Artykuł: Zdrowy mikroklimat wnętrz w jesienne miesiące

Zdrowy mikroklimat wnętrz w jesienne miesiące

Jesień to pora roku, która wielu osobom kojarzy się z gorszym samopoczuciem, zarówno fizycznym (powodowanym często przez nasilające się w tym czasie infekcje), jak i psychicznym. Ograniczona emisja światła naturalnego, chłód, pochmurne deszczowe dni, które stają się coraz krótsze, powodują uczucie zniechęcenia, znużenia, ogólnie kiepski nastrój i spadek aktywności intelektualnej. Taki stan często nazywany jest jesienną depresją. Aby z nią skutecznie walczyć warto zadbać o to, abyśmy w miejscu,w którym spędzamy najwięcej czasu w tym okresie - czyli w domu - czuli się możliwie najbardziej komfortowo. Zapewni nam to m.in. odpowiedni mikroklimat wnętrz.

Pod pojęcie mikroklimatu wnętrz kryje się zespół parametrów danego pomieszczenia, wywierający wpływ na organizm człowieka. Do głównych parametrów mikroklimatu zalicza się m.in. temperaturę powietrza, średnią temperaturę powierzchni przegród, prędkość ruchu powietrza oraz jego wilgotność.
O odpowiedni mikroklimat wnętrz trudno jest zadbać w miesiącach jesiennych chociażby z uwagi na panujące już wówczas niższe temperatury zewnętrzne i związane z tym straty ciepła w domu, oraz ograniczoną dostępność światła naturalnego. Są jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym możemy czuć się komfortowo we wnętrzach domu bez względu na porę roku. 

1. Komfort cieplny

Obniżona temperatura powietrza na zewnątrz oraz niskie temperatury powierzchni przegród domu oznaczają konieczność dogrzewania wnętrz. Jest to niezbędne dla uzyskania odpowiedniego komfortu cieplnego. 'Zimne' okna oraz nieocieplone ściany, mimo uruchomionego ogrzewania, będą promieniować nieprzyjemny chłód, odczuwalny jako dyskomfort. Najczęstszą reakcją w takich sytuacjach jest dogrzewanie pomieszczeń do wyższych temperatur. Jeśli jednak ściany domu nie są odpowiednio zaizolowane przed stratami ciepła, a okna stare, wzmożona praca urządzenia grzewczego może nie zapewniać wymaganego komfortu cieplnego, lecz generować wyższe koszty ogrzewania. Jedynym skutecznym rozwiązaniem w takiej sytuacji, zapewniającym korzystny mikroklimat wnętrz, może okazać się termomodernizacja domu, polegająca na wstawieniu energooszczędnych okien i dociepleniu budynku. Dobrze zaizolowane przed stratami ciepła przegrody, zapewnią nam optymalny komfort cieplny bez konieczności ponoszenia wysokich wydatków na ogrzewanie.

2. Odpowiednia wilgotność powietrza

Jest niezbędna dla zachowania odpowiedniego mikroklimatu we wnętrzach. Dogrzewanie pomieszczeń jesienią powoduje spadek wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Już pierwsze dni sezonu grzewczego podczas wczesnej jesieni mogą przyczynić się do znacznego wysuszania powietrza. Zbyt suche powietrze skutkuje m.in. wysuszaniem śluzówki i zwiększa ryzyko infekcji, np. zakażenia wirusami grypy. Sposobem na poprawę wilgotności powietrza, a więc i mikroklimatu we wnętrzach jest ich nawilżanie. Należy przy tym pamiętać, że wilgotność powietrza w pomieszczeniach domu powinna utrzymywać się na poziomie 40-60%. Przekroczenie górnej granicy również jest niekorzystne, gdyż może spowodować pojawienie się pleśni i grzybów. Dlatego tak ważne jest zapewnienie optymalnego poziomu wilgotności we wnętrzach. Będzie to trudne do osiągnięcia gdy nawilżamy powietrze np. kamionkami wypełnionych wodą, które zawiesza się na grzejnikach. O wiele skuteczniejszym sposobem na zapewnienie optymalnego poziomu wilgotności w pomieszczeniach jest zastosowanie specjalnego nawilżacza. Nowoczesne urządzenia tego typu automatycznie utrzymują wilgotność powietrza na wyznaczonym poziomie. Wbudowany higrometr, umożliwia kontrolę wilgotności powietrza we wnętrzu, a zegar pozwala ustawić odpowiedni czas działania nawilżacza.
Warto też wiedzieć, że urządzenia te pełnią również funkcję jonizatora powietrza. Przy wytwarzaniu pary wodnej powstają bowiem bardzo duże ilości anionów, czyli jonów ujemnych. Dzięki ujemnemu ładunkowi przyciągają one kurz i drobnoustroje oraz bakterie, hamując tym samym ich rozwój. Udowodnione jest również, że jonizacja pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

3. Cenne światło

Bardzo ważną funkcją okien jest doprowadzenie odpowiedniej ilości światła dziennego, co ma duże znaczenie szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Długotrwałe przebywanie w zacienionych pomieszczeniach czy przy zimnym, sztucznym oświetleniu może wpływać negatywnie na nasze samopoczucie. Aby czuć się komfortowo we wnętrzach domu zadbajmy o to, aby dopływ światła dziennego do pomieszczeń, w których przebywamy był możliwie jak największy. W przypadku pomieszczeń z oknami wychodzącymi na wschód i południe nie stanowi to większego problemu. Jeśli jednak okna są umiejscowione od zachodu lub północy albo pomieszczenia pozbawione są okien, zadanie jest trudniejsze. Wówczas trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie sztuczne. Waży jest nie tylko dobór odpowiedniej lampy, ale również barwa światła. Relaksowi sprzyja światło o mocy około 2700 K. W pomieszczeniach, w których zamierzamy odpoczywać zaleca się stosowanie źródła światła wytwarzającego ciepło-białą barwę światła, przy realizacji stosunkowo niskich poziomów natężenia oświetlenia.

4. Ważna wentylacja

Odpowiedni mikroklimat wnętrz zapewnia również ich regularna wentylacja. Dlatego tak ważne jest, aby w domach z wentylacją grawitacyjną jesienią nie zamykać nawiewników okiennych. Gdy napływ powietrza tą drogą jest utrudniony, bardzo często zimne powietrze nawiewane jest do wnętrz przez kanały wentylacyjne, powodując przy tym nieprzyjemne odczucie chłodu.
Jesienią ważne jest również regularne wietrzenie pomieszczeń. Niestety, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest niska, niechętnie wietrzymy wnętrza, m.in. z obawy o ich zbytnie wychłodzenie. Aby wpuszczać do pomieszczeń świeże powietrze i nie tracić przy tym zbyt dużo ciepła, pokoje najlepiej jest wietrzyć pojedynczo. Wietrzenie powinno być krótkie, lecz intensywne – najlepiej więc jeśli okno zostanie otworzone na oścież. Jesienią dla poprawy jakości powietrza i mikroklimatu we wnętrzach wystarczy 10 minutowe wietrzenie. 

Zdjęcia: Fotolia.com

Czytaj także