Artykuł: Dom energooszczędny a koszty budowy

Dom energooszczędny a koszty budowy

Inwestorzy często obawiają się wysokich kosztów budowy domu energooszczędnego, spełniającego wymagania dotyczące zapotrzebowania na energię i termoizolacyjności przegród. Specjaliści z branży budowlanej uspokajają jednak, że budowa domu niskoenergochłonnego nie musi generować wysokich kosztów.

W świetle zmieniających się przepisów, różnice w budowie między standardem energooszczędnym a wynikającym z konieczności przestrzegania przepisów ostatnio zmalały. Choć budynek energooszczędny nadal wymaga większych nakładów finansowych, jednak całość inwestycji, jeśli będzie prowadzona racjonalnie, może okazać się jedynie nieznacznie droższa. Oszczędności przyniosą też ekonomiczne wybory na etapie wykończenia, co może nam w efekcie umożliwić zakup odpowiedniego systemu grzewczego lub termoizolacji. Jaki są więc koszty budowy domu energooszczędnego?

Koszty budowy domu energooszczędnego: materiały izolacyjne

Koszt materiałów izolacyjnych na budowę domu energooszczędnego jest wyższy niż w domu standardowym. Warstwy izolacji w domu pasywnym muszą być grubsze, w porównaniu z budynkiem standardowym. Do osiągnięcia wymaganych współczynników przenikania ciepła, najczęściej trzeba zastosować materiały o najlepszych parametrach. Ich ceny są wyższe niż cieńszej termoizolacji. Na szczęście materiały ociepleniowe są stosunkowo niedrogie, więc dodatkowo wydana kwota nie będzie wysoka. Osoby budujące standardowe domy, często dla zapewnienia lepszego komfortu, stosują warstwy ocieplenia grubsze, niż wynika to z wymagań przepisów dotyczących ochrony cieplnej budynków. Dlatego dla wielu doświadczonych inwestorów wyższy koszt izolacji nie jest zaskoczeniem. Warto wiedzieć, że dodatkowa warstwa ocieplenia w domu o powierzchni ok 150 m2 to tylko 5 tys. zł. Po trzydziestu latach przyniesie ona oszczędności w ogrzewaniu wynoszącą ponad 40 tys. zł. Ponadto należy zainwestować w dość kosztowne instalacje, w tym korzystające z odnawialnych źródeł energii. 

Koszty budowy domu energooszczędnego: okna   

Stolarka przeznaczona dla budynku o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię jest znacznie droższa od tradycyjnej. Wśród poszczególnych elementów, którymi różnią się domy pasywne od standardowych, największej dopłaty najczęściej wymagają same okna. Przeszklenia o współczynniku przenikania ciepła U mniejszym niż 0,80 W/(m2.K) kosztują nawet trzy razy więcej niż przepisowe o U 1,1 W/(m2.K). Oznacza to dodatkowy wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych podczas całej inwestycji.

Koszty budowy domu energooszczędnego: wentylacja

Wentylacja w budynku energooszczędnym jest droższa niż w budynku standardowym i musi być wyposażona w funkcję odzysku ciepła. Bez tego nie uda się osiągnąć wymaganego standardu energetycznego. Zarówno w domu pasywnym, jak i energooszczędnym, trzeba koszty są dość duże – za tę instalację będziemy zapłacić co najmniej kilka tysięcy złotych więcej niż za powszechnie stosowany system wentylacji grawitacyjnej z kominami i nawiewnikami.

Koszty budowy domu energooszczędnego: instalacja grzewcza  

W domu energooszczędnym nie będą wymagały większych wydatków instalacje grzewcze i te służące do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Mogą się nawet okazać tańsze, niż odpowiadające im układy przeznaczone do domów standardowych, ze źródłem ciepła tego samego typu – ze względu na znacznie mniejszą moc grzewczą potrzebną do zapewnienia wymaganej temperatury w pomieszczeniach. Wynika to z kilkakrotnie mniejszych strat ciepła i zastosowania w budynku pasywnym systemów biernego wykorzystania energii słonecznej do ogrzewania.

Koszty budowy domu energooszczędnego: robocizna

Czynności związane z budową domu energooszczędnego są wyżej wyceniane niż przy budynku standardowym. Konieczność eliminacji mostków cieplnych i bardzo starannego uszczelnienia przegród zewnętrznych, wymaga przeprowadzenia dodatkowych, specjalistycznych prac. Sprawdzona i doświadczona w budowaniu domów energooszczędnych ekipa, przedstawi nam kosztorys o wyższych cenach.

Koszty budowy energooszczędnego: jak im sprostać?

Poszukując sposobów na znalezienie rezerw finansowych, które mogłyby ułatwić sfinansowanie budowy domu o wyższym standardzie energetycznym, dobrze jest przyjrzeć się swoim planom. Przeanalizujmy, czy wymarzony budynek nie przekracza realnych potrzeb, zarówno pod względem formy, wykończenia, a także powierzchni. Ograniczając wygórowane oczekiwania, mamy możliwość podjęcia większych inwestycji w zakresie wyposażenia budynku, w tym również jeśli chodzi o rozwiązania oszczędzające energię użytkową oraz umożliwiające pozyskiwanie jej ze źródeł naturalnych.

Nowoczesna architektura energooszczędna sprzyja takiemu podejściu, a rozważne decyzje związane z wyborem stylu domu i materiałów użytych do jego wykończenia, to kierowanie się umiarem. Wbrew pozorom minimalizm jest obecnie modny. Uznane od wieków formy podnoszące prestiż i walory estetyczne domu tj. balkony, werandy, facjaty, filary, słupy, wole oczka, nie tylko podnoszą koszty budowy, ale generują również miejsca ucieczki ciepła z domu. Są to też elementy architektury tradycyjnej. Wybierając je nie będziemy podążać za nowoczesnymi nurtami architektonicznymi, natomiast rezygnując z nich na pewno znajdziemy fundusze na zrealizowanie wyższego standardu energetycznego domu. Sam wizerunek budynku stanie się o wiele bardziej na czasie. 

Jeśli zależy nam na wybudowaniu domu efektywnego energetycznie przy racjonalnym nakładzie finansowym, wystarczy skoncentrować się na tych elementach, które nie podnosząc znacząco kosztu budowy domu energooszczędnego, mają duży wpływ na ograniczenie zużycia energii. Koszt tak rozumianej energooszczędności jest stosunkowo niewysoki. Do najłatwiejszych metod ograniczenia ilości energii, jaką będzie zużywał nowo budowany dom należy zwiększenie izolacji przegród zewnętrznych, wyeliminowanie mostków termicznych oraz zastosowanie dobrej jakości okien i drzwi.

Zdjęcia: Pilkington, Velux, Sokółka Okna i Drzwi. Fotolia.com, Rockwool, Röben, Solbet


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!