Artykuł: Dom energooszczędny – najważniejsze cechy

Dom energooszczędny – najważniejsze cechy

Dom energooszczędny to dzisiaj standard. Wybierając projekt budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię, musimy zwrócić przede wszystkim uwagę na jego architekturę: znaczenie ma bryła domu, kształt dachu oraz powierzchnia. Mają one znaczący wpływ na ekonomiczność inwestycji.

Podstawową zasadą projektowania domu energooszczędnego jest powściągliwa w formie architektura. Domy te są również zazwyczaj niewielkie. Uproszczona forma bryły, funkcjonalne, doskonale doświetlone wnętrza są nie tylko rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, ale także jak najbardziej na czasie.

Bryła budynku zgodna z zasadami projektowania domu energooszczędnego

Dom energooszczędny powinien mieć taki kształt, by stosunek przegród zewnętrznych do jego kubatury ogrzewanej (A/V) lub powierzchni ogrzewanej (A/A) był jak najmniejszy. Bryła o kształcie zbliżonym do sześcianu traci mniej ciepła niż rozłożysty dom parterowy o nieregularnych kształtach o takiej samej kubaturze, z przegrodami o identycznych parametrach cieplnych. Prosta bryła domu oznacza również mniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych, które muszą mieć odpowiednią termoizolację, a im mniej narożników i załamań, tym mniejsze ryzyko powstawania miejsc ucieczki ciepła z wnętrza domu.

Odpowiednia powierzchnia domu energooszczędnego

Zgodnie z zasadami projektowania domów energooszczędnych porównując budynki parterowe z dwukondygnacyjnymi (z poddaszem użytkowym) o tej samej kubaturze te pierwsze uważa się w większości za niekorzystne z punktu widzenia energooszczędności. Prawa fizyki wykazują, że ogrzewanie budynku piętrowego lub z użytkowym poddaszem jest tańsze. Ciepłe powietrze parteru rozchodzi się bowiem na wyższej kondygnacji. Również planowana powierzchnia użytkowa domu mieszkalnego powinna być dobrze przemyślana i nieprzesadnie duża, aby w przyszłości nie trzeba było ogrzewać zbędnych, pustych powierzchni. Niekorzystne będą też bardzo wysokie pomieszczenia. Z punktu widzenia energooszczędności lepiej nie wybierać projektu z salonem lub holem wysokości dwóch kondygnacji i dużą antresolą.

Dom energooszczędny – zasady projektowania dachu

Dach to miejsce największej ucieczki ciepła z domu. Dlatego im mniejsza będzie powierzchnia połaci dachowej, tym mniejsze ryzyko utraty ciepła właśnie tą drogą. Najbardziej polecany w domu energooszczędnym jest dach dwuspadowy, a także jednospadowy (czyli pulpitowy) oraz płaski. Dobrze jest, aby dach domu miał taką powierzchnię i kąt pochylenia względem promieniowania słonecznego, aby można było zainstalować na nim zestaw paneli fotowoltaicznych lub kolektorów słonecznych, pozwalających na pozyskiwanie odnawialnej energii, z jakiej korzysta budownictwo energooszczędne. Jeśli dodatkowo wykorzystamy warunki środowiskowe, czyli usytuujemy odpowiednio dom, zaoszczędzimy na kosztach eksploatacyjnych. Południowa ekspozycja dla połaci dachu z zamontowanymi kolektorami lub ogniwami fotowoltaicznymi, przyniesie największe zyski energii słonecznej.

zdjęcia: Protec, AdobeStock, Pracowania Projektowa Archipelag, ArtHauss

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!