Artykuł: Ocieplenie ścian i elewacje – niezbędne zakupy

Ocieplenie ścian i elewacje – niezbędne zakupy

Ocieplenie ścian i wykończenie elewacji to ważny etap budowy domu. Ma on duży wpływ na właściwości termoizolacyjne budynku, a także jego trwałość. Listę zakupów determinuje tu rodzaj materiału elewacyjnego, jaki przewidział projektant.

Materiały niezbędne do ocieplenia ścian, a także wiele produktów stosowanych do wykończenia elewacji domu warto wcześniej zarezerwować lub kupić i złożyć w sklepowym depozycie. Będą one nam potrzebne w szczycie sezonu budowlanego, a wtedy zapotrzebowanie na nie w składach jest największe.

Ocieplenie ścian dwuwarstwowych

Do ocieplania i wykańczania ścian dwuwarstwowych najczęściej wykorzystuje się tynk i system ociepleniowy ETICS. System taki ma w swojej specyfikacji wyszczególnione wszystkie produkty niezbędne do izolacji i wykończenia ścian. Jest tam podane, do jakiego materiału ociepleniowego się nadaje (zazwyczaj kupujemy styropian EPS Fasada lub wełnę mineralną, fasadową). Poza tym są wyszczególnione konkretne produkty – rodzaj kleju do ocieplenia, rodzaj preparatów gruntujących i farb podkładowych, rodzaj zaprawy do warstwy zbrojonej, czyli podkładu pod właściwy tynk, oraz rodzaj tynku cienkowarstwowego (przeważnie akrylowy, mineralny, silikatowy lub silikonowy). Konieczna jest także siatka z włókna szklanego do zbrojenia podkładu pod tynk. Do systemu może być też potrzebna listwa startowa mocowana na dole ściany oraz kołki do dodatkowego mocowania ocieplenia.

Materiały na elewacje ścian trójwarstwowych

Gdy ściany domu mają konstrukcję trójwarstwową, wówczas ściany nośne ociepla się wełną mineralną lub styropianem i obmurowuje cegłami, pustakami lub bloczkami, które są później wykańczane dowolnym rodzajem tynku. Droższym, ale efektowniejszym rozwiązaniem jest wymurowanie ściany elewacyjnej z cegły klinkierowej lub elewacyjnej. Będzie wtedy potrzebna także specjalna zaprawa do jej murowania i spoinowania, czyli wypełniania przerw między cegłami. Do tego trzeba obowiązkowo kupić plastikowe profile, zapewniające jednakową szerokość spoin oraz elementy mocujące warstwę licową muru do warstwy konstrukcyjnej.

Wykańczanie ścian jednowarstwowych

Do wykończenia ścian jednowarstwowych potrzebny będzie tynk mineralny zapewniający paroprzepuszczalność i odpowiedni preparat gruntujący, rekomendowany przez jego producenta.

Przed zakupem sprawdź parametry

Skuteczność termoizolacji nie zależy od grubości materiałów izolacyjnych. Przed zakupem produktów ociepleniowych należy sprawdzić ich parametry termoizolacyjności, które określane są za pomocą współczynnika przewodzenia ciepła lambda (λ) – im jest on niższy, tym lepiej. Dzisiaj na rynku dostępne są materiały izolacyjne o wysokich właściwościach termoizolacyjnych i jednocześnie niewielkiej grubości.

Wybierz system ociepleniowy, a nie tzw. składaki!

Ocieplając dom i wykańczając elewację, zdecydujmy się na rozwiązanie systemowe, czyli zestaw materiałów pasujących do siebie i pochodzących od jednego producenta. Tzw. składaki, czyli kompletowanie materiałów od różnych producentów, zwiększają ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Ułatwieniem zakupu materiałów termoizolacyjnych są ich nazwy handlowe. Większość producentów zarówno styropianu, jak i wełny mineralnej oznacza swoje produkty określeniem Fasada bądź używa nazw własnych słowotwórczo związanych z tym określeniem, np. Fasrock, Fasoterm.

zdjęcia: Isover, LHL Klinkier, Rockwool, Termo Organika, Wienerberger

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!