Artykuł: Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie domu w stanie surowym

Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie domu w stanie surowym

Osoby, które marzą o swoim domu, nie muszą budować go od podstaw. Szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest kupno domu w stanie surowym. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy sprawdzić szereg ważnych spraw. Na jakie kwestie prawne i techniczne zwrócić uwagę kupując dom w stanie surowym?

Kupując dom w stanie surowym szukamy takiego, którego lokalizacja nam odpowiada. Równie ważna jest kwestia finansowa – czyli ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać na dom. Te dwa czynniki ograniczają nam dość szerokie pole poszukiwań. Wybierzmy kilka interesujących nas inwestycji i umówmy się na oględziny – przed nimi dobrze jest spisać najważniejsze kwestie, aby nam nie umknęły. Na spotkanie z obecnymi właścicielami zabierzmy ze sobą długopis, notes, taśmę mierniczą, przyda się także aparat fotograficzny. Będziemy mogli na spokojnie przeanalizować i porównać różne oferty. Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży wyjaśnić wszelkie niejasności, gdyż po wyjściu od notariusza będzie już za późno.

Kupno domu w stanie surowym od sprawdzonego dewelopera

Najczęściej domy w stanie surowym oferują deweloperzy. Dobrze jest więc przed kupnem domu zasięgnąć na ich temat opinii. Informacji możemy poszukać w mediach, warto również odwiedzać targi nieruchomości. Godnym polecenia źródłem informacji są znajomi. Profesjonalny i rzetelny deweloper może pochwalić się bogatym portfolio – różnorodność zrealizowanych projektów najczęściej jest gwarancją solidnie wykonywanych prac.

Kupno domu w stanie surowym otwartym czy zamkniętym?

Dom w stanie surowym otwartym to taki, w którym wykonano fundamenty, stany nośne, działowe i stropy, a także więźbę dachową z odpowiednim pokryciem. Jeśli w projekcie domu zostały przewidziane betonowe schody, to muszą one również znajdować się już w budynku. Powinny także zostać wymurowane kominy wentylacyjne i komin dymowy (tylko w przypadku budowy nowoczesnych systemów wentylacji mechanicznej nie jest on wymagany). Natomiast w domu w stanie surowym otwartym nie ma zamontowanych okien i drzwi zewnętrznych – otwory na zimę powinny być zabite deskami, aby na ościeżach nie gromadził się śnieg i nie powodował zamakania ścian.

Bezpieczniejsze jest kupno domu w stanie surowym zamkniętym, czyli z oknami i drzwiami, a garaż wewnętrzny został wykończony bramą garażową. Ponadto nie musimy ponosić kosztów ich zakupu i montażu. Jeśli zamontowana jest już stolarka otworowa, dopytajmy się o szczegóły. Aby okna były ciepłe, ważny jest współczynnik przenikania ciepła. Dla okien, drzwi balkonowych i powierzchni przezroczystych powinien on wynosić maksymalnie 1,3 W/(m2·K), natomiast okna połaciowe powinny mieć U maksymalnie na poziomie 1,5 W/(m2·K).

Na co warto zwrócić uwagę przy kupnie domu w stanie surowym – podstawowe pytania

Spytajmy się obecnego właściciela o rok budowy, powierzchnie domu (całkowitą, użytkową, mieszkalną) i powierzchnie działki, na której stoi dom. Najlepiej jak obejrzymy projekt – w nim znajdują się powierzchnie w metrach kwadratowych wszystkich pomieszczeń. Zwróćmy uwagę, czy garaż jest wolno stojący czy zintegrowany z domem, jedno- czy dwustanowiskowy. Jeśli dwustanowiskowy, to zmierzmy, czy zmieszczą się na pewno 2 samochody. Gdy zamontowana jest już brama garażowa, to sprawdźmy jej wymiary (wysokość i szerokość) oraz czy otwiera się na pilotem (tak samo jak brama do ogrodzenia, jeśli jest).

Nie zapomnijmy o dodatkowych pomieszczeniach, takich jak schowki, spiżarnia czy suszarnia. Dobrze, aby były przewidziane w projekcie, ponieważ zmiana aranżacji niesie za sobą dodatkowe koszty.

Kupno domu w stanie surowym wymaga wyjaśnienia i sprawdzenia także terenu, na którym jest on zlokalizowany jest dom – sprawdźmy, czy właściciel nieruchomości przeprowadził badania gruntowe oraz niezbędne prace melioracyjne.

