Artykuł: Czym ogrzać nowoczesny dom?

Czym ogrzać nowoczesny dom?

Instalacja grzewcza w nowoczesnym domu musi spełniać trzy warunki: powinna gwarantować oszczędność energii zapewniając jednocześnie domownikom komfort termiczny, być dostosowana do potrzeb mieszkańców oraz pracować nie szkodząc środowisku.

Celem nadrzędnym nowoczesnego systemu grzewczego jest zapewnienie wysokiego komfortu cieplnego przy jednoczesnym możliwie niskim zużyciu energii. Oznacza to, że wchodzące w skład instalacji grzewczej urządzenia muszą charakteryzować się wysoką sprawność w wytwarzaniu lub dostarczaniu ciepła i jego dystrybucji. Niestety nie ma jeszcze jednego sposobu ogrzewania, który sprawdziłby się tak samo dobrze w przypadku wszystkich budynków. Na wybór systemu grzewczego wpływa wiele czynników: m.in. możliwości finansowe inwestora, dostępność danego paliwa, izolacja termiczna budynku, warunki klimatyczne czy potrzeby domowników. Zaleca się jednak aby budynek energooszczędny był ogrzewany urządzeniem korzystającym z odnawialnych źródeł energii. Zalicz się do nich m.in. pompy ciepła, kotły na biomasę oraz kolektory słoneczne.

Dlaczego warto postawić na nowoczesny system grzewczy?

Planując system grzewczy należy mieć na uwadze, że wybór konkretnego rozwiązania zdecyduje nie tylko o kosztach zakupu urządzenia grzewczego i wykonania instalacji. Wpłynie on także na późniejsze koszty utrzymania domu i komfort obsługi instalacji grzewczej.
Wprawdzie jednym z tańszych rozwiązań zarówno na etapie wykonywania jak i eksploatacji instalacji grzewczej jest tradycyjny kocioł węglowy, jednak ma on wiele poważnych wad. Nie dość, że wymaga stałego nadzoru i uciążliwej obsługi, to praca kotła węglowego wpływa bardzo negatywnie na środowisko naturalne.
Nowoczesne, w pełni zautomatyzowane urządzenia grzewcze takiej jak pompy ciepła czy kondensacyjne kotły gazowe są nie tylko energooszczędne i komfortowe w eksploatacji, ale także ekologiczne. Wprawdzie za zakup energooszczędnych urządzeń grzewczych trzeba zapłacić więcej niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kotłów węglowych, jednak warto zainwestować, ponieważ urządzenia te zapewnią odpowiedni komfort cieplny oraz przyczynią się znacznie do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Zadaniem nowoczesnych systemów grzewczych jest także zapewnienie komfortowej obsługi domownikom. O obsłudze nowoczesnych energooszczędnych urządzeń grzewczych można praktycznie zapomnieć – wystarczy zaprogramować odpowiednio pracę urządzania. Dzięki dodatkowym urządzeniom, takim jak np. regulatory pogodowe czy moduły do zdalnej obsługi urządzeń grzewczych za pośrednictwem internetu instalacja będzie automatycznie dostosowywała temperaturę we wnętrzach do aktualnych potrzeb.

Instalacje grzewcze w domu energooszczędnym – kierunki rozwoju

Gdy ceny paliw wciąż rosną, coraz bardziej doceniane są energooszczędne urządzenia grzewcze. Wymagają one większych nakładów finansowych na starcie, ale w dłuższej perspektywie pozwalają obniżyć koszty bez rezygnacji z komfortu cieplnego. Drugi kierunek to korzystanie z tanich paliw, takich jak np. drewno czy pelety.
Energia cieplna pozyskiwana ze źródeł odnawialnych staje się wymogiem wynikającym z założeń tzw. polityki klimatycznej UE. Już teraz budowa domu zgodnie z przepisami wymaga przestrzegania założeń zawartych w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument ten określa m.in. maksymalną dopuszczalną wartość rocznego zapotrzebowania budynków na nieodnawialną energię pierwotną (EP), czyli energię jaką budynek może pozyskiwać z nieodnawialnych surowców energetycznych, takich jak węgiel, gaz czy olej opałowy. Maksymalna wartość wskaźnika EP w budynku jednorodzinnym od 2017 r. może wynosić 95 kWh/(m²·K), a z początkiem 2021 r. jego wartość nie będzie mogła przekroczyć 70 kWh/(m²·K). Aby spełnić wymagania zawarte w Warunkach Technicznych instalacja grzewcza w nowym budynku będzie musiała korzystać z odnawialnych źródłach energii.

Do wyboru jest coraz więcej urządzeń grzewczych wykorzystujących energię odnawialną. W domach energooszczędnych stosuje się też coraz częściej mieszane systemy grzewcze, bazujące na dwóch różnych urządzeniach. Przykładem takich rozwiązań są pompy ciepła współpracujące z kondensacyjnym kotłem gazowym czy kocioł na biomasę wspomagany przez kolektory słoneczne.

Źródła energii w domu energooszczędnym

Najpowszechniejszym źródłem energii stosowanym do ogrzewania domów w naszym kraju jest w dalszym ciągu węgiel. Osoby oczekujące bezobsługowego ogrzewania wybierają najczęściej gaz ziemny lub płynny. W nowo powstających budynkach takie urządzenia grzewcze jako samodzielne źródło ciepła mogą nie mieć racji bytu. Przyszłością z pewnością się urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii, do których zalicza się:

  • biomasę (np. pelet, drewno, zrębki) przeznaczone do spalania w przystosowanych do tego kotłach,
  • ciepło gruntu, wody gruntowej lub powierzchniowej oraz z powietrza atmosferycznego, które wykorzystują pompy ciepła do ogrzewania oraz chłodzenia domu,
  • energię słoneczną wykorzystywaną do wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej,
  • energię wiatru – wykorzystywaną do wytwarzania prądu (bardzo rzadko jeszcze użytkowana na potrzeby budynków jednorodzinnych w naszym kraju),
  • a także urządzenia hybrydowe, które pozwalają łączyć w jednej obudowie urządzenia korzystające z różnych źródeł energii, jak np. wysokosprawny kocioł gazowy i pompę ciepła.

    Zdjęcia: Vaillant, Dimplex, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!