Artykuł: Zdrowy dom – zadbaj o mikroklimat wnętrz jesienią

Zdrowy dom – zadbaj o mikroklimat wnętrz jesienią

Jesienią nasz organizm przeżywa szok. Nagły spadek temperatury, ograniczona emisja światła dziennego, intensywne opady deszczu sprawią, że znacznie czasu sprawdzamy w domu. To wszystko powoduje, że musimy zadbać o zdrowy dom, a szczególnie o panujący w nim mikroklimat.

Mikroklimat wnętrz to zespół parametrów danego pomieszczenia, wywierający wpływ na organizm człowieka. Do głównych parametrów mikroklimatu zalicza się m.in. temperaturę powietrza, średnią temperaturę powierzchni przegród, prędkość ruchu powietrza oraz jego wilgotność. O odpowiedni mikroklimat wnętrz trudniej jest zadbać w miesiącach jesiennych chociażby z uwagi na panujące już wówczas niższą temperaturę zewnętrzną i związane z tym straty ciepła w domu, oraz ograniczoną dostępność światła naturalnego. Są jednak sprawdzone sposoby na zdrowy dom, w którym możemy czuć się komfortowo. 

Komfort cieplny – wyznacznik zdrowego domu

Wpływ na komfort cieplny mają ściany zewnętrzne, dach, stolarka okienna i drzwiowa oraz fundament domu. Wszystkie przegrody powinny być wykonane z materiałów energooszczędnych oraz dobrze zaizolowane. Jesienią obniżona temperatura powietrza na zewnątrz oznacza konieczność uruchomienia ogrzewania. Dzięki automatyce w nowoczesnych systemach grzewczych możemy z łatwością uzyskać pożądaną o danej porze dnia temperaturę w domu. To udogodnienie jest szczególnie przydatne, gdy jesienne dni są ciepłe, a wieczory i nocy chłodne. 

Odpowiednia wilgotność powietrza

Zdrowy dom oznacza także w pomieszczeniach utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza – powinna być ona wynosić 50-60%. Ogrzewanie pomieszczeń jesienią powoduje spadek wilgotności powietrza we wnętrzach, w których przebywamy. Już pierwsze dni sezonu grzewczego podczas wczesnej jesieni mogą przyczynić się do znacznego wysuszania powietrza. Zbyt suche skutkuje m.in. wysuszaniem śluzówki i zwiększa ryzyko infekcji, np. zakażenia wirusami grypy. Przekroczenie górnej granicy wilgotności powietrza jest również niekorzystne, gdyż może spowodować pojawienie się pleśni i grzybów. Skutecznym sposobem na zapewnienie optymalnego poziomu wilgotności w pomieszczeniach jest zastosowanie nawilżacza. Nowoczesne urządzenia tego typu automatycznie utrzymują wilgotność powietrza na wyznaczonym poziomie. Wbudowany higrometr, umożliwia kontrolę wilgotności powietrza we wnętrzu, a zegar pozwala ustawić odpowiedni czas działania nawilżacza. 

Warto wybrać nawilżacz z funkcją jonizatora powietrza. Dzięki czemu podczas wytwarzania pary wodnej powstaje bardzo duża ilość anionów, czyli jonów ujemnych. Ładunki te przyciągają kurz i drobnoustroje, hamując tym samym ich rozwój. Jonizacja pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Światło w zdrowym domu 

Aby czuć się komfortowo we wnętrzach domu o każdej porze roku, także jesienią, zadbajmy już na etapie wyboru projektu o dopływ światła dziennego do pomieszczeń, w których będziemy długo przebywać. Sypialnie, w których przebywamy najczęściej rano i wieczorem powinny być zlokalizowane od wschodu, natomiast strefa dzienna – od południa lub zachodu. W przypadku pomieszczeń, w których nie zaprojektowano okien (np. łazienek czy traktów komunikacyjnych) należy zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Jesienią docenimy je także w innych aneksach domu. Waży jest dobór odpowiedniej lampy, a także barwa światła. Relaksowi sprzyja barwa światła o temperaturze około 2700 K. W pomieszczeniach, w których zamierzamy odpoczywać zaleca się stosowanie źródła światła wytwarzającego ciepło-białą barwę światła. W miejscach przeznaczonych do pracy barwa światła powinna być zimna powyżej 3500 K. 

Dobrze wentylowany zdrowy dom

Odpowiedni mikroklimat wnętrz zapewnia również ich skuteczna wentylacja. Jesienią znacznie rzadziej otwieramy okna, korzystajmy jednak z nowoczesnych rozwiązań. Dzisiaj standardem są okna z mikrowentylacją czy nawiewnikami. Jeśli chcemy mieszkać w zdrowym domu, pamiętajmy, że ich stosowanie nie zwalnia nas z konieczności regularnego wietrzenia pomieszczeń. Aby nie tracić przy tym zbyt dużo ciepła, pokoje najlepiej jest wietrzyć pojedynczo. Wietrzenie powinno być krótkie, lecz intensywne – najlepiej więc jeśli okno zostanie otworzone na oścież. Jesienią dla poprawy jakości powietrza i mikroklimatu we wnętrzach wystarczy 10-minutowe wietrzenie, najlepiej kilka razy dziennie. 

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!