Artykuł: Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Rodzaje instalacji fotowoltaicznych

Instalacja fotowoltaiczna umożliwia przetwarzanie darmowej, odnawialnej energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną, która może posłużyć do zasilania wszystkich odbiorników prądów w domu. Decydując się na montaż takiej instalacji mamy do wyboru dwa rozwiązania: instalację off-grid lub on-grid. Czym się charakteryzują oba systemy i jakie dają nam możliwości?

W obliczu rosnących kosztów energii wykonanie instalacji fotowoltaicznej w domu staje się wartą uwagi inwestycją. Pozwala znacznie obniżyć koszty związane z utrzymaniem domu, a nawet uniezależnić się od dostawców energii. Dzięki zamontowanym na dachu panelom fotowoltaicznym oraz inwerterowi, który zmienia prąd stały na prąd zmienny, każdy właściciel domu staje się producentem własnej energii elektrycznej. 

Prąd z fotowoltaiki może zasilać m.in. zamontowaną w budynku pompę ciepła, dzięki czemu ogrzewanie, a nawet chłodzenie budynku w okresie letnim może być zupełnie niezależne od dostaw energii i całkowicie darmowe. Aby jednak było to możliwe konieczny jest wybór odpowiedniej instalacji. Na etapie jej projektowania inwestor musi podjąć decyzję – czy przyłączyć instalację do sieci energetycznej, czy też ma ona funkcjonować jako w pełni samodzielny system.

Instalacja fotowoltaiczna typu off-grid

To tzw. instalacja wyspowa, czyli nie podłączona do sieci elektrycznej. Wytwarzany w takim systemie prąd jest wykorzystywany wyłącznie na potrzeby gospodarstwa domowego, w którym został wyprodukowany. Odpowiednio dobrane instalacje typu off-grid dają nam możliwość całkowitego uniezależnienia się od dostawcy prądu, wymagają jednak wówczas dość dużych nakładów finansowych. Zazwyczaj więc w typowych gospodarstwach domowych wykorzystywane są po to, aby w znacznym stopniu ograniczyć wydatki związane z zakupem prądu z sieci. 

Instalacje fotowoltaiczne wytwarzają energię w ciągu dnia, a więc właśnie wtedy, gdy istnieje duże na nią zapotrzebowanie. Wyprodukowanej energii zwykle nie zużywa się od razu, jest ona też potrzebna nocą. Aby możliwe było korzystanie w dowolnym momencie z nadwyżek pozyskanej przez panele fotowoltaiczne energii, również po zmroku, konieczne jest jej magazynowanie. W tym celu instalacje off-grid wyposaża się dodatkowo w specjalne akumulatory energii. Umożliwiają one gromadzenie energii elektrycznej dzięki odwracalnym reakcjom chemicznym, które zachodzą w elektrodach zanurzonych w elektrolicie. Najprościej ujmując dostarczana do akumulatorów z instalacji fotowoltaicznej energia elektryczna jest przemieniana na chemiczną. Następnie może ona zostać z powrotem zmieniona w dowolnym momencie na prąd. 

Instalacja fotowoltaiczna on-grid

Innym rozwiązaniem jest podłączenie domowej instalacji fotowoltaicznej do sieci elektrycznej. W tym przypadku nadwyżka prądu wytworzonego z energii promieniowania słonecznego może zostać przekazywana do sieci, a inwestor może ją odebrać w dowolnym momencie. Zasady rozliczania energii elektrycznej produkowanej w domowej instalacji fotowoltaicznej reguluje Ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej nowelizacja zakłada, że za każdą 1 kWh energii wprowadzoną do sieci będziemy mogli odebrać 0,7 kWh w przypadku instalacji 10-40 kWp lub 0,8 kWh energii w przypadku instalacji o wielkości do 10 kWp. Wszystkie koszty związane z przesyłem energii do producenta i z powrotem do budynku pokrywane są w różnicy między ilością energii wprowadzonej a pobranej. Za odebraną z sieci energię nie trzeba będzie więc płacić opłat za dystrybucję. Instalacja fotowoltaiczna on-grid wyposażana jest w licznik, który wskazuje dokładną ilość prądu wyprodukowanego i odesłanego do sieci oraz z niej pobranego. Daje to inwestorowi pełną kontrolę nad produkcją energii w domowej instalacji fotowoltaicznej.
W przypadku instalacji on-grid ilość możliwej do zgromadzenia i wykorzystania nadwyżki prądu nie jest ograniczona pojemnością akumulatorów. Warto jednak wiedzieć, że jeżeli wprowadzona przez nas do sieci energia będzie większa o ponad 20% od naszego zapotrzebowania na prąd z sieci w kolejnym roku, nadwyżka nieodebranej z sieci energii przepadnie. Z tego względu instalacja fotowoltaiczna powinna zostać dobrze dobrana do zapotrzebowania domu na energię elektryczną, tak aby nie została przewymiarowana. 

zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!