Artykuł: Transport materiałów budowlanych – fachowy i bezpieczny

Transport materiałów budowlanych – fachowy i bezpieczny

Bezpieczny transport materiałów budowlanych oraz ich składowanie na placu budowy jest równie istotne jak zakup wyrobów. Przeważnie nie wykonujemy tych czynności sami, ale dobrze wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby nasze cenne materiały zachowały swoje niezmienne właściwości przez bardzo długi czas.

Materiały budowlane to produkty w większości ponadgabarytowe, dlatego kupujemy je przeważnie z usługą transportową. Ze względu na ich podatność na zniszczenia, bardzo ważna jest jakość transportu materiałów budowlanych. Na plac budowy trzeba dowieźć w nienaruszonym stanie wyroby wykonane z różnych surowców i w różnej postaci. W zależności od tego, jaka jest ich waga i objętość, powinno się odpowiednio dobrać środek transportu.

Specjalistyczne środki transportu materiałów budowlanych

Jeśli zamówienia dokonaliśmy w PSB-PROFI, o transport materiałów budowlanych nie musimy się martwić, ponieważ składy dysponują specjalistycznym sprzętem przewozowym, ułatwiającym rozładowanie materiałów (np. ładowarki, samochody wyposażone w system samowyładowczy tzw. HDS-dźwig czy wywrotki) i odpowiednio przeszkolonymi pracownikami. Taka flota pozwala szybko, sprawnie i niemal ze stuprocentowym bezpieczeństwem dostarczyć materiały na plac budowy. Zawsze jednak warto czujnym okiem gospodarza przyjrzeć się przywożonym materiałom. 

Jeśli korzystamy z usług zewnętrznej firmy transportowej, pamiętajmy, że trzeba powierzyć go firmie dysponującej odpowiednim taborem. Niedozwolone jest przekraczanie dopuszczalnej masy załadunku, czy doprowadzanie do sytuacji, gdy przewożony towar wystaje z pojazdu nieoznaczony, co może w znacznym stopniu zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego.

Prawidłowy odbiór towaru przez wykonawców

Transport materiałów budowlanych to nie tylko przedsięwzięcie logistyczne. Równie ważny jest ich odbiór. Kupując materiały budowlane w składach budowlanych PSB-PROFI, możemy upoważnić swojego wykonawcę do ich odbioru, kiedy zostaną dostarczone na plac budowy. To duże ułatwienie, ponieważ nie musimy brać dnia wolnego z pracy – nasza obecność na placu budowy nie jest konieczna. Jak to wygląda formalnie? W składzie budowlanym inwestor musi złożyć upoważnienie w formie pisemnej z precyzyjnie określoną osobą, która przy pierwszym pobraniu materiałów budowlanych zostanie „wylegitymowana”. Najlepiej, jeśli pierwszy odbiór towarów odbywa się w obecności inwestora i upoważnionej osoby. Podczas odbioru dostawca towaru na jednym dokumencie określa strony odbioru i prosi ich o podpisy. Takie zabezpieczenie wyklucza wiele problemów, które mogą pojawić się w trakcie poszczególnych etapów budowania.

Pamiętajmy o zachowaniu palet do zwrotu. Po skończonej budowie domu pozostaje ich 40-80 szt. Europaleta 80 x 100 cm kosztuje 5-40 zł, paleta pod płytę g-k 1,2 x 2,5 m – 100 zł. Wiele składów przyjmuje zwrot palet.

Samodzielny transport materiałów budowlanych

Jeśli dokupujemy niewielkie ilości materiałów budowlanych i jesteśmy posiadaczami samochodu z hakiem oraz przyczepki (możemy ją także wypożyczyć), możemy pokusić się o samodzielny transport materiałów budowlanych. 

Na przyczepę załadujemy wiele materiałów, np. worki z cementem czy szpachlą, farby, paczki z paletami podłogowymi, dobrze zapakowaną glazurę i terakotę. Pamiętajmy jednak o jednej bardzo ważnej zasadzie – masa samochodu razem z załadowaną przyczepą nie może przekroczyć 3,5 tony. W przeciwnym przypadku, w razie kontroli policyjnej, zapłacimy mandat.

Ważne jest także zabezpieczenie materiałów nie tylko ze względu na możliwość ich uszkodzenia, ale również na bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. Na podłodze przyczepy należy więc położyć matę antypoślizgową, która podczas hamowania i ruszania zapobiegnie przesuwaniu się materiałów na zakrętach. Materiały powinny być także zabezpieczone pasami mocującymi i przytrzymującymi. Dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie przyczepy z plandeką, która bardzo się przyda, kiedy zaskoczy nas niespodziewana ulewa – materiały budowlane nie przemokną i nie ulegną zniszczeniu pod wpływem wody.

Podczas transportu materiałów budowlanych pamiętajmy, że poruszamy się pojazdem obciążonym bardziej niż zwykle. Dlatego może on inaczej zachowywać się na zakrętach i podczas innych manewrów na drodze.

Jeśli przewozisz długie przedmioty, np. deski czy pręty zbrojeniowe, które wystają poza pojazd, koniecznie zabezpiecz je, a na końcu powieś odblaskowy przedmiot, by były widoczne dla innych kierowców. Twój transport materiałów budowlanych nie może zagrażać innym kierowcom! Lepszym rozwiązaniem jest, aby deska wystawała z tyłu, niż np. z boku przez otwarte okno.

Zdjęcia: z arch. PSB. K. Jankowska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także