Artykuł: Jakie zakupy są konieczne do wykonania dachu

Jakie zakupy są konieczne do wykonania dachu

Gdy murarze zakończą wznoszenie ścian i stropów, na budowie naszego domu pojawiają się cieśle, którzy będą budować konstrukcję dachu, czyli więźbę. Jeśli projekt zakłada dach płaski, ten etap będzie pominięty. Dach będzie po prostu kolejnym stropem. Po cieślach gościć będziemy dekarzy – bardzo często jest to ta sama ekipa. Do bezpiecznego prowadzenia prac zarówno ekipa ciesielska jak i dekarska będzie potrzebowała stabilnych rusztowań z odpowiednio szerokimi podestami.

Zakupy na konstrukcję dachu

Cieślom trzeba dostarczyć na czas odpowiednią ilość tarcicy. Projekt powinien wskazać, ile belek i jakich rozmiarów potrzebujemy. Kupmy drewno zaimpregnowane ciśnieniowo – jest odporniejsze na ogień i szkodniki. Więźbę możemy też zbudować z drewna suszonego komorowo i czterostronnie struganego, które nie wymaga już impregnacji i jest zdecydowanie dokładniej obrobione (i droższe) niż tradycyjna tarcica konstrukcyjna. Ustalmy z cieślami, jakie łączniki do drewna preferują. Mogą im wystarczyć różnego rodzaju gwoździe, gwintowane kotwy i śruby, a mogą też upomnieć się o specjalne stalowe, perforowane okucia do drewna. Na tym etapie warto dowieźć również kilka wiaderek impregnatu do zabezpieczania miejsc przecinania tarcicy.

Uwaga! Lepiej nie impregnować drewna na placu budowy – impregnat jest substancją toksyczną. Lepiej kupić drewno już zaimpregnowane.

Narzędzia ciesielskie

Prace ciesielskie jeszcze niedawno były wykonywane ręcznie, przy pomocy narzędzi stolarskich. Dziś cieśla może i powinien mieć na wyposażeniu nowoczesne narzędzia, przy pomocy których może wykonać wszystkie obróbki, jakie występują podczas powstawania więźby dachowej. Stosowane narzędzia skracają czas pracy, obniżają koszty oraz umożliwiają precyzję prac, co gwarantuje większą stabilność więźby dachowej w czasie jej użytkowania. Dobra ekipa ciesielska powinna mieć je w swoim wyposażeniu.

Zaopatrzenie dla dekarzy z wyprzedzeniem

Dla dekarzy musimy przygotować blachę na obróbki blacharskie, rynny wraz z hakami rynnowymi oraz oczywiście wybrany materiał pokryciowy. W zależności od jego rodzaju układamy listę kolejnych zakupów. Gdy będą to dachówki lub blacha profilowana (trapezowa lub blachodachówka), wtedy konieczne będą drewniane łaty do budowy podkonstrukcji nośnej dla pokrycia. Pokrycia dachowe warto zamówić wcześniej, ponieważ niestandardowe zamówienie skład budowlany może realizować nawet 2-3 tygodnie.

Izolację pod pokrycie dachówki lub blachy profilowanej może stanowić membrana dachowa wraz z taśmami do uszczelniania jej połączeń. Do montażu dachówek będą też potrzebne wkręty oraz specjalne klamry, a do blachodachówki wkręty farmerskie z uszczelkami, dobrane kolorystycznie do barwy powłoki na blasze.

Sztywne poszycie – kosztowna inwestycja

Pod gonty bitumiczne lub blachę płaską niezbędne jest sztywne poszycie. To deskowanie mocowane na krokwiach. W przypadku gontów zamiast desek lepiej sprawdzą się płyty MFP lub sklejka wodoodporna. Sztywne poszycie można też zrobić pod pokrycie z dachówek lub blach profilowanych, wtedy zamiast membrany dachowej potrzebować będziemy papy podkładowej.

Zakupy na pokrycie stropodachu

Gdy nasz dach jest stropodachem, pokrycia się nie wykonuje, konieczna jest natomiast izolacja – będzie więc niezbędna papa lub specjalna folia oraz materiał termoizolacyjny (najczęściej styropian EPS Dach-podłoga lub polistyren ekstrudowany XPS. Liczba paczek z płytami termoizolacyjnymi zależy oczywiście od powierzchni dachu i zaplanowanej grubości ocieplenia.

Współpraca konieczna

Zamówienie koniecznych materiałów uszczegółowi ekipa wykonawcza, ponieważ ich preferencje odnośnie montażu izolacji i wykończenia newralgicznych miejsc na dachu bywają różne. Możemy się jednak spodziewać, że potrzebna będzie blacha powlekana do niektórych obróbek oraz jakiś rodzaj odwodnienia dachu – albo rynny, albo wpusty dachowe. Jedne i drugie oferowane są jako systemy obejmujące lub wskazujące pełny zestaw niezbędnych produktów.

Czytaj także