Artykuł: Ocieplona brama garażowa

Ocieplona brama garażowa

Ciepła brama garażowa to w dzisiejszych czasach standard. Dzięki niej ograniczymy ucieczkę ciepła z pomieszczenia oraz napływ zimnego powietrza z zewnątrz. Chociaż może wydawać się zbędnym wydatkiem, pamiętajmy, że garaż to nie tylko miejsce postojowe dla samochodu, to często też warsztat i podręczny magazyn. Aby móc z niego korzystać w chłodne dni, powinien być ocieplony.

Brama garażowa jest jednym z najzimniejszych i najtrudniejszych do uszczelnienia miejsc w domu. Nieocieplone bramy garażowe nadają się jedynie do nieogrzewanych garaży wolno stojących. Gdy garaż jest wbudowany w bryłę budynku mieszkalnego lub ocieplony, należy zamontować ciepłą bramę garażową. 

Ciepła brama garażowa a współczynnik przenikania ciepła

Ciepła brama garażowa zmniejszy starty ciepła, co pozwoli obniżyć koszty eksploatacji. Wprawdzie wszystkie typy bram garażowych, czyli rozwieralne, uchylne, segmentowe i rolowane, produkowane są jako ocieplone, ale różnią się współczynnikiem przenikania ciepła, który zależy m.in. od materiału użytego do izolacji termicznej. Za najcieplejsze uważa się dzisiaj bramy segmentowe. Segmenty wykonane z blachy stalowej wypełnione są wewnątrz materiałem termoizolacyjnym. Im jest on grubszy, tym lepiej. Ciepła brama garażowa wypełniona jest najczęściej pianką poliuretanową, która ma bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów producenci stworzyli bramy segmentowe z panelem o grubości 60 mm. Innowacyjność panelu pozwala na uzyskanie świetnych parametrów izolacyjności. Współczynnik przewodzenia panelu wynosi 0,37 W/(m2∙K), co wraz z nowoczesnym systemem uszczelnień przekłada się na znakomitą termoizolację całej bramy, ze współczynnikiem przenikania ciepła osiągającym nawet 0,79 W/(m2∙K). Sprawność i skuteczność ciepłych bram garażowych przekłada się również na bezpieczeństwo. Liczne i nowoczesne systemy zabezpieczeń elementów mechanicznych, pomagają chronić wszystkich użytkowników, czyniąc dom bezpiecznym. 

Uwaga! Bramy segmentowe i rolowane sprzedawane są w wersjach ocieplanych lub nieocieplanych i zamontowanych nie da się już ocieplić.

Ciepła brama garażowa a uszczelki

Ciepła brama garażowa to nie tylko grube skrzydło. Zwiększenie go w niewielkim tylko stopniu może poprawić ich izolacyjność cieplną. O energooszczędności bramy decydują nie sam panel bramy, ale uszczelki, ponieważ źródłem największych strat są łączenia poszczególnych segmentów bramy oraz strefa kontaktu bramy z ościeżnicą i ścianą budynku. Brama jest zamontowana prawidłowo pod warunkiem, że nie ma dookoła niej szczeliny w miejscu zetknięcia skrzydła ze ścianami i podłogą – brak spójności to najczęstsza wada bram rozwieralnych i uchylnych. Uszczelki zarówno obwodowe, jak i przypodłogowe powinny być odpowiednio zamontowane, a następnie odpowiednio wyregulowane. Można także zastosować specjalne profile z tworzywa sztucznego i dodatkowe uszczelki – w ten sposób uniknie się powstawania w tym miejscu mostka termicznego, przez który wydostaje się cenne ciepło. Dodatkowe podwójne uszczelki wargowe umieszczone z obu stron bramy i w jej górnym obszarze poprawiają izolacyjność połączenia płyty bramy z ościeżnicą i nadprożem. Zastosowanie tego rozwiązania może zwiększyć termoizolacyjność bramy segmentowej nawet o 15%. Jak już wspomniono, za najcieplejsze uważa się bramy segmentowe, mimo wynikających z ich konstrukcji nieszczelności w miejscach połączeń poszczególnych segmentów, ponieważ umieszcza się tam dodatkowe uszczelki – one bowiem dopełniają pożądaną hermetyczność.

Ciepła brama garażowa powinna być też wyposażona w możliwie najszybszy napęd – im jest on szybszy, tym mniej ciepła ucieknie z garażu podczas jego otwierania i zamykania. 

Montaż ciepłej bramy garażowej

Aby ciepła brama garażowa spełniała swoje funkcje, musi być również dobrze zamontowana. Systemem dodatkowo ograniczającym straty energii cieplnej jest montaż ościeżnicy z zastosowaniem przegrody termicznej między ościeżnicą a ścianą budynku. Dzięki tej przegrodzie elementy konstrukcyjne bramy nie stykają się bezpośrednio ze ścianą, co minimalizuje powstawanie mostków cieplnych, będących przyczyną zwiększonych strat ciepła. 

zdjęcia: Hörmann, Wiśniowski

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!