Artykuł: Oświetlenie ogólne – rodzaje oświetlenia ogólnego

Oświetlenie ogólne – rodzaje oświetlenia ogólnego

Komfort korzystania z wnętrz po zmroku zapewnia połączenie kilku rodzajów światła miejscowego m.in. kierunkowego, roboczego, dekoracyjnego. Nie do przecenienia jest jednak światło ogólne. To ono odgrywa najważniejszą rolę w dobrym doświetleniu pomieszczeń.

Rola światła centralnego jest ostatnio bardzo pomniejszana. Wielu projektantów wnętrz twierdzi, że dzisiaj jego funkcje przejmuje światło miejscowe określane jako zadaniowe, doświetlające miejsca, z których korzystamy w danej chwili. Jednak nawet najlepsze światło tego typu nie sprosta zadaniom stawianym oświetleniu ogólnemu. To ono daje komfort widzenia wszystkich zakamarków wnętrza po zmroku.

Oświetlenie ogólne w roli światła naturalnego

Najważniejszą rolą oświetlenia ogólnego jest jak najskuteczniejsze zastąpienie światła naturalnego. Nie tylko obejmuje ono swoim zasięgiem całe wnętrze, ale też usuwa cienie pojawiające się przy włączonym oświetleniu kierunkowym. Daje więc największą wygodę widzenia po zmroku, chociażby pełną zdolność rozróżniania wszystkich detali znajdujących się w pomieszczeniu, w tak doświetlonym wnętrzu nie męczymy wzroku.

Oświetlenie centralne – idealne oprawy

W roli oświetlenia ogólnego, zwłaszcza w dużych pomieszczeniach, najlepiej sprawdzają się wieloramienne żyrandole. Najczęściej umieszcza się je centralnie tuż pod sufitem. Żyrandole w swej podstawowej klasycznej formie mają wysunięte długie ramiona wychodzące ze zwisającego trzonu, dlatego doskonale prezentują się w wysokich wnętrzach. Ich światło może być skierowane w dół lub do góry. Gdy źródło światła świeci do góry, dają światło lekko rozproszone i odbijające się od sufitu, dają również światło bezpośrednie. Natomiast, gdy ich klosze są skierowane na posadzkę, główny strumień światła odbija się w posadzce, dając równocześnie światło rozproszone. Gdy dodatkowo żyrandol jest wyposażony w klosze, główny strumień światła najwydajniej działa w ich obrębie. 

Rodzaje oświetlenia – ponadczasowa klasyka

Do aranżacji chętnie wykorzystuje się żyrandole inspirowane tradycyjnymi wzorami bądź też będące ich kopiami. Wykonuje się je ze szlachetnych metali kolorowych np. mosiądzu, lub są wykańczane z tańszych materiałów i wykańcza farbami w kolorze mosiądzu, platyny czy miedzi. Swoich zwolenników znajdą także te wykonane z drewna.

Do klasycznych opraw nawiązują wzory świecznikowe. Ich ramiona zwieńczają źródła światła w formie płomienia świecy. Mogą być one dodatkowo wyposażone w niewielkie klosze. Często ozdobione są modnymi dziś kryształkami lub elementami szklanymi czy plastikowymi naśladującymi szkło kryształowe. Wielu zwolenników mają także żyrandole naśladujące wzory secesyjne z charakterystycznymi płynnymi liniami oraz ornamentami roślinnymi. W tego typu lampach ważnym elementem są klosze, często wykonane ze szkła mrożonego, kolorowego lub witrażowego. Coraz częściej sięga się także po proste wzory zapożyczone ze stylu art déco. Żyrandole często mają ramiona w kształcie litery L. Ich klosze w kształcie odwróconej misy mogą być wykonane z alabastru lub szkła kryształowego. 

Żyrandole utrzymane w klasycznej stylistyce są oczywistym dopełnieniem stylowych aranżacji klasycznych, ale też doskonale pasują do wnętrz w modnych dzisiaj stylach eklektycznym czy fusion.

Oświetlenie ogólne – nowoczesne formy

Bardzo modne są żyrandole, które w sposób twórczy przetwarzają wzory wypracowane w poprzednich epokach. Są to np. modele świecznikowe, których forma jest jednak znacznie lżejsza od pierwowzorów. Lekkość daje im materiał, z którego są wykonane – często jest to stal lub aluminium. Ich ramiona są dość cienkie, często powyginane w finezyjny sposób splatają się między sobą. Jeśli pojawiają się w nich klosze, to ich forma jest bardzo prosta i przybiera np. kształt walca lub prostopadłościanu. Bardzo efektowne są także te z ramionami wykonanymi ze szkła lub plastiku. 

Nowoczesne wzornictwo bardzo twórczo wykorzystuje także żyrandole zdobione drobnymi elementami z kryształu lub naśladujących go szkła i plastiku. Często przybierają bardzo finezyjne formy – ich ramiona budują jedynie lekki stelaż, na którym zawieszone są ozdobne kryształki. Można też spotkać żyrandole ramienne ozdobione kryształami i dodatkowo ujęte w okrągły klosz wykonany z tkaniny, przepuszczającej światło. Nowoczesne żyrandole pasują do każdego stylu – ocieplą chłodny minimalistyczny wystrój nowoczesnego loftu czy podkreślą urodę stylowych mebli.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!