Artykuł: Jakie materiały są potrzebne do budowy dachu

Jakie materiały są potrzebne do budowy dachu

Jednym z najważniejszych etapów wznoszenia budowy domu w stanie surowym jest budowanie dachu. Jakich materiałów do budowy dachu będzie potrzebowała ekipa ciesielska i dekarska, by był on solidny i estetyczny?

Gdy murarze zakończą wznoszenie ścian i stropów, na budowie naszego domu pojawiają się cieśle, którzy wykonają drewnianą konstrukcję dachu, czyli więźbę. Jeśli projekt zakłada dach płaski, to będzie on po prostu kolejnym stropem. Po cieślach gościć będziemy dekarzy – bardzo często jest to ta sama ekipa. Poza materiałami do budowy dachu potrzebne będą również odpowiednie sprzęty oraz narzędzia. 

Materiały konstrukcyjne do budowy dachu

Do wykonania więźby dachowej niezbędna jest odpowiednia ilość tarcicy. Projekt powinien wskazać, ile belek i jakich rozmiarów potrzebujemy. Najlepiej kupić drewno zaimpregnowane ciśnieniowo – jest odporniejsze na ogień i szkodniki. Więźbę możemy też zbudować z drewna suszonego komorowo i czterostronnie struganego, które nie wymaga już impregnacji i jest zdecydowanie dokładniej obrobione (niestety jest znacznie droższe) niż tradycyjna tarcica konstrukcyjna. Do materiałów potrzebnych do budowy dachu należą też łączniki do drewna. Mogą być one różnego rodzaju: gwoździe, gwintowane kotwy i śruby, a także częściej wybierane przez cieśli specjalne stalowe, perforowane okucia do drewna. Czasami zdarza się, że potrzebny jest impregnat do zabezpieczania miejsc przecinania tarcicy.

Uwaga! Lepiej nie impregnować drewna na placu budowy – impregnat jest substancją toksyczną. Warto kupić drewno już zaimpregnowane.

Materiały do budowy dachu potrzebne dekarzom

Niezależnie od tego, jaki materiał pokryciowy wybierzemy, dekarzom musimy przygotować blachę na obróbki blacharskie, rynny wraz z hakami rynnowymi. W zależności od rodzaju materiału pokryciowego układamy listę kolejnych zakupów. Gdy będą to dachówki lub blacha profilowana (trapezowa lub blachodachówka), wtedy konieczne będą drewniane łaty do budowy podkonstrukcji nośnej dla pokrycia. Do montażu dachówek będą też potrzebne wkręty oraz specjalne klamry, a do blachodachówki wkręty farmerskie z uszczelkami, dobrane kolorystycznie do barwy powłoki na blasze. Pokrycia dachowe warto zamówić wcześniej, ponieważ niestandardowe zamówienie skład budowlany może realizować nawet 2-3 tygodnie. 

Wśród materiałów do budowy dachu nie może zabraknąć folii lub membrany wstępnego krycia. Izolację pod pokrycie z dachówki lub blachy profilowanej najczęściej stanowi membrana dachowa wraz z taśmami do uszczelniania jej połączeń. 

Narzędzia ciesielskie i dekarskie

Oprócz materiałów do budowy dachu ekipy ciesielska i dekarska muszą być wyposażone w odpowiednie narzędzia. Prace ciesielskie jeszcze niedawno były wykonywane ręcznie, przy pomocy narzędzi stolarskich. Dziś cieśla czy dekarz powinien mieć na wyposażeniu nowoczesne elektronarzędzia, np. pilarkę, wiertarkę, wiertarko-wkrętarkę, mechaniczny strug oraz frezerkę. Najwygodniej, gdy są wyposażone w akumulator. Przy ich pomocy można wykonać niezbędne obróbki. Stosowane narzędzia skracają czas pracy, obniżają koszty oraz umożliwiają precyzję prac, co gwarantuje większą stabilność konstrukcji dachowej w czasie jej użytkowania. 

Materiały do budowy dachu – sztywne poszycie

Pod gonty bitumiczne lub blachę płaską niezbędne jest sztywne poszycie. To deskowanie mocowane na krokwiach. W przypadku gontów zamiast desek lepiej sprawdzą się płyty MFP lub sklejka wodoodporna. Sztywne poszycie można też zrobić pod pokrycie z dachówek lub blach profilowanych, wtedy zamiast membrany dachowej potrzebować będziemy papy podkładowej.

Materiały do budowy stropodachu

Gdy dach naszego domu jest płaski, jego pokrycie tworzy papa lub specjalna folia, która jednocześnie jest elementem izolacji. Jako materiał  termoizolacyjny (najczęściej styropian EPS Dach-podłoga lub polistyren ekstrudowany XPS). Liczba paczek z płytami termoizolacyjnymi zależy oczywiście od powierzchni dachu i zaplanowanej grubości ocieplenia.

Wspólne zamówienie materiałów do budowy dachu

Zamówienie koniecznych materiałów do budowy dachu uszczegółowi ekipa wykonawcza, ponieważ ich preferencje odnośnie montażu izolacji i wykończenia newralgicznych miejsc bywają różne. Możemy się jednak spodziewać, że potrzebna będzie blacha powlekana do niektórych obróbek oraz jakiś rodzaj odwodnienia dachu – albo rynny, albo wpusty dachowe. Jedne i drugie oferowane są jako systemy obejmujące lub wskazujące pełny zestaw niezbędnych produktów.

Zdjęcia: Blachy Pruszyński, Pfleiderer, Wienerberger, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!