Artykuł: Dom energooszczędny – jak wybrać działkę?

Dom energooszczędny – jak wybrać działkę?

Kupując działkę pod dom energooszczędny, warto najpierw przeprowadzić analizę nasłonecznienia i zacienienia terenu. Powinniśmy również zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego w sąsiedztwie naszej działki, bo może się okazać, że jest już planowana inwestycja, która może sprawić, że atrakcyjny dotąd grunt straci swoje walory użytkowe.

Idealna działka pod dom energooszczędny jest usytuowana na południowym zboczu niewielkiego wzniesienia, umożliwia zorientowanie domu na osi północ-południe z wjazdem od północnej strony. Jej powierzchnia powinna pozwolić na zasadzenie roślinności mającej wpływ na bilans cieplny domu. Jeżeli mamy do dyspozycji np. niewielką działkę w mieście, również możemy wybudować na niej dom energooszczędny. Pomoże nam w tym tzw. miejska wyspa ciepła, czyli różnica temperatury pomiędzy miastem a obszarami podmiejskimi. W dużych miastach może ona dochodzić w odpowiednich warunkach nawet do ok. 10-15°C. Wynika to przede wszystkim z akumulacji ciepła przez infrastrukturę miejską. 

Działka pod dom energooszczędny – kluczowa rola słońca

By do ogrzewania domu wykorzystać energię słoneczną, trzeba go usytuować tak, by promienie jak najdłużej padały na jak największą część budynku: elewacja o największej powierzchni powinna znaleźć się od strony południowej, od północy – jak najmniejsza. Największe powierzchnie przeszklone powinny być umieszczone od strony najbardziej nasłonecznionej, najmniejsze – od północy. Optymalna orientacja domu względem nasłonecznienia sprawi, że słońce zimą będzie dogrzewać nam pomieszczenia dając nawet 7% spadek zużycia energii. Nie na każdej działce jest możliwe wybudowanie domu dokładnie na osi północ-południe: odchylenie o +/– 15° nie wpływa na ilość energii słonecznej dostarczanej do domu. Układ okien w domu energooszczędnym powinien umożliwić przewietrzanie budynku, a na południowych oknach należy stosować osłony przeciwsłoneczne. Aby w lecie uniknąć przegrzewania się pomieszczeń, zadbajmy o zacienienie okien południowych, sadząc drzewa liściaste, które latem zacieniają południową elewację, a zimą tracąc liście, torują drogę promieniom słonecznym. Od strony północnej warto zasadzić rośliny, które zimą pozostają zielone i osłonią dom przed zimowymi wiatrami. 

Wykorzystaj darmową energię słoneczną na działce pod dom energooszczędny

Usytuowanie pomieszczeń względem stron świata powinno umożliwiać bezpośrednie wnikanie do nich promieniowania słonecznego, tak aby w czasie korzystania z nich słońce pomagało utrzymywać komfort cieplny. Efektywnemu korzystaniu z energii słonecznej służy odpowiednie zaplanowanie okien. Duże przeszklenia skierowane na południe, południowy-wschód lub południowy-zachód dostarczą do wnętrz wiele naturalnego ciepła. Ciepło dostarczone przez przeszklenia stanowiące około 40% powierzchni elewacji jest w stanie zapewnić w chłodne dni wystarczająco wysoką temperaturę. Doskonałym sposobem pozyskiwania energii słonecznej są przeszklone strefy przejściowe, np. werandy. Okna od północy stanowią główne miejsca ucieczki ciepła, dlatego powinny być jak najmniejsze. Od strony północnej powinny się znaleźć pomieszczenia niewymagające ogrzewania, takie jak garaż, schowki, pomieszczenia pomocnicze. Będą one tworzyć strefę chroniącą pozostałe wnętrza przed wychłodzeniem. Wbudowany garaż niekorzystnie wpływa na oszczędzanie energii. Jeśli jednak w budynku przewidziany jest garaż, najlepiej, jeśli jest on połączony z częścią mieszkalną jedną ścianą, którą trzeba dokładnie zaizolować termicznie. 

Mała czy duża działka pod dom energooszczędny

Działka pod dom energooszczędny może być zarówno mała, jak i duża – warunkiem jest to, aby dom został odpowiednio usytuowany względem stron świata. Oczywiście im większa działka, tym mamy większe możliwości ustawienia domu energooszczędnego. Ponadto mamy dużą swobodę w aranżacji przestrzeni – możemy posadzić więcej roślin, które ochronią nas przed hałasem i zanieczyszczeniami czy np. wykonać przydomową oczyszczalnię ścieków.

Ważny jest również kształt działki pod dom energooszczędny. Najłatwiejsza w zabudowie jest posesja o zwartym regularnym kształcie, natomiast najtrudniejsza wąska lub o nieregularnym kształcie.

Zanim kupisz działkę pod dom energooszczędny

Kupując działkę pod dom energooszczędny, sprawdźmy, czy jest ona uzbrojona, czyli jest do niej doprowadzany prąd, woda i kanalizacja. To bardzo wygodne, w przeciwnym razie czeka nas kopanie studni, budowa szamba lub przydomowej oczyszczalnie ścieków i ciągnięcie przewodów elektrycznych, a to generuje dodatkowe, spore koszty.

Zdjęcia: Rockpanel, m3system, Fotolia.com, Pixabay.com
Rysunki: P. Promiński


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!