Artykuł: Oświetlenie LED w suficie podwieszanym dwupoziomowym

Oświetlenie LED w suficie podwieszanym dwupoziomowym

Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych to bardzo często stosowane rozwiązanie, które umożliwia wykończenie stropu w każdym wnętrzu. Ciekawy efekt wizualny stworzy konstrukcja dwupoziomowa. Ponadto zamontowane w niej oświetlenie sufitowe LED potrafi „zdziałać cuda” we wnętrzach.

Sufity podwieszane w pomieszczeniach montuje się najczęściej, by ukryć przewody wentylacyjne, elektryczne oraz zainstalować oświetlenie. Tworzą niewidoczną przestrzeń, w której można rozprowadzić dowolną liczbę przewodów i wykorzystać umieszczone w nim oświetlenie do efektownej aranżacji wnętrz. Coraz częściej inwestorzy decydują się na oświetlenie sufitowe LEDzwykle stosuje się taśmy i listwy LED oraz żarówki LED (jako oświetlenie punktowe). Światło może mieć stały kolor i natężenia, może również zmieniać się według ustawień i potrzeb domowników. Oświetlenie sufitowe LED to dobry sposób zarówno na oświetlenie główne, jak i akcentujące. Za stosowaniem oświetlenia sufitowego LED przemawia to, że jest ono energooszczędne, estetyczne i trwałe. Pozwala uzyskać nastrojową poświatę, która nie powoduje olśnienia, nie rzuca ostrego cienia i wygładza kontury przedmiotów. Dobrze dobrane i zaprojektowane oświetlenie sufitów podwieszanych może optycznie powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenie, podkreśli wybrane elementy, a zatuszuje mankamenty.

Oświetlenie do sufitu podwieszanego – taśmy i listwy LED

Oświetlenie sufitowe LED przyniesie oczekiwany efekt pod warunkiem, że będzie prawidłowo zainstalowane. Taśmy i listwy LED zainstalowane w półce gipsowo-kartonowej najlepiej umieścić tak, by oświetlały nie tylko sufit, ale również wnękę. Optymalna odległość między półką a sufitem to minimum 10-12 cm. Kąt świecenia diod wynosi 120o – czyli im bliżej sufitu umieszczone są diody, tym mniej miejsca na rozproszenie światła. Szczególnie łatwe w montażu są taśmy z diodami LED. Mocuje się je za pomocą dwustronnych taśm samoprzylepnych – umożliwia to między innymi umieszczenie ich na łukach i zaokrąglonych elementach sufitu. Pamiętajmy, by przed rozpoczęciem montażu oświetlenia sufitowego LED sprawdzić poprawność jego działania.

W pomieszczeniach suchych (salon, przedpokój) możemy zamontować taśmy bez powłoki silikonowej, natomiast w pomieszczeniach wilgotnych (łazienka czy kuchnia) niezbędne są taśmy w ochronie silikonowej. Pozwala ona na łatwe utrzymanie diod w czystości i zapewnia trwałość oświetlenia LED.

Zarówno taśmy, jak i listwy LED dostępne są w różnych wersjach. Mogą mieć rzadko lub gęsto umieszczone diody, które są albo wodoodporne, albo zwykłe. Oświetlenie sufitowe LED możemy regulować za pomocą specjalnych ściemniaczy. Te sterowane bezprzewodowo za pomocą pilota umożliwiają szybkie i wygodnie rozjaśnianie czy przyciemnianie światła. Taśmy LED dostępne są także w wersji kolorowej (RGB) – dzięki nim możemy uzyskać dowolną barwę oświetlenia. 

Oświetlenie sufitowe LED – żarówki LED

W sufitach podwieszanych dwupoziomowych bardzo często montowane jest oświetlenie punktowe – energooszczędne żarówki LED. Lampy LED zużywają nawet 80% mniej energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych żarówek, wytwarzając przy tym taką sama ilość światła. Są też znacznie odporniejsze niż pozostałe energooszczędne źródła światła na częste włączenia i wyłączanie, a także na wahania napięcia w sieci. Do montażu w sufitach podwieszanych najczęściej stosuje się żarówki LED o mocowaniu GU10 wyróżniających się niskim poborem energii (jedynie 3,5 W). Ich żywotność szacuje się nawet do 50 tysięcy godzin ciągłej pracy. Biała ciepła barwa światła sprawia, że żarówki LED doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach przeznaczonych do odpoczynku. Z kolei strumień świetlny o mocy 250 lm w zupełności wystarczy do dobrego oświetlenia 1 m2 powierzchni.

Kąt świecenia opraw wynosi 120°, jest więc na tyle szeroki, aby oświetlić dość dużą powierzchnię. Wbudowanie opraw w równych odstępach pozwoli więc na równomierne oświetlenie powierzchni. Można je na przykład rozmieścić po obwodzie pomieszczenia w odległości 30 cm od ścian. Liczba i rozstawienie punktów świetlnych żarówek LED zależy, oczywiście, od wnętrza, projektu aranżacji i potrzeb użytkowników. 

zdjęcia: materiały prasowe 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!