zamontujmy wodoszczelne paski LED-owe. Efekt nie tylko pomoże nam się rozluźnić – to równocześnie piękna dekoracja łazienki.

Zdjęcia: Fotolia.com 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!