Artykuł: Skutecznie wentylowane poddasze

Skutecznie wentylowane poddasze

Wnętrza domu wymagają odpowiedniej, skutecznej wentylacji. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń zlokalizowanych pod skosami, ponieważ grawitacyjna wentylacja poddasza działa najmniej efektywnie. Jest to spowodowane tym, że na wyższych kondygnacjach występuje najmniejszy ciąg kominowy, na którym bazuje ten rodzaj wentylacji. W efekcie niewłaściwej wymiany powietrza na poddaszu często bywa duszno i gorąco. Jak temu zapobiec?

Odpowiednia wentylacja na poddaszu użytkowym oraz w całym w domu jest niezwykle ważna. Gwarantuje regularną wymianę powietrza – usuwa z budynku zużyte powietrze wraz z zawartymi w nim zanieczyszczeniami, a w jego miejsce zapewnia napływ świeżego, bogatego w tlen powietrza z zewnątrz. Właściwa cyrkulacja jest niezbędna dla dobrego samopoczucia i zdrowia mieszkańców budynku. Wentylacja poddasza wpływa również na dobrą kondycję samego budynku, ponieważ odpowiednio wentylowany dom nie będzie tak bardzo narażony na zawilgocenie i występowanie grzybów oraz pleśni, jak budynki o słabej wentylacji. 

Grawitacyjna wentylacja poddasza

Grawitacyjna wentylacja, czyli naturalna funkcjonuje na skutek działania siły wyporu. Jest ona efektem różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ciepłe, zużyte powietrze jest wypychane przez napływające do wnętrz – najczęściej przez nawiewniki okienne – chłodniejsze, świeże powietrze i kanałami wentylacyjnymi wypływa na zewnątrz budynku. W ten sposób powstaje ciąg kominowy niezbędny do funkcjonowania wentylacji grawitacyjnej. Dobry ciąg kominowy uzależniony jest natomiast od długości kanału wentylacyjnego, a więc od wysokości komina. Im jest on wyższym, tym ciąg kominowy jest lepszy. Aby ciąg kominowy był prawidłowy, kanał wentylacyjny powinien mieć minimum 2 metry wysokości mierzonej od wlotu, czyli kratki wentylacyjnej do wylotu komina. W przypadku wielu projektów domów jednorodzinnych z poddaszem mieszkalnym wymuszałoby to wykonanie komina znacznie górującego ponad dachem. Gdy projekt domu nie uwzględnia odpowiedniej długości kanału wentylacyjnego, wentylacja poddasza użytkowego może być utrudniona. Jeśli więc stawiamy na wentylację grawitacyjną w budynku, warto już na etapie jego projektowania zadbać o odpowiedni ciąg kominowy również na poddaszu. 

W przypadku istniejących już budynków do poprawy ciągu kominowego może przysłużyć się zamontowanie na kominie specjalnej nasady. Wykorzystuje ona wiatr do wytworzenia podciśnienia w kanale wentylacyjnym, wspomagającego ciąg kominowy. Dobierając odpowiednią nasadę, należy skonsultować się z kominiarzem, który oceni sytuację w naszym budynku.  

Grawitacyjna wentylacja poddasza a okna dachowe

Poddasza użytkowe mają napływ świeżego powietrza do pomieszczeń, które zapewniają najczęściej okna dachowe. Wentylacja pokoi na poddaszu jest bardzo istotna. Świeże powietrze może docierać do wnętrz m.in. dzięki otwarciu okien (ta opcja w okresie zimowym jest jednak bardzo uciążliwa) oraz mikrowentylacji, czyli delikatnemu rozszczelnieniu okien. W głównej mierze napływ powietrza z zewnątrz odbywa się jednak przez zamontowane w oknach dachowych nawiewniki. Umożliwiają one regulację ilości napływającego przez nie świeżego powietrza za pomocą ruchomej przesłony, pozwala zapobiec nadmiernemu wychładzaniu się pomieszczeń. 

Na cyrkulację powietrza w pomieszczeniach na poddaszu i skuteczne ich wietrzenie w razie potrzeby, duży wpływ ma układ znajdujących się tam okien. Z najefektywniejszym przepływem powietrza mamy do czynienia, gdy w pomieszczeniach pod skosami zainstalowane są zarówno okna elewacyjne (pionowe), jak i dachowe lub zastosowano w nich okna kolankowe. Wówczas świeże powietrze będzie napływać przez otwarte okna elewacyjne, a zużyte wypływać oknami dachowymi. Dobrym rozwiązaniem na rzecz wentylacji poddasza jest również zlokalizowanie okien dachowych po przeciwnych stronach pomieszczenia, co również umożliwi nam szybki i skuteczne wietrzenie wnętrza na poddaszu.

zdjęcia: Velux, AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!