Artykuł: Lampy pokojowe i nie tylko - wyposażenie domu na długie jesienne wieczory

Lampy pokojowe i nie tylko - wyposażenie domu na długie jesienne wieczory

Zmniejszony dopływ światła dziennego w okresie jesienno-zimowym ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Aby poprawić sobie nastrój w długie jesienne i zimowe wieczory warto zadbać o odpowiednie oświetlenie wnętrz, w których przebywamy. Oprócz standardowych lamp pokojowych, do wyboru mamy także inne rozwiązania. Ciekawym sposobem na walkę z jesienną chandrą są również lampy światła dziennego. Co warto o nich wiedzieć?

Gdy dzień staje się krótszy bywamy bardziej zmęczeni, apatyczni, brakuje nam chęci do działania. Niedobór światła słonecznego powoduje obniżenie poziomu serotoniny – neuroprzekaźnika w mózgu, nazywanego również hormonem szczęścia. W miesiącach charakteryzujących się słabym nasłonecznieniem mamy natomiast do czynienia ze zwiększoną produkcją melatoniny, czyli hormon snu. Dlatego, gdy brakuje nam słońca stajemy się bardziej senni, a nasze samopoczucie nie jest najlepsze. Niektóre osoby na skutek deficytu światła dziennego mogą nawet doświadczać tzw. depresji zimowej. Z tymi negatywnymi skutkami zmniejszonego dopływu światła dziennego można się jednak uporać dobierając odpowiednie lampy pokojowe do poszczególnych wnętrz.

Dobre oświetlenie jesienią

Poza oświetleniem głównym, którego funkcję pełnią zazwyczaj sufitowe lampy pokojowe, we wnętrzu warto zorganizować miejsce na kilka dodatkowych punktów świetlnych. Będą one pełnić rolę oświetlenia funkcjonalnego i nastrojowego, uzupełniając oświetlenie główne w pomieszczeniu. Oświetlenie funkcjonalne lokalizuje się w miejscach, w których będziemy potrzebować mocnego światła do wykonywania codziennych czynności. We wnętrzu przyda się również oświetlenie nastrojowe, które zbuduje przyjemny klimat, podkreślając przy tym wybrane elementy pomieszczenia.
Jak zaplanować oświetlenie wnętrza? Jako rozwiązanie idealne przyjmuje się 5 punktów świetlnych w pomieszczeniu o powierzchni około 20 m2 lub 7 w pomieszczeniu o powierzchni około 30 m2. W celu optymalnego doświetlenia wnętrza możemy skorzystać z różnych lamp – wiszących, stojących podłogowych, czy też mniejszych – do ustawienia na stoliku lub komodzie. Pomoce mogą się okazać również kinkiety. Lampy pokojowe powinny być tak dobrane i rozmieszczone, aby zapewniały równomierne oświetlenie wnętrza. Żeby dobrze rozplanować oświetlenie sztuczne, warto narysować na kartce papieru plan pomieszczenia i zaznaczyć na nim istniejące lub już wybrane lampy pokojowe oraz (orientacyjnie) promień światła, jaki roztaczają. Pozwoli nam to zobaczyć, gdzie w pomieszczeniu występują miejsca niedoświetlone i rozplanować rozmieszczenie nowych punktów świetlnych.

Lampy światła dziennego

Aby zadbać o dobry nastój jesienią, poza standardowymi lampami wiszącymi i stojącymi pomocna może okazać się również lampa światła dziennego. Światło emitowane przez taką lampę jest zbliżone do światła słonecznego. Chodzi tu o podobieństwo fizyczne, czyli m.in. natężenie światła, które wynosi około 10 000 luksów (przy odstępie 10 cm), a także jego barwę. Lampy światła dziennego nie są jednak standardowymi lampami pokojowymi. Nie służą bowiem do oświetlenia wnętrz, lecz do naświetlania naszego ciała. Stosuje się do terapii świetlnej w przypadku objawów niedoboru światła, gdyż normalne światło elektryczne jest niewystarczające, aby wpływać na gospodarkę hormonalną. Lampy światła dziennego mogą zniwelować skutki zaburzenia równowagi hormonalnej, spowodowane niewystarczającą ilością światła dziennego i wpływać pozytywnie na poziom naszej aktywności oraz samopoczucie. Przykładowo użycie takiej lampy bezpośrednio po przebudzeniu może wstrzymać produkcję melatoniny i skutkować pozytywną zmianą nastroju.  

Zdjęcia: Fotolia.com, EOD

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!