Artykuł: Brama wjazdowa – komfortowy wjazd na posesję

Brama wjazdowa – komfortowy wjazd na posesję

Brama wjazdowa na posesję powinna zapewniać bezpieczny i wygodny wjazd oraz wyjazd. Aby tak było, należy przede wszystkim dobrać ją pod kątem wielkości i kształtu działki

Korzystamy z niej każdego dnia, nierzadko nawet kilkakrotnie. Użytkowanie bramy wjazdowej na posesję nie może więc być kłopotliwe i narażać na stres związany z uszkodzeniem bądź zarysowaniem auta. Również otwieranie bramy powinno przebiegać szybko i sprawnie, aby nie narażać na niegodności siebie i poruszających się po chodniku wzdłuż ogrodzenia przechodniów. Jaka brama wjazdowa na posesję spełni te oczekiwania? Czy się kierować przy jej doborze?

Ważne wymiary bramy wjazdowej na posesję

O wyborze odpowiedniej bramy wjazdowej na posesję warto pomyśleć na etapie projektowania ogrodzenia. Jednym z najistotniejszych parametrów jest bowiem jej szerokość. To ona decyduje o komforcie wjazdu czy wyjazdu z posesji. Szerokość w świetle wjazdu nie powinna być mniejsza niż 2,4 m. Biorąc pod uwagę fakt, że średnia szerokość samochodu osobowego wynosi około 1,6-1,9 m, wydaje się, że taka ilość miejsca na wjeździe jest zadowalająca. Jeśli jednak mamy taką możliwość, warto zdecydować się na szerszą bramę wjazdową - 3,5-, a nawet 4-metrową. Po pierwsze umiejętności manewrowania samochodem osób, które będą wjeżdżać na naszą posesję nie zawsze są najlepsze, nie wszyscy bowiem czujemy się tak samo pewnie za kierownicą samochodu. Po drugie, w takich kwestiach należy myśleć przyszłościowo – bramę kupuje raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat - jeśli za jakiś czas zmienimy auto na większe, np. SUV-a czy terenówkę, z komfortowym wjazdem na działkę możemy mieć już problem.

Rozwieralna brama wjazdowa na wąską działkę

Kolejnym ważnym kryterium wyboru odpowiedniej bramy wjazdowej na posesję są kształt i wymiary działki. Nie każda brama sprawdzi się bowiem na każdej działce.

Wśród właścicieli domów jednorodzinnych dużą popularnością cieszą się bramy uchylne. Zbudowane są one zazwyczaj z dwóch skrzydeł, choć spotkać można również modele jednoskrzydłowe, jednak z uwagi na duży ciężar skrzydła nie są często stosowane. Bramę rozwieralną montuje się do słupów stalowych (najlepiej systemowych) lub murowanych. Skrzydła bramy rozwieranej muszą otwierać się na posesję, nie mogą bowiem utrudniać poruszania się pieszych czy innych pojazdów na drodze. Do otwierania takiej bramy potrzeba więc sporo wolnego miejsca na podjeździe, tak aby zaparkowany na nim samochód nie blokował ruchu skrzydeł. W przypadku bramy o szerokości 3 m, każde ze skrzydeł do otwierania potrzebuje minimum 1,5 m wolnej przestrzeni. Im brama jest szersza, tym więcej wolnego miejsca na podjeździe jest potrzebne do jej komfortowej obsługi. Otwarte skrzydła nie powinny też utrudniać swobodnej komunikacji na działce – nie mogą blokować przejścia, ani zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Z tych właśnie względów brama rozwieralna to dobre rozwiązanie w przypadku stosunkowo wąskich lecz głębokich działek. Decydującym wpływ na jej wybór ma długość pojazdu. Najlepszym rozwiązaniem jest sytuacja, w której zaparkowany na nim samochód nie utrudnia ruchu skrzydeł bramy wjazdowej, ani garażowej jednocześnie. 

Decydując się na taką bramę wjazdową na posesję musimy też liczyć się z koniecznością dokładnego odśnieżania tej części podjazdu, którą obejmują otwierające się skrzydła. Nie jest to jednak mocno obciążające kryterium.

