Artykuł: Działka z wjazdem od południa – jak wybrać projekt domu?

Działka z wjazdem od południa – jak wybrać projekt domu?

Nowoczesny dom opiera się na właściwej orientacji pomieszczeń względem stron świata. Największy dostęp naturalnego światła i słonecznego ciepła dochodzi do budynku od strony południowej. Dlatego sytuowanie względem tej orientacji domu jest najistotniejsze ze względów praktycznych i ekonomicznych.

Budownictwo energooszczędne na południowej elewacji projektuje najwięcej przeszkleń, aby światło i ciepło pomagały utrzymać wewnętrzny dobrostan. Ponadto widne wnętrza są dla mieszkańców bardziej przyjazne i postrzegane jako przestronniejsze. Jak zatem powinien być zaprojektowany budynek, który ma być usytuowany na posesji z wjazdem od tej najistotniejszej strony?

Lokalizacja domu na działce o południowej orientacji

Budynek na dużej działce z wjazdem od południa warto budować w głębi posesji, czyli od strony północnej lub północno-wschodniej. Dzięki temu strefa przed domem będzie doskonale doświetlona przez większą część dnia. Południowa elewacja stanie się wówczas wyeksponowana, co jest głównym celem w trakcie projektowania. Ważne jest jednak nadanie odpowiedniej intymności, gdyż w takiej sytuacji miejsce najczęstszego przebywania i wypoczynku jest widoczne od strony ulicy. Przyda się zatem szczelne ogrodzenie lub żywopłot izolujący i chroniący przed wzrokiem ciekawskich. Można też osłonić się pergolami czy trejażami.

Południowa orientacja działki – usytuowanie strefy dziennej

Wnętrze salonu, jadalni czy bawialni, inaczej pomieszczenia, w których najdłużej przebywamy, powinny być najbardziej komfortowe pod względem usytuowania względem stron świata. Składając się na tak zwaną część dzienną domu, wymagają południowej strony na planie budynku. Nie jest to łatwe, gdy od tej strony usytuowany jest wjazd na posesję. Zazwyczaj od frontu powinien znajdować się ganek wejściowy i podjazd do garażu. Gdy działka jest szeroka, a budynek może być rozłożysty problem praktycznie jest zniwelowany. Dużą powierzchnię ściany południowej może wówczas zajmować okazałe wejście z przeszklonymi drzwiami czy dodatkowymi świetlikami, obszerne okna jadalni i wielkoformatowe salonu oraz brama garażowa. Przy mniejszym metrażu i posesji sprawa wymaga przekonstruowania.

Gdzie umieścić garaż i wejście do domu

Aby maksymalnie wykorzystać ekspozycję południową, od strony wjazdu powinna być sytuowana najdłuższa ściana elewacyjna budynku. Aby nie zajmował tej przestrzeni garaż, można go zaprojektować poza główną bryłą budynku, jako dostawiony z boku i cofnięty, umieszczony za domem. Dobrym rozwiązaniem będzie też budynek wolno stojący, zlokalizowany w głębi ogrodu. Przy niedużym budynku szkoda też projektować wejście na niezbyt szerokiej ścianie południowej. Z tego względu drzwi wejściowe i ganek warto umieścić na bocznej elewacji. Wówczas ściana od frontu może cieszyć się dużymi przeszkleniami strefy dziennej, a także obszernym tarasem, czy też balkonem na wyższej kondygnacji.

Kuchnia i strefa nocna

Od strony północnej w budynku powinna znajdować się kuchnia. Także na tyłach posesji lokuje się przestrzeń gospodarczą, klatkę schodową i wszelkie pomieszczenia mniej reprezentacyjne. Natomiast na sypialnie powinno się przeznaczyć pomieszczenia usytuowane od wschodu. Będzie to najlepsze miejsce. Ewentualnie w drugiej kolejności można je umieścić od strony zachodniej.

Zdjęcia: Fakro, Florpol, Fotolia.com

Czytaj także