Artykuł: Transport materiałów budowlanych – fachowy i bezpieczny

Transport materiałów budowlanych – fachowy i bezpieczny

Materiały budowlane to produkty w większości ponadgabarytowe, dlatego kupujemy je przeważnie z usługą transportową. Ze względu na ich podatność na zniszczenia, bardzo ważna jest jakość transportu materiałów budowlanych. Na plac budowy trzeba dowieźć w nienaruszonym stanie wyroby wykonane z różnych surowców i w różnej postaci. W zależności od tego, jaka jest ich waga i objętość, powinno się odpowiednio dobrać środek transportu.

Specjalistyczne środki transportu materiałów budowlanych

Jeśli zamówienia dokonaliśmy w PSB-PROFI, o transport materiałów budowlanych nie musimy się martwić, ponieważ składy dysponują specjalistycznym sprzętem przewozowym, ułatwiającym rozładowanie materiałów (np. ładowarki, samochody wyposażone w system samowyładowczy tzw. HDS-dźwig czy wywrotki) i odpowiednio przeszkolonymi pracownikami. Taka flota pozwala szybko, sprawnie i niemal ze stuprocentowym bezpieczeństwem dostarczyć materiały na plac budowy. Zawsze jednak warto czujnym okiem gospodarza przyjrzeć się przywożonym materiałom. 

Jeśli korzystamy z usług zewnętrznej firmy transportowej, pamiętajmy, że trzeba powierzyć go firmie dysponującej odpowiednim taborem. Niedozwolone jest przekraczanie dopuszczalnej masy załadunku, czy doprowadzanie do sytuacji, gdy przewożony towar wystaje z pojazdu nieoznaczony, co może w znacznym stopniu zagrażać innym uczestnikom ruchu drogowego.

Prawidłowy odbiór towaru przez wykonawców

Transport materiałów budowlanych to nie tylko przedsięwzięcie logistyczne. Równie ważny jest ich odbiór. Kupując materiały budowlane w składach budowlanych PSB-PROFI, możemy upoważnić swojego wykonawcę do ich odbioru, kiedy zostaną dostarczone na plac budowy. To duże ułatwienie, ponieważ nie musimy brać dnia wolnego z pracy – nasza obecność na placu budowy nie jest konieczna. Jak to wygląda formalnie? W składzie budowlanym inwestor musi złożyć upoważnienie w formie pisemnej z precyzyjnie określoną osobą, która przy pierwszym pobraniu materiałów budowlanych zostanie „wylegitymowana”. Najlepiej, jeśli pierwszy odbiór towarów odbywa się w obecności inwestora i upoważnionej osoby. Podczas odbioru dostawca towaru na jednym dokumencie określa strony odbioru i prosi ich o podpisy. Takie zabezpieczenie wyklucza wiele problemów, które mogą pojawić się w trakcie poszczególnych etapów budowania.

Pamiętajmy o zachowaniu palet do zwrotu. Po skończonej budowie domu pozostaje ich 40-80 szt. Europaleta 80 x 100 cm kosztuje 5-40 zł, paleta pod płytę g-k 1,2 x 2,5 m – 100 zł. Wiele składów przyjmuje zwrot palet.

Samodzielny transport materiałów budowlanych

Jeśli dokupujemy niewielkie ilości materiałów budowlanych i jesteśmy posiadaczami samochodu z hakiem oraz przyczepki (możemy ją także wypożyczyć), możemy pokusić się o samodzielny transport materiałów budowlanych. 

Na przyczepę załadujemy wiele materiałów, np. worki z cementem czy szpachlą, farby, paczki z paletami podłogowymi, dobrze zapakowaną glazurę i terakotę. Pamiętajmy jednak o jednej bardzo ważnej zasadzie – masa samochodu razem z załadowaną przyczepą nie może przekroczyć 3,5 tony. W przeciwnym przypadku, w razie kontroli policyjnej, zapłacimy mandat.

Ważne jest także zabezpieczenie materiałów nie tylko ze względu na możliwość ich uszkodzenia, ale również na bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu drogowego. Na podłodze przyczepy należy więc położyć matę antypoślizgową, która podczas hamowania i ruszania zapobiegnie przesuwaniu się materiałów na zakrętach. Materiały powinny być także zabezpieczone pasami mocującymi i przytrzymującymi. Dobrym rozwiązaniem jest wypożyczenie przyczepy z plandeką, która bardzo się przyda, kiedy zaskoczy nas niespodziewana ulewa – materiały budowlane nie przemokną i nie ulegną zniszczeniu pod wpływem wody.

Podczas transportu materiałów budowlanych pamiętajmy, że poruszamy się pojazdem obciążonym bardziej niż zwykle. Dlatego może on inaczej zachowywać się na zakrętach i podczas innych manewrów na drodze.

Jeśli przewozisz długie przedmioty, np. deski czy pręty zbrojeniowe, które wystają poza pojazd, koniecznie zabezpiecz je, a na końcu powieś odblaskowy przedmiot, by były widoczne dla innych kierowców. Twój transport materiałów budowlanych nie może zagrażać innym kierowcom! Lepszym rozwiązaniem jest, aby deska wystawała z tyłu, niż np. z boku przez otwarte okno.

Zdjęcia: z arch. PSB. K. Jankowska

Czytaj także