Brama wjazdowa na posesję dobrana do ogrodzenia

Brama wjazdowa na posesję jest naszą wizytówką, dlatego powinna być odpowiednio dobrana do ogrodzenia. Wysokość bramy najczęściej dobiera się do wysokości przęseł ogrodzeniowych, tak aby tworzyły pod tym względem harmonijną całość. Nierzadko jednak wysokość bramy wjazdowej nieznacznie przewyższa wysokość ogrodzenia – ma to zwykle miejsce w przypadku bram o skrzydłach w kształcie łukowym. Gdy ogrodzenie wykonane jest z drewna, dobrze jeśli i wykończenie bramy będzie z tego samego materiału. Ogrodzenie metalowe dobrze zwieńczyć stalową bramą. Ozdobna, kuta brama najlepiej będzie prezentowała się w otoczeniu równie masywnego ogrodzenia. Będzie świetnym dopełnieniem reprezentacyjnej posesji. 

Przesuwna brama wjazdowa na działkę płytką

Innym, chętnie wybieranym modelem bram wjazdowych na posesję są bramy przesuwne. Składają się one z jednego skrzydła, które nie otwiera się na bok, tak jak ma to miejsce, w przypadku bram rozwieralnych, lecz przesuwa wzdłuż ogrodzenia, po jego wewnętrznej stronie. Taka brama nie zajmuje więc miejsca na podjeździe, dlatego może być on bardzo krótki. Niezbędna jest natomiast wolna przestrzeń obok światła bramy wzdłuż ogrodzenia – należy zaplanować minimum tyle wolnego miejsca, ile wynosi szerokość bramy. Poruszające się wzdłuż ogrodzenia skrzydło bramy przesuwnej nie może napotkać żadnej przeszkody – decydując się na taką bramę wjazdową na posesję nie planujmy przy ogrodzeniu miejsca na śmietnik, krzewy czy inne rośliny, które mogły utrudniać ruch skrzydła. Trzeba też wcześniej ustalić położenie furtki, tak aby otwarta brama nie blokowała dostępu do niej. Brama rozwieralna sprawdzi się dobrze w przypadku działek szerokich, lecz niezbyt głębokich. Miejsce, w którym będziemy parkować na posesji samochód nie ma w tym przypadku większego znaczenia.

Do wyboru mamy dwa rodzaje bram przesuwnych, różniące się konstrukcją – bramę szynową i samonośną. Bramy samonośne poruszają się na rolkach po zamontowanej w nawierzchni specjalnej szynie, skrzydło bramy samonośnej z kolei przesuwa się wzdłuż słupka prowadzącego, kilka centymetrów nad nawierzchnią. Są wygodniejsze w eksploatacji, gdyż nie wymagają regularnego usuwania zanieczyszczeń nagromadzony w szynie, jednak mają przeciwwagę, która zwiększa szerokość skrzydła. Taka brama potrzebuje więc więcej miejsca wzdłuż ogrodzenia niż brama szynowa o takiej samej szerokości w świetle otworu.

Automatyczna obsługa bram wjazdowych na posesję

Zarówno do bramy rozwieralnej, jak i przesuwnej bez problemu można dobrać napęd elektryczny, który umożliwi jej otwieranie i zamykanie bez konieczności wysiadania z samochodu. Jest to bardzo komfortowe i stosunkowo niedrogie rozwiązanie. Automatyka do bram wjazdowych oprócz wygodny (którą najłatwiej docenić w deszczowe czy mroźne dni) zapewni nam również większe poczucie bezpieczeństwa. Nie musimy się bowiem obawiać, że w momencie ręcznego otwierania przez nas bramy ktoś ukradnie zaparkowany przed posesją samochód czy zostaniemy napadnięci w czasie wychodzenia z niego w celu otworzenia bramy.

Zdjęcia: Betafence, Fotolia.com, Hörmann, Wienerberger, Wiśniowski

 

Czytaj także