Artykuł: Budowa domu z generalnym wykonawcą

Budowa domu z generalnym wykonawcą

Powierzenie budowy domu generalnemu wykonawcy to bardzo wygodny sposób realizacji robót budowlanych. Wyspecjalizowana firma oszczędza czas i pieniądze. Zajmuje się wszystkim, od projektu, przez zamówienia materiałów na warunkach wypracowanych z dostawcami, aż po wykończenie pod klucz. Dzięki doświadczeniu generalnego wykonawcy inwestor może uniknąć wielu błędów i wynikających z nich problemów, jednocześnie ma zapewnioną gwarancję na wykonany obiekt.

Jeśli nie dysponujemy czasem ani odpowiednią wiedzą, najbezpieczniej jest zdecydować się na podpisanie umowy na wykonanie domu „pod klucz” z generalnym wykonawcą . W takim przypadku nie będziemy musieli załatwiać formalności, kupować materiałów budowlanych ani szukać poszczególnych ekip i rozliczać ich z prac. Jedynymi czynnościami, które do ans należą to zapłata za wykonane prace oraz odbiór budynku (otrzymamy wtedy pełną dokumentację przebiegu i realizacji robót). Oczywiście sprawdzenie użytych do budowy materiałów czy jakości wykonywanych robót zapewni, że generalny wykonawca nie będzie szukał oszczędności. Pamiętajmy, aby z generalnym wykonawcą podpisać umowę na piśmie. W jakichkolwiek problemów jest to podstawa do roszczeń.

Jakie obowiązki ma generalny wykonawca?

Generalny wykonawca działa w naszym imieniu i jest naszym partnerem. Zatrudniając go mamy ułatwione zadanie, gdyż może on uzyskać niezbędne pozwolenia na budowę domu i uczestniczyć w pozostałych postępowaniach administracyjnych. Ponadto przygotuje różne rozwiązania materiałowe, kosztorys i harmonogram prac oraz dostaw materiałów. Do jego obowiązków należy także zabezpieczenie placu budowy (to on odpowiada za szkody, które powstaną na placu budowy), zakup materiałów budowlanych, wynajęcie sprzętu i zatrudnienie poszczególnych ekip wykonawczych (jednocześnie kontrolując koszty i jakość wykonywanych prac). Generalny wykonawca musi również sprawdzić dokumentację projektową, zweryfikować ewentualne błędy czy też elementy trudne do zrealizowania. Swoje zastrzeżenia i sugestie ma obowiązek zgłosić inwestorowi. W momencie, kiedy teren budowy lub poszczególne czynniki zewnętrzne uniemożliwiają działanie, generalny wykonawca musi zgłosić swoje zastrzeżenia i sugestie inwestorowi. Dodatkowo możemy generalnego wykonawcę zobowiązać w ramach umowy do uporządkowania terenu budowy oraz przeszkolenia nas z obsługi zainstalowanych urządzeń, np. klimatyzacji, systemu grzewczego. 

Jak znaleźć generalnego wykonawcę

Wybierając generalnego wykonawcę, warto wcześniej zorientować się, ilu pracowników zatrudnia, czy ma stałych podwykonawców i czy jest wśród nich osoba z uprawnieniami kierownika budowy. Powierzenie generalnego wykonawstwa komuś, kto nie może podjąć się kierowania robotami budowlanymi jest dość ryzykowne. Warto wybrać ekipę „z polecenia” lub popytać znajomych, czy mają godnego polecenia generalnego wykonawcę. Dobrze jest również zobaczyć zrealizowane wcześniej budowy, zanim wybierzemy tego jedynego.

Bardzo powszechne stało się zakładanie stron internetowych, na których generalny wykonawca zamieszcza nie tylko zakres swoich usług czy kontakt, ale także rekomendacje udzielone przez inwestorów. W ten sposób zyskujemy pewność, co do solidności czy rzetelności ewentualnego wykonawcy, którego zamierzamy zatrudnić.

Uwaga! Jedno jest pewne – dobry i sprawdzony generalny wykonawca kosztuje, więc nie dajmy się skusić niską, atrakcyjną ceną, bo złe wykonawstwo jest po prostu nieopłacalne.

Umowa z generalnym wykonawcą tylko na piśmie

Sporządzenie umowy na piśmie to podstawa. Spiszmy ją dokładnie, chociaż późniejsze zmiany są możliwe – zarówno my, jak i wykonawca może wprowadzać do niej poprawki. Zawrzyjmy w umowie wszystkie obowiązki i zakres prac, które wykonawca zrealizuje osobiście, a które zleci podwykonawcom (na ich zatrudnienie musi uzyskać naszą zgodę), określmy terminy zakończenia poszczególnych etapów i wynagrodzeń za wykonywane prace. Dobrze jest także, aby w umowie znalazł się zapis o karach za niedotrzymanie terminów przez obydwie strony.

Pamiętajmy, że nieważne są postanowienia umowne, w których:

  • inwestor zrzeka się uprawnienia do wyrażenia zgody na zawarcie umowy z podwykonawcą,
  • inwestor zrzeka się wnoszenia zastrzeżeń do umów z podwykonawcami,
  • sprzeciw inwestora dotyczący umowy z podwykonawcą może być wyrażony w formie ustnej.

Umowa o roboty budowlane nie może zawierać postanowienia, w którym inwestor z góry wyraża zgodę na wszystkie umowy, jakie będą zawarte z podwykonawcami w toku procesu inwestycyjnego. Załączenie do umowy podstawowej wzoru umowy z podwykonawcą nie oznacza, że inwestor wyraża zgodę na każdą umowę tej treści.

Zdjęcia: Fotolia.com, Pixabay.com


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!