Artykuł: Dom energooszczędny a układ wnętrz

Dom energooszczędny a układ wnętrz

Jednym z ważniejszych elementów charakteryzujących dom energooszczędny jest określony układ wnętrza. Odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń ma znaczący wpływ na obniżenie zapotrzebowania budynku na energię.

Specyficzny plan wnętrza, podział na strefy i funkcje w domu jednorodzinnym, może w znaczący sposób wpłynąć na zmniejszenie energochłonności budynku. Nie bez znaczenia jest zatem, gdzie zaplanujemy salon, kuchnię, łazienkę czy sypialnię. W zależności od ich położenia możemy uzyskać kontrolę nad sterowaniem temperaturą uzyskiwaną w każdym z ogrzewanych wnętrz. Z tego względu projektując dom energooszczędny, bardzo istotne jest przestrzeganie zasad strefowania i uwzględnienie przestrzeni buforowych.

Strefowanie termiczne

Biorąc pod uwagę położenie geograficzne nieruchomości na posesji, pomieszczenia wewnętrzne można podzielić na bardziej nasłonecznione, osłonięte od chłodu oraz te, gdzie temperatura zazwyczaj jest niższa. Metoda wykorzystywania naturalnej ochrony termoizolacyjnej stanowi część tak zwanego systemu strefowania w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię. Dom można zatem podzielić na różne sektory pod względem panującej we wnętrzu temperatury, co jest zależne między innymi od położenia geograficznego. Najważniejszym elementem składającym się na system naturalnej ochrony termoizolacyjnej budynku jest ekspozycja na słońce. Najlepsze położenie daje strona południowa i południowo-zachodnia. Znając układ posesji należy zatem sytuować dom tak, aby pomieszczenia wymagające największego pozyskiwania energii cieplnej były w optymalnym położeniu. Przeznaczenie stref funkcjonalnych powinno pokrywać się ze strefami ciepła pochodzącego z natury. Pomieszczenia, w których przebywamy najdłużej, i gdzie konieczne jest utrzymywanie komfortowej temperatury, wymagają największych nakładów na ogrzewanie, jeśli zatem wsparciem będzie energia słoneczna, znacznie wypłynie to na ekonomię budynku i zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Dom energooszczędny ma zatem przede wszystkim bardzo dobrze przemyślany układ wewnętrzny wszystkich pomieszczeń.

Dom energooszczędny i jego wnętrze na planie

Od strony padania przez dłuższą część dnia promieni słonecznych należy, zgodnie z ideą niskiej energochłonności budynku, sytuować pomieszczenia dzienne. Salon i przestrzeń, w której przebywamy przez większość czasu, czyli w zależności od trybu oraz stylu życia może to być też dziecięca bawialnia, jadalnia czy gabinet, powinny być położone od południa oraz południowego-zachodu. 

Od wschodu poleca się projektować sypialnie i łazienki. Z kolei od północy, w najchłodniejszej części domu należy przestrzeń przeznaczyć na dodatkowe i mniej reprezentacyjne strefy. To dobre miejsce na zaplecze jakim są pralnie, garderoby, pomieszczenia na instalacje grzewcze, narzędziownie, schowki na sprzęty gospodarstwa domowego oraz sportowego, czy spiżarnie. Od północy sytuuje się również hole wejściowe i kuchnie.

Przestrzenie buforowe

Dom energooszczędny w swym programie ekonomicznym, traktuje pomieszczenia niewymagające ogrzewania nie tylko jako te, które mogą być usytuowane od strony północnej, mniej nagrzewanej przez słońce. Miejsca będące częścią magazynową i gospodarczą budynku oraz trakty komunikacyjne zaprojektowane w tej części domu, stanowią bardzo istotną strefę izolującą w stosunku do często uczęszczanej przestrzeni mieszkalnej. Stają się one buforem cieplnym, chroniącym ogrzewane pomieszczenia. Usytuowane w nich urządzenia takie jak kuchenka, piekarnik, ogrzewacz wody itp. będą stanowiły źródła ciepła eksploatacyjnego, przez co panująca w ich wnętrzu temperatura stanie się doskonałą izolacją wpływającą na zmniejszenie strat ciepła od strony północnej.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także