Artykuł: Jakie ogrodzenie wybrać?

Jakie ogrodzenie wybrać?

Ogrodzenie posesji może być tymczasowe, zamontowane jedynie dla wyznaczenia granic czy względnej ochrony mienia lub solidne i trwałe na lata. Wybierając produkty, musimy stawić czoła szerokiej ofercie, mnogości form, kształtów i, co najważniejsze, materiałów.

Wybór rodzaju ogrodzenia nie jest łatwą decyzją. Warto kierować się własnym wyczuciem i gustem, jednak dobrze jest też poznać właściwości materiałów oraz form. Ponadto ogrodzenie powinno pasować do architektury budynku oraz stylu całej posesji. Często decyzja o mało efektownej formie parkanu może zniweczyć reprezentacyjny zamysł naszej nieruchomości. I odwrotnie estetyczne, nowoczesne i solidne ogrodzenie jest w stanie podnieść walory wizualne skromnej bryły budynku mieszkalnego.

Ogrodzenia ekonomiczne

Ze względów oszczędnościowych chętnie wykorzystywane są proste formy ogrodzenia, choćby podczas budowy domu służące jako zabezpieczenie mienia lub na początkowym etapie zamieszkania pełniące formę tymczasowego wyznaczania granic posesji. To też dobre rozwiązanie, gdy dysponujemy dużym terenem. Najczęściej korzysta się wówczas z siatki metalowej, której droższy i trwalszy model może być zabezpieczony antykorozyjnie przez ocynkowanie lub powlekanie tworzywem sztucznym. Podobne ażurowe ogrodzenie uzyskamy stosując rozwiązania panelowe. Tworzą je cienkie profile stalowe, o eleganckiej, regularnej formie siatki. Gotowe przęsła panelowe są lekkie i szybko się je stawia. Zarówno siatka, jak i panele nie wymagają podmurówki, jedynie zakotwienia słupków. Zaletą w pełni ażurowej formy ogrodzenia jest zachowanie nieograniczonej widoczności.

Ogrodzenia przęsłowe

Trwalsze i sztywniejsze ogrodzenie uzyskamy, stosując modele składające się z przęseł i prętów stalowych. Będzie to rozwiązanie droższe niż siatka czy panele, jednak nie ulegnie ono łatwo odkształceniom. Tego typu ogrodzenia powstają z płaskowników, kątowników oraz profili zamkniętych o przekroju kwadratowym, prostokątnym lub okrągłym. Elementy stalowe w ogrodzeniach mogą być ocynkowane, chromowane albo zabezpieczone antykorozyjnie specjalistycznym preparatem do metalu. Obecnie produkuje się wiele modeli prostych ogrodzeń palisadowych z profili stalowych, o standardowych rozmiarach przęseł, co pozwala obniżyć koszty inwestycji. Występują one w dość ograniczonej kolorystyce, ale doskonale spełniają swą funkcję i są łatwe w konserwacji. Wypełnienie przęseł może być wykonane z elementów jednobarwnych lub imitujących drewno. Do bardziej efektownych można zaliczyć metalowe ogrodzenia ze sztachetami drewnopodobnymi. Płot z gotowych elementów stalowych powstanie bardzo szybko i stworzy estetyczne ogrodzenie o ażurowej formie. Podobną formę ogrodzenia stworzymy z tradycyjnych drewnianych żerdzi. Jednak takie elementy wymagają regularnej impregnacji. Zaletą ażurowego ogrodzenia będzie swobodny przepływ  powietrza, co sprawi, że podobnie jak siatka ogrodzeniowa, nie będą stawiać oporu przy silnych podmuchach wiatru.

Pełne ogrodzenia

Dają poczucie bezpieczeństwa i odizolowania. Pełne ogrodzenie możemy wznieść z cegieł (elewacyjnych, licowych lub klinkierowych), kamienia łupanego lub polnego, betonu lub cementu. Gęsto ustawione przęsła stalowe lub aluminiowe również mogą stworzyć szczelną palisadę. W zależności od upodobań można je ustawić równolegle lub prostopadle. Modne obecnie formy grodzenia dużych nieruchomości to gotowe płoty z blachy ocynkowanej. Nowoczesny charakter nadają posesji choćby pełne żaluzjowe segmenty o uporządkowanym, regularnym rysunku poziomych linii. Produkowane są one w antracytowych barwach.

Łączenie materiałów i form

Do ciekawych wizualnie można z powodzeniem zaliczyć ogrodzenia wzniesione z łączonych materiałów. Słupki mogą być stworzone z cegły, kamienia, betonu, natomiast przęsła pełne lub ażurowe utworzą drewniane sztachety czy stalowe przęsła. Ciekawie wyglądają też moduły metalowe osadzone w kamiennym murze. Łączyć można nie tylko surowce w obrębie jednego płotu, ale też formy ogrodzeń.

Zdjęcia: Betafence, Fotolia.com, K. Jankowska, Wienerberger

Czytaj także