Artykuł: Rodzaje stropów w budownictwie jednorodzinnym

Rodzaje stropów w budownictwie jednorodzinnym

Wybór odpowiedniego rodzaju stropu wpływa nie tylko na koszt, ale też czas jego wykonania. Prace budowlane przyspiesza zastosowanie elementów prefabrykowanych, które są przywożone na budowę i tu montowane. Jednak stropy przygotowywane na budowie nadal cieszą się dużą popularnością. Jaki strop sprawdzi się w twoim domu?

Strop to poziomy element konstrukcyjny, którego zadaniem jest usztywnienie konstrukcji domu, podział na kondygnacje, przenoszenie obciążeń́ oraz izolacja pomieszczeń́ na rożnych kondygnacjach przed przenikaniem dźwięków i ciepła. Wybór rodzaju stropu wpływa nie tylko na szybkość́ budowy, ale przede wszystkim na właściwości tej przegrody międzykondygnacyjnej.

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się̨ stropy żelbetowe. Mogą̨ być́ one wykonywane w całości na budowie lub montowane z prefabrykatów. Stropy żelbetowe mają rożne konstrukcje – największą popularnością̨ cieszą̨ się̨ gęstożebrowe i monolityczne. Do domów o konstrukcji drewnianej przeważnie wybiera się̨ stropy drewniane – w ten sposób do ich budowy używa się̨ tego samego materiału, co do wznoszenia ścian. 

Jaki strop żebrowy do domu jednorodzinnego

Stropy żebrowe zbudowane są̨ z gotowych elementów – belek i pustaków. Belki rozstawione są w niewielkich odległościach, a przestrzeń między nimi najczęściej wypełnia się specjalnymi pustakami z ceramiki lub betonu. Stropy żebrowe można wykonać w całości na budowie (stropy Ackermana) lub wykorzystać w tym celu częściowo prefabrykowane belki stropowe – tworzące z odpowiednimi pustakami systemy stropów gęstożebrowych – oraz beton, z którego formuje się górne części belek i kilkucentymetrową płytę (3-5 cm) zwaną nadbetonem. Poszczególne rozwiązania (systemy) różnią się przede wszystkim rozstawem belek oraz wysokością konstrukcyjną, rozpiętością i dopuszczalnym obciążeniem stropu; najpopularniejsze to Teriva, Fert i Ceram. Takie stropy są dość grube (25-30 cm), co wynika z faktu, że stosunkowo mała ilość zbrojenia nie zapewnia odpowiednio wysokiej wytrzymałości.

Zastosowanie częściowej prefabrykacji skraca czas budowy stropów gęstożebrowych. Nie wymagają̨ one wykonywania czaso- i pracochłonnego zbrojenia oraz pełnego deskowania (wyjątkiem jest zbudowany z zebrę nośnych i pustaków strop Ackermanna, który wymaga zbrojenia i deskowania). Rozpiętość́ stropu gęstożebrowego jest ograniczona długością̨ belek. Budowa takiego stropu wymaga zastosowania podpór montażowych, których rozmieszczenie zależy od rozpiętości stropu. Stropy gęstożebrowe najlepiej sprawdzają̨ się̨ w domach o zwartej bryle. Mogą̨ być́ wykonywane w budynkach o dużej powierzchni.

Jaki strop monolityczny – na zamówienie czy wylewany na budowie

Stropy monolityczne mają w miarę̨ gładką powierzchnię, którą można wykończyć́ cienką warstwą tynku lub gładzi. Wykonuje się̨ je najczęściej w całości na budowie. Budowa stropu monolitycznego jest czaso- i pracochłonna, gdyż̇ wymaga on zwykle wykonania pełnego deskowania oraz precyzyjnego zbrojenia. Sposób zbrojenia stropu monolitycznego musi być ściśle określony w projekcie. Zamiast przygotowywać je bezpośrednio na budowie, można zamówić w zakładzie zbrojarskim, co wyeliminuje ewentualne błędy podczas montażu. Następnie całą powierzchnię stropu zalewa się betonem do wysokości również określonej w projekcie. Wyjątkiem jest strop filigran – nie wymaga on tradycyjnego deskowania ani układania zbrojenia nośnego, gdyż̇ jest ono fabrycznie zabetonowane w prefabrykowanej płycie. Płytę̨ monolityczną wykonuje się̨ zwykle, gdy strop ma skomplikowany kształt lub układ obciążeń jest złożony.

Jaki strop drewniany do domu jednorodzinnego

Stropy drewniane mogą̨ być́ wykorzystywane we wszystkich budynkach, jednak stosuje się̨ je głownie w domach drewnianych. W murowanych najczęściej wykonuje się̨ je jako strop poddasza. Stropy drewniane są̨ lekkie, łatwe i szybkie w wykonaniu oraz ewentualnej przebudowie. Ten rodzaj stropów bez odpowiedniego zabezpieczenia nie jest odporny na ogień́. Nie są̨ też tak wytrzymałe i nie izolują̨ tak dobrze akustycznie jak stropy betonowe. Odpowiednio wykończone stanowią̨ jednak wyjątkową ozdobę̨ wnętrza. Stropy drewniane zwykle są̨ belkowe, żebrowe lub belkowo-żebrowe. Do budowy stropów belkowych stosuje się̨ belki z litego drewna albo prefabrykowane. Poszycie takiego stropu zazwyczaj wykonuje się̨ z desek. Strop belkowy najczęściej stosuje się̨ w domach murowanych i drewnianych, wznoszonych w sposób tradycyjny. Strop żebrowy wykonuje się̨ z gęsto rozstawionych żeber z drewna litego, klejonego, jak również̇ z dwuteowników drewnianych, drewnopochodnych lub drewniano-stalowych. Do budowy poszycia stropu żebrowego stosuje się̨ sklejki, płyty wiórowe, płyty OSB oraz deski. Ten rodzaj stropów najczęściej wykonuje się̨ w domach drewnianych o konstrukcji lekkiego szkieletu. Strop belkowo-żebrowy łączy właściwości stropu belkowego i żebrowego. Elementy nośne wykonuje się z belek i żeber (żebra opierają się na belkach lub są do nich zamocowane metalowymi wspornikami). 

Ważne parametry techniczne stropów

Zastanawiając się, jaki strop wybrać, pamiętajmy, że jednym z ważniejszych jego parametrów jest rozpiętość́. Powinna być́ ona dostosowana do planowanego rozkładu wnętrz – strop musi mieć́ bowiem odpowiednią wytrzymałość́ i sztywność́, aby bezpiecznie przenosił obciążenia (w domach jednorodzinnych rozpiętość́ stropów zwykle nie przekracza 6 m). Od rozpiętości stropu zależy liczba miejsc podparcia (ścian nośnych, podciągów i słupów). Rozpiętość́ stropu związana jest z jego wytrzymałością̨ – im strop jest mocniejszy, tym może mieć́ większą rozpiętość. Duże znaczenie ma także izolacyjność́ akustyczna stropu, która zależy od jego masy, materiału, z jakiego został wykonany, oraz sposobu wykończenia.

zdjęcia: AdobeStock, Solbet, Wienerberger, Xella Polska, Ytong

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!