Artykuł: Garaż nowoczesny, czyli funkcjonalny

Garaż nowoczesny, czyli funkcjonalny

Garaż przy domu pełni zazwyczaj wiele funkcji. To niezbędna przestrzeń nie tylko dla samochodu. Jak funkcjonalnie wyposażyć garaż, by był wszechstronnie użyteczny?

Oprócz miejsca postojowego dla samochodu, w garażu znajduje się dość przestrzeni, by móc przechowywać przynajmniej narzędzia. W większym pomieszczeniu znajdziemy miejsce dla sprzętu ogrodowego i sportowego. Ważne, by każdą wolną przestrzeń maksymalnie wykorzystać, ale w sposób funkcjonalny i dający komfort użytkowy.

Funkcjonalny garaż, czyli uporządkowany

Nic bardziej nie irytuje osoby potrzebującej szybkiego użycia konkretnego narzędzia, jak bałagan w garażu. Aby młotki, kombinerki, klucze i śrubokręty miały swoje miejsce, na które zawsze będą wracały, konieczne jest urządzenie w garażu przestrzeni na ich przechowywanie. Łatwo będzie dosięgać i odkładać na miejsce narzędzia zawieszane na tablicy z uchwytami. Najczęściej można kupić ją wykonaną z perforowanej płyty. Tablicę bez trudu zawiesimy na ścianie. Na wczepianych hakach i w obejmach łatwo umieścimy cały zgromadzony sprzęt do majsterkowania. Zawieszone szeregowo klucze, ułożone w kolejności, ułatwią szybkie znalezienie odpowiedniego rozmiaru nasady. W otworach można osadzić również przezroczyste pojemniki na śruby, nakrętki, podkładki i gwoździe. Tablica z narzędziami nie zajmie dużo miejsca, a pozwoli na zagospodarowanie przestrzeni na i tak niewykorzystanej ścianie garażu. 

Funkcjonalne blaty robocze w garażu

Jeśli przestrzeń na to pozwala, konieczny w garażu jest szeroki blat, na którym można prowadzić prace. Musi być wykonany z solidnych materiałów, aby zniósł uderzenia młotka i nie rozpadł się np. podczas piłowania. Najlepiej, by przylegał do ściany, przy której jest najwięcej przestrzeni do poruszania się. Aby nie marnować miejsca pod blatem, dobrze jest tam ustawić szafki. Najwygodniejsze będą takie, które są wyposażone w szuflady. Zmieścimy w nich niezbędne sprzęty, które wymagają tego typu przechowywania, jak na przykład papier ścierny, tarcze piły czy drobne narzędzia i elementy metalowe, łatwo gubiące się w garażowej przestrzeni.

Blat będzie nieodzowny także do prac ogrodowych. Przyda się choćby przy przesadzaniu roślin doniczkowych. Niezależnie od wykorzystania niezbędne jest, by był wykonany z materiału, który łatwo utrzymać w czystości. Wygodnie będzie, gdy w jego pobliżu zamontujemy roboczy zlew.

Funkcjonalny garaż z regałami i uchwytami

W sklepie budowlanym z wyposażeniem wnętrz bez trudu kupimy metalowy regał, który ułatwi przechowywanie ogrodowego, sportowego i garażowego sprzętu. Jest on przystosowany do dużych obciążeń. Dlatego możemy bez trudu gromadzić tu ciężki sprzęt, taki jak np. butle gazowe, ziemię do kwiatów czy zapasowy akumulator. Dużo ważą również opony sezonowe, dla których dobrze jest kupić specjalny stojak. Pozwala on na przechowywanie ich w ułożeniu „jedna na drugiej”. Jeśli nie mamy miejsca na taki stelaż, możemy wybrać uchwyty naścienne, na które nakłada się po jednej lub po dwie opony, w zależności od ilości wolnej przestrzeni. Podobny zaczep przyda się do odwieszenia węża ogrodowego.

W garażu dobrze jest też wykorzystać miejsce pod sufitem. Na wysięgnikach, hakach i łańcuchach, powiesimy bez trudu rowery, narty, deskę do windsurfingu czy nawet kajak.

zdjęcia: Hörmann, fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!