Artykuł: Architektura domu energooszczędnego

Architektura domu energooszczędnego

Wymogi budownictwa energooszczędnego, które promuje niewielkie domy o powściągliwej w formie architekturze, natrafiły na podatny grunt również w trendach architektonicznych. Uproszczona forma bryły, funkcjonalne, doskonale doświetlone wnętrza są jak najbardziej na czasie.

Energooszczędna bryła budynku

Dom energooszczędny powinien mieć taki kształt, by stosunek przegród zewnętrznych do jego kubatury ogrzewanej (A/V) lub powierzchni ogrzewanej (A/A) był jak najmniejszy. Bryła o kształcie zbliżonym do sześcianu traci mniej ciepła niż rozłożysty dom parterowy o nieregularnych kształtach o takiej samej kubaturze, z przegrodami o identycznych parametrach cieplnych. Prosta bryła domu oznacza również mniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych, które muszą mieć odpowiednią termoizolację, a im mniej narożników i załamań, tym mniejsze ryzyko powstawania miejsc ucieczki ciepła z wnętrza domu.

Odpowiednia powierzchnia budynku

Domy parterowe są niekorzystne z punktu widzenia energooszczędności. Zgodnie z prawem fizyki ogrzewanie budynku piętrowego lub z użytkowym poddaszem okazuje się być tańsze. Ciepłe powietrze parteru rozchodzi się bowiem na wyższej kondygnacji. Również planowana powierzchnia użytkowa domu mieszkalnego powinna być dobrze przemyślana i nieprzesadnie duża, aby w przyszłości nie trzeba było ogrzewać zbędnych, pustych powierzchni. Niekorzystne będą też bardzo wysokie pomieszczenia. Z punktu widzenia energooszczędności lepiej nie wybierać projektu z salonem lub holem wysokości dwóch kondygnacji i dużą antresolą.

Istotny kształt dachu

Dach to miejsce największej ucieczki ciepła z domu. Dlatego im mniejsza będzie powierzchnia połaci dachowej, tym mniejsze ryzyko utraty ciepła tą drogą. Najbardziej polecany w domu energooszczędnym jest dach dwuspadowy, a także jednospadowy, czyli pulpitowy oraz płaski. Dobrze jest, aby dach domu miał taką powierzchnię i kąt pochylenia względem promieniowania słonecznego, aby można było zainstalować na nim zestaw paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych, pozwalających na pozyskiwanie odnawialnej energii, z jakiej korzysta budownictwo energooszczędne. Jeśli dodatkowo wykorzystamy warunki środowiskowe, czyli usytuujemy odpowiednio dom, zaoszczędzimy na kosztach eksploatacyjnych. Południowa ekspozycja dla połaci dachu z zamontowanymi kolektorami lub ogniwami fotowoltaicznymi, przyniesie największe zyski energii słonecznej.

Zdjęcia: Protec, Fotolia.com

Czytaj także