Artykuł: Bilans energetyczny – podstawą domu energooszczędnego

Bilans energetyczny – podstawą domu energooszczędnego

Aby zapewnić jak największą efektywność energetyczną budynku, trzeba zadbać o jego pozytywny bilans energetyczny. Im większe będą wewnętrzne i zewnętrzne zyski ciepła, a straty ciepła mniejsze, tym mniej energii będzie musiał dostarczyć system ogrzewczy. Pozytywny bilans energetyczny domu oznacza niższe rachunki za ogrzewanie.

Od stycznia 2017 r. obowiązują nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Celem wprowadzonych w nich zmian jest ograniczenie ilości energii, niezbędnej do pokrycia zapotrzebowania domów mieszkalnych na ciepło. Wprowadzone przepisy i obostrzenia mają na celu energooszczędność oraz działania skierowane na ochronę środowiska naturalnego. Oznaczają tym samym zmianę spojrzenia na bilans energetyczny domu, również na przestrzeni najbliższych lat. 

Co to jest bilans energetyczny domu?

W budynkach ogrzewanych straty energii uzupełniane są przez energię dostarczaną poprzez system grzewczy. Bilans energetyczny domu to pojęcie oznaczające różnicę między stratami ciepła a zyskami energii doprowadzanej do budynku. Pozytywny bilans jest wtedy, gdy straty energii są mniejsze niż zyski. Im większe są zyski, tym mniej energii ze źródeł konwencjonalnych trzeba będzie zużyć, aby zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz domu. Zatem pozytywny bilans energetyczny jest miarą efektywności energetycznej, która mówi, jaki jest stopień zaoszczędzenia energii poprzez wprowadzenie zmierzających ku niemu działań. Istnieją dwie strategie efektywnego energetycznie projektowania: pięciokrokowa oraz trzystopniowa.

Jak osiągnąć pozytywny bilans energetyczny domu w pięciu krokach

1. Pierwszym krokiem i głównym celem tej strategii jest zmniejszenie strat ciepła poprzez odpowiednie zaizolowanie budynku, właściwie ukształtowaną bryłę oraz przemyślane usytuowanie domu względem stron świata.

2. Następnym są działania oszczędnościowe, prowadzące do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej.

3. Trzeci krok to wykorzystanie do ogrzewania, produkcji prądu oraz podgrzewania ciepłej wody odnawialnych źródeł energii.

4. Jako czwarty krok podaje się wszelkie działania, mające na celu dostosowanie temperatury wnętrz do aktualnych potrzeb domowników. Mowa tu o czujnikach i regulatorach temperatury.

5. Dopiero jeśli po takich działaniach, gdy nasz budynek nadal będzie potrzebował energii, włącza się do jej pozyskiwania tradycyjne paliwa kopalne.

Bilans energetyczny domu – trzy kroki do energooszczędności

Inną strategią ilustrującą uzyskanie pozytywnego bilansu energetycznego domu jest koncepcja Trias Energetica, która reprezentuje proste i logiczne podejście do projektowania. Jej nadrzędnym celem jest zrealizowanie najbardziej zrównoważonego rozwiązania energetycznego. Jej ideą jest, że najbardziej zrównoważona energia to energia zaoszczędzona.

1. Pierwszy krok ma na celu obniżenie zapotrzebowania na energię poprzez zastosowanie odpowiednich środków, takich jak optymalny kształt budynku, rozplanowanie, orientacja i wygląd fasady, dobra izolacja cieplna, szczelność, odzysk ciepła, chłodzenie naturalne oraz oszczędzanie wody.

2. Następny krok wiąże się z zastosowaniem w ekonomicznie uzasadniony sposób technologii opartych na lokalnych źródłach energii odnawialnej, takich jak systemy cieczowych i powietrznych kolektorów słonecznych, ogniwa fotowoltaiczne, gruntowe pompy ciepła oraz technologii wykorzystujących biomasę, odpady, a także energię wiatrową.

3. Jeśli nadal istnieje zapotrzebowanie na energię użytkową, to trzeci krok prowadzi do zastosowania najmniej zanieczyszczających środowisko paliw kopalnych, w jak najefektywniejszy sposób, poprzez stosowanie wysokosprawnego ogrzewania, optymalnych urządzeń (pomp i wentylatorów zasilanych prądem stałym) i wykorzystanie ciepła opadowego.  

Zdjęcia: Ytong, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!