Kupno domu w stanie surowym – co należy dokładnie sprawdzi

Kupując dom w stanie surowym, czy to otwartym, czy zamkniętym, dokładnie przyjrzyjmy się ścianom i stropom. Zaniepokoić nas powinny wszelkie rysy i spękania. Sprawdźmy prostopadłość narożników oraz to, czy ściany trzymają pion. Jednak to za mało – poprośmy więc o dokument potwierdzający, jakie materiały zostały użyte podczas budowy ścian i jakiej klasy beton został użyty do wylania stropu. Odpowiedni wpis w dzienniku budowy powinien również potwierdzić, że zbrojenie stropu zostało wykonane zgodnie z projektem. Oczywiście technologia budowy oraz rozwiązania techniczne opisane są w projekcie – porównajmy je ze stanem faktycznym.

Decydując się na kupno domu w stanie surowym zwróćmy także uwagę na dach. Wejdźmy więc na strych lub ostatnią kondygnację. Drewniana konstrukcja dachowa powinna być wykonana zgodnie z projektem – sprawdźmy to. Jeśli przekroje belek i krokwi są większe niż przewidziano w projekcie, to nie ma to większego znaczenia. Dużo gorzej, jeśli są mniejsze, bo oznacza to prawie zawsze remont dachu, a to są dość wysokie dodatkowe koszty.

Chociaż obecnie rzadko buduje się domy podpiwniczone, to jeśli taki zamierzamy kupić, obowiązkowo sprawdźmy, czy część podziemna została zaizolowana termicznie oraz przeciwwilgociowo. Brak odpowiedniego ocieplania znacznie podnosi koszty eksploatacji budynku, natomiast brak izolacji przeciwwilgociowej na pewno w przyszłości spowoduje zawilgocenie piwnicy, a także wyższych partii budynku.

Media a kupno domu w stanie surowym

Upewnijmy się, czy do domu zostały doprowadzone niezbędne media – instalacja wodna, kanalizacja, elektryczna i o ile jest taka konieczność gazowa. Jeśli są w drodze, to doprowadzenie ich do domu wiąże się ze zleceniem odpowiednich projektów, uzyskaniem pozwoleń na budowę i oczywiście kosztem ich wykonania. Gorzej, jeśli w drodze przylegającej do domu ich nie ma. Wtedy formalności jest o wiele więcej, a przeprowadzka do nowego domu może się znacznie wydłużyć. Kanalizacja nie jest wymagana, ponieważ na posesji może zostać zbudowane szambo, jednak wiąże się to z dość uciążliwym i mało estetycznym wywozem nieczystości. Natomiast gdy nie mam możliwości podłączenia się do instalacji wodnej, aby mieć wodę, będziemy musieli zlecić wykonanie studni. Pamiętajmy także, że jeśli dom ma przyłącze elektryczne, nie musi to wcale oznaczać, że z elektrownią została zawarta stosowna umowa. Na czas budowy domu zakład energetyczny montuje „czasowo” skrzynkę-rozdzielnię, a kiedy budowa dobiegnie końca następuje „zamiana” prądu budowlanego na docelowy. Niestety może to trwać dość długo – nawet rok od podpisania z zakładem elektrycznym umowy o nowe warunki przydziału energii.

Kupno domu w stanie surowym – formalności

Kupując dom w stanie surowym koniecznie upewnijmy się, że jest to legalna inwestycja. Sprawdźmy więc, czy wszystkie zezwolenia na budowę oraz prawo własności działki są aktualne. Upewnijmy się również, czy wymiary, lokalizacja budynku, otwory okienne, a także spadek dachu odpowiadają formalno-prawnym procedurą dotyczącym tej budowy. Porównanie stanu rzeczywistego z formalnym możemy przeprowadzić drogą elektroniczną. W tym celu musimy dom zwymiarować, sfotografować (ze wszystkich stron) i korzystając z procedury e-urząd przesłać do odpowiedniego wydziału. Do takiego oficjalnego zapytania musimy dołączyć numery pism, jakie sprzedający nam przedstawił. Dla inwestora najważniejsze jest, czy sprzedający nie zadłużył budowy, np. kredytem bankowym opartym na zastawie gruntu – nie spłacony obciąża kupującego. 

Zdjęcia: Baumit, FoxHouse, Solbet, Fotolia.com, materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!