Artykuł: Nowoczesne schody wewnętrzne

Nowoczesne schody wewnętrzne

Schody są niezbędne we wszystkich domach składających się z więcej niż jednej kondygnacji. Najczęściej wykonywane są jako żelbetowe, jednak coraz częściej inwestorzy sięgają się po bardziej nowoczesne rozwiązania. W przeciwieństwie do żelbetowych są lekkie, szybkie w montażu i świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz

Tradycyjne schody żelbetowe wykonywane podczas wznoszenia domu są zastępowane przez konstrukcje drewniane lub metalowe, a także szklane, które można zamontować dopiero na etapie wykańczania wnętrz. Są one znacznie lżejsze optycznie od konstrukcji żelbetowych i przybierają często bardzo wyrafinowane formy, które nie przytłaczają tak wnętrza jak to często ma miejsce w przypadku masywnych schodów żelbetowych. Często stosuje się je we wnętrzach minimalistycznych. We współczesnych wnętrzach pojawiają się modne schody ażurowe czy wyglądające wyjątkowo delikatnie schody dywanowe, które pozbawione są belek policzkowych. Są one zbudowane ze stopni, podstopnic dość masywnych i balustrad – zazwyczaj bardzo lekkich optycznie.

Nowoczesne i tradycyjne formy

Z drewna, metalu czy szkła można wykonać różne rodzaje schodów, których zrobienie z żelbetu byłoby trudne lub wręcz niemożliwe. Mają one konstrukcję samonośną, nie wymagają więc dodatkowych przygotowań konstrukcyjnych. Montuje się je najczęściej na etapie wykańczania domu (po ułożeniu posadzek na obu kondygnacjach).Wykonywane są na zamówienie przez specjalizujące się w ich budowie firmy. Są to schody kręte, o konstrukcji wspornikowej, policzkowej, modułowej czy dywanowej. Stopnie schodów wspornikowych są pod­trzymywane w środkowej części przez jedną, dwie lub trzy belki nośne. Gdy schody są proste, jednobiegowe, bel­ki są rozpięte między stropem a podłogą. W przypadku bardziej skomplikowanych schodów o kilku biegach konieczne jest wy­konanie dodatkowych podpór. Konstrukcję schodów policzkowych stano­wią dwie belki będące oparciem dla krawę­dzi stopni. W przypadku schodów o skompli­kowanym kształcie, konstrukcja policzkowa wspierana jest dodatkowymi wspornikami.

Schody o konstrukcji modułowej zbudo­wane są z modułów (stopni połączonych ze wspornikami), które mocuje się do ścian lub pionowych słupów (to rozwiązanie sto­suje się w przypadku modułowych scho­dów krętych). Odmianą schodów modu­łowych są schody dywanowe, których konstrukcję tworzą wyłącznie stopnie i podstopnice. Ich stop­nie są mocowane do ścian specjalnymi wspornikami.

Schody drewniane

We wnętrzach naszych domów dominują schody drewniane. Ze względu na łatwość obróbki tego materiału można im nadać zarówno formę tradycyjną jak i bardzo nowoczesną – z drewna wykonamy każdy rodzaj schodów. Do ich produkcji wykorzystuje się lite, gięte lub klejone drewno. Ze względu na odporność na ścieranie oraz uszkodzenia mechaniczne na schody poleca się drewno liściaste. Sprawdzą się takie gatunki jak dąb, jesion, klon czy buk. Tańsze będą schody wykonane z drewna sosnowego, jednak sprawdzą się jedynie w warunkach niezbyt intensywnego użytkowania. Nowoczesny charakter nada schodom drewno egzotyczne. W miejscach, gdzie ze schodów korzystamy często i mogą być one narażone na ścieranie, warto zastosować gatunki twardsze od dębu gatunki jak doussie, merbau czy ipe . Na schody używa się także materiałów drewnopochodnychp. sklejkę budowlaną.

Schody o konstrukcji stalowej

Konstrukcja stalowa jest stosunkowo lekka i daje duże możliwości kreowania kształtu schodów. Schody stalowe przywożone są zwykle na budowę w częściach i tu montowane.  Najlepszym i najczęściej wykorzystywanym materiałem zarówno na elementy nośne, jak i stopnice jest stal kwasoodporna. Wykonane z niej schody są znacznie trwalsze od tych, które wykonano ze stali nierdzewnej, są bardzo  trwałe, wyglądają dobrze nawet kilkadziesiąt lat. Mniej trwałe, ale także tańsze są schody ze stali nierdzew­nej malowanej proszkowo. Zastoso­wanie stali malowanej proszkowo pozwala wybrać dowolny kolor schodów. Spotyka się również schody o konstrukcji stalowej, ale ze stopnicami wykonanymi z aluminium malowanego proszkowo. Niezależnie od tego czy stopnice schodów są  ze stali czy też z aluminium powinny być wykonane z blachy ryflowanej, która ma właściwości antypoślizgowe. Blacha stalowa może samodzielnie tworzyć stopień, wówczas powinna mieć grubość około 5 mm. Takie stopnie będą jednak wydawać odgłosy podczas chodzenia, znacznie cichsze będą schody ze stopniami z płyty wiórowej, na którą przyklejono blachę grubości minimum 3 mm.

Zdjęcia: Fotolia.com, Multicomfort 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!