Artykuł: Dom energooszczędny – jak wykorzystać elementy środowiska naturalnego podczas budowy?

Dom energooszczędny – jak wykorzystać elementy środowiska naturalnego podczas budowy?

Rodzaj działki, na której planujemy zbudować dom energooszczędny ma kluczowe znaczenie dla oszczędności, jakie uzyskamy sytuując budynek w najlepszej z możliwych konfiguracji przestrzennej.

Budując dom energooszczędny, powinniśmy wziąć pod uwagę zalety, jakie oferuje nam ukształtowanie terenu i możliwości wykorzystania warunków naturalnych, działających na naszą korzyść. Elementy środowiskowe to potencjał, który pozwala uzyskać dodatni bilans energetyczny budynku. Nie tylko operowanie słońca ma znaczenie przy naturalnym ogrzewaniu domu, istotne jest również otoczenie, istniejąca infrastruktura i krajobraz. Od uwarunkowań przestrzennych zależy również, jak będzie przebiegać budowa i z jakich materiałów trzeba będzie skorzystać podczas wznoszenia domu.  

Kształt terenu a dom energooszczędny

Podczas budowy domu o niskim zapotrzebowaniu na energię, trzeba uwzględnić charakterystykę działki. Inne cechy będzie miała posesja ulokowana na płaskim terenie a zupełnie inne usytuowana wśród pagórków. Duże znaczenie ma dobra ekspozycja na słońce, w którą to stronę należy zwrócić budynek elewacją zaprojektowaną z myślą o największym pozyskiwaniu ciepła, ale równie istotna jest naturalna otulina, jaką tworzy przyroda osłaniając budynek przed chłodzącą siłą wiatru. Doskonałą osłonę tworzy również ukształtowanie terenu. Dlatego zbocze góry lub nawet niedużego pagórka, zlokalizowane od północy sprawi, że budynek zyska osłonę oraz izolację. Przy usytuowaniu domu na otwartej przestrzeni sam proces budowy oraz zastosowanie niezbędnych materiałów izolacyjnych, pozwalających na uzyskanie pożądanego bilansu energetycznego nieruchomości, będzie wymagał dużo większych nakładów finansowych. To samo tyczy się jakości okien i drzwi. Dlatego wybór terenu ma w tym względzie duże znaczenie.  

Samodzielne kształtowanie terenu

Budynek zbudowany na skarpie o ekspozycji południowej zyskuje naturalne ciepło, które podnosi parametry termiczne we wnętrzu domu. Również kondygnacje położone w przyziemiu mogą korzystać z ciepła pochodzącego z gruntu. Osłonę budynku na otwartej przestrzeni możemy stworzyć sami, poprzez grupy nasadzeń, które częściowo zatrzymają chłód i zimne powiewy od strony północy, jednak potrzeba przy tym dużej determinacji oraz cierpliwości, aby wyhodować odpowiedni naturalny parawan. 

Warto rozważyć, czy nie stworzyć choćby niewielkiej skarpy, wału ziemi, która byłaby buforem dla najczęściej wiejących na danym terenie wiatrów. Już ziemia pozyskana podczas wykonywania wykopów pod fundament może stać się dobrym surowcem dla utworzenia odpowiedniego otoczenia, gdy planujemy zbudować dom energooszczędny. Zwłaszcza jeśli realizujemy projekt z podpiwniczeniem, konieczność wybrania dużej ilości gruntu stwarza często problem z jego utylizacją. Wystarczy jednak, że wykorzystamy go do stworzenia skarpy osłonowej, aby inaczej przepływały prądy powietrzne.

Dom energooszczędny na zboczu a w kotlinie

Choć wydawać by się mogło, że budynek posadowiony w kotlinie czy niecce, jaką jesteśmy w stanie stworzyć usypując okalające skarpy ziemi, będzie idealnym i zacisznym miejscem, aby zbudować dom energooszczędny, nie jest to do końca prawda. Osłonięcie przed chłodem ma zasadnicze znaczenie dla niskiej energochłonności budynku, jednak aby jego konstrukcja, materiały budowlane, wykończeniowe i izolacyjne spełniały swoją funkcję, konieczne jest zachowanie cyrkulacji wokół nieruchomości. Wentylacja jaką zapewnia naturalny ruch powietrza jest niezbędna, aby nie dochodziło do zawilgocenia ścian czy pokrycia dachowego. W kotlinach jest on utrudniony, a rzeźba terenu sprzyja zaleganiu chłodnego i wilgotnego powietrza. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest, aby dom energooszczędny sytuować na zboczu o swobodnej ekspozycji południowej.

Zdjęcia: Fotolia.com, Creaton

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!