Artykuł: Koszty budowy domu – sprawdź, czy stać cię na dom

Koszty budowy domu – sprawdź, czy stać cię na dom

Własny dom to jasno sprecyzowany cel, który chcielibyśmy jak najszybciej, jak najlepiej i bez problemów osiągnąć. Jednak jego zaprojektowanie i budowa to wielozadaniowa praca. Warto ją rozpocząć od oszacowania kosztów budowy domu, jakie musimy ponieść podejmując się tej inwestycji.

Budowa domu wiąże się przede wszystkim z określeniem budżetu na ten cel, dlatego odpowiedź, czy podołamy temu przedsięwzięciu finansowo jest kluczowa. Od stanu portfela, a raczej konta bankowego, będzie bowiem zależało, czy musimy gospodarować budżetem oszczędnie, czy przeciwnie, będziemy mogli sobie pozwolić na swobodę wydatków.

Orientacyjny koszt budowy domu

Aby zyskać świadomość, czy stać nas na dom, powinniśmy już na starcie założyć orientacyjne koszty budowy. Nie będzie to jeszcze suma wynikająca z kosztorysu, który powstaje dopiero na bazie konkretnego projektu, ale przybliżony, średni koszt budowy planowanego domu. Zanim więc podejmiemy jakiekolwiek kroki, zróbmy wywiad u znajomych oraz przeczytajmy opinie na forach internetowych – uzyskamy tam bardzo praktyczne wskazówki, które pozwolą nam twardo stąpać po ziemi. Sprawdźmy również ceny w katalogach i biurach projektowych. Podane tam orientacyjne kwoty, należy przyjąć jako punkt odniesienia. Jeśli nasz budżet jest bliski tym kosztom, decyzja o przedsięwzięciu jest łatwiejsza. Jeśli daleki, ryzykujemy, że inwestycja będzie bardzo mocno przeciągała się w czasie (co zazwyczaj wiąże się z większymi wydatkami), a nawet może zostać nieukończona.

Koszt budowy domu a wybór projektu

Założone możliwości budżetowe wpływają znacząco na wybór projektu. Tańszym rozwiązaniem będzie wybór projektu gotowego – jeśli jednak nie będzie on w pełni odpowiadał naszym potrzebom i zdecydujemy się na liczne zmiany w projekcie domu, to niekiedy jego cena może zbliżyć się do kwoty, jaką trzeba przeznaczyć na projekt indywidualny (z zasady droższy). Większość pracowni oferujących projekty gotowe zamieszcza przybliżone koszty realizacji każdego projektu. Jest to więc etap, który pozwoli nam zastosować bezpieczną zasadę „szycia na miarę”, czyli dopasowania projektu do możliwości finansowych. Koszty budowy podane w katalogu projektów gotowych mogą być rozbite na dwie pozycje: stan surowy i budowa z wykończeniem. Pierwsza suma lepiej odzwierciedla rzeczywiste koszty budowy domu, ponieważ wahania w cenach materiałów i robocizny na tym etapie są niewielkie. Natomiast koszty wykończenia w dużej mierze zależą od przyjętego standardu i mogą znacznie odbiegać od podanej w katalogu pozycji. Dlatego pamiętajmy, że podana w katalogu suma to również nie jest jeszcze kosztorys, ale jedynie przybliżone, uśrednione koszty budowy, które znacznie mogą wzrosnąć w praktyce, np. na etapie wykańczania.

Koszt budowy domu a doświadczeń innych 

Nie warto jest wyważać otwartych drzwi, dlatego podczas budowy domu wykorzystajmy doświadczenia innych inwestorów. Cennym i rzetelnym źródłem wiedzy jest rodzina i przyjaciele, którzy już przebrnęli przez proces budowy domu. Informacji możemy także poszukać na forach internetowych lub pismach oraz portalach o tematyce budowlanej. Korzystając z doświadczeń innych osób, warto zastosować metodę case study. Najpierw powinniśmy przyjrzeć się dokładnie tym budowom i sprawdzić, czy są podobne do naszej. Wybierzmy minimum dwie takie budowy i zestawmy ze sobą zdobyte informacje, weryfikując i dostosowując je przy tym do naszych preferencji.

Szacunkowe koszty budowy domu a sposób prowadzenia budowy

Wysokość budżetu w stosunku do założonych kosztów wpływa też na organizację budowy. Jeśli chcemy zbudować oszczędnie dom, niestety czeka nas sporo wyzwań. Mały budżet wiąże się z trudniejszą do zarządzania organizacją pracy kilku ekip, a często samodzielnym wykonaniem części prac. Oszczędzając, musimy się nastawić na poszukiwanie materiałów w korzystnych cenach i większą determinację w negocjacjach z wykonawcami. Wiąże się on także z większym wkładem osobistym w nadzór tego przedsięwzięcia. Duży budżet pozwoli nam zlecić budowę domu pod klucz. Samo zgromadzenie funduszy na budowę może się wiązać z koniecznością podjęcia wielu działań wymagających poważnych decyzji, takich jak sprzedaż mieszkania czy innych dóbr będących w posiadaniu rodziny. Może pociągać za sobą również zaciągnięcie pożyczki u rodziny czy znajomych, wreszcie z potrzebą wystąpienia o kredyt bankowy.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!