Artykuł: Budowa domu – trendy 2020

Budowa domu – trendy 2020

Budowa domu w 2020 roku stawia przed inwestorem wiele wyzwań. Do najważniejszych należy wybór technologii budowy ścian i materiałów, tak aby spełniły one wymagania nowych przepisów budowlanych oraz obecne standardy nowoczesnego budownictwa. Nowoczesne rozwiązanie materiałowe i technologiczne ułatwiają podjęcie decyzji.

Decyzja o budowie domu należy do tych najważniejszych podejmowanych w naszym życiu. Znaczenie ma przede wszystkim koszt tego przedsięwzięcia – budujemy solidnie, zazwyczaj w technologii murowanej, z myślą nie tylko o sobie, ale także o przyszłych pokoleniach. 

Polskie domy to nadal domy na lata, co oznacza, że stawiamy na trwałość materiałów budowlanych i rozwiązań konstrukcyjnych, a to oczywiście podnosi koszty inwestycji. Jednocześnie staramy się zminimalizować wydatki poniesione na etapie stanu surowego – służy temu moda na minimalizm w architekturze domów jednorodzinnych, co oznacza rezygnację z rozbudowanych detali architektonicznych czy programu funkcjonalnego – np. nadal najczęściej wybieramy domy bez piwnic. Sprzymierzeńcem takich form architektonicznych są proponowane przez rynek materiały budowlane oraz wykończeniowe

Wybory dotyczące architektury budynku przekładają się na decyzje dotyczące choćby pokryć dachowych czy okładzin elewacyjnych. Budowa domu jednorodzinnego w 2020 roku to także kontynuacja rozwiązań energooszczędnych – wybieramy zarówno materiały budowlane, jak i rozwiązania służące zoptymalizowaniu zużycia energii podczas eksploatacji budynku. 

Coraz większą wagę przywiązujemy także do aspektów zdrowotnych – producenci materiałów budowlanych, a także inwestorzy zwracają uwagę na paroprzepuszczalność materiałów czy ich właściwości akustyczne.

Budowa domu w 2020 roku – z czego zbudować dom

W 2020 roku, tak jak w latach poprzednich, najczęściej budujemy domy w technologii ściany dwuwarstwowej. Jest ona dobrze znana fachowcom, zazwyczaj jest cieplejsza niż jednowarstwowa, a więc służy oszczędzaniu energii, jednocześnie jest łatwiejsza w budowaniu niż trójwarstwowa. Ściana z ociepleniem pozwala też łatwiej spełnić wymogi nie tylko aktualnych przepisów budowlanych – współczynnik przenikania ciepła ścian domów budowanych od stycznia 2017 r. może wynosić maksymalnie 0,23 W/(m²·K) – ale również tych obowiązujących od 2021 r., kiedy będzie mógł on wynosić maksymalnie nie więcej niż 0,20 W/(m²·K). Mimo bardzo dużej oferty materiałów na ściany domu najczęściej wybieramy ceramikę poryzowaną oraz beton komórkowy. Szczególnie godne polecenia są technologie oferujące rozwiązania systemowe, które znacznie przyspieszają proces budowy domu i gwarantują solidność oraz wysoką jakość wzniesionych z nich murów. Trendem, który dominuje od lat w ocieplaniu ścian jest stosowanie styropianu – ze swoją konkurentką, jaką jest wełna mineralna wygrywa głównie ze względu na koszty. Styropian jest tańszy, fachowcy doceniają także to, że jest on lżejszy, łatwy do układania i przycinania. Wełnę mineralną cenimy za jej paroprzepuszczalność oraz wysoką izolacyjność akustyczną, nie jest sztywna jak styropian, dlatego też z łatwością dopasujemy ją do ocieplanej powierzchni ścian. Najczęściej wykorzystujemy ją do ocieplania poddaszy, chociaż tu rośnie popularność pianki poliuretanowej, której koszt po dodaniu kosztów ułożenia staje się coraz bardziej porównywalną z dominującą do tej pory izolacją z wełny mineralnej.

Budowa domu w 2020 roku – elewacje

Materiałem dominującym od lat na elewacjach naszych domów jest tynk. Jednak w nowoczesnych realizacjach projektów domów 2020 zauważalnym trendem jest sięganie po okładziny drewniane czy ceramiczne – wyróżnia się nimi fragmenty elewacji, ale w budynkach eksponujących kubiczność bryły wykańcza się nimi wszystkie elewacje. Zauważalne jest także sięganie po materiały na bazie betonu odtwarzające okładziny ceglane oraz kamienne. Coraz większą wagę przywiązujemy do wyboru okien – dominują wyroby z PVC, ale niezależnie od materiału, z jakiego wykonano okna chętniej stosujemy przeszklenia wielkoformatowe. Zgodnie z zasadami budownictwa energooszczędnego wykorzystujemy je na elewacji południowej – otwieramy ją na otoczenie z coraz większym rozmachem. W doświetleniu poddaszy rośnie także zastosowanie okien dachowych, które wypierają pionowe usytuowane w lukarnach.

Nowoczesne pokrycie dachowe

Budując dom w 2020 roku, na naszych dachach najchętniej widzielibyśmy pokrycie nawiązujące kształtem do modnej geometrii – w formie, której bazą jest prostokąt. Najbardziej pożądanym materiałem jest dachówka ceramiczna, ale najczęściej wybieramy blachodachówkę, rzadziej sięgamy po blachę płaską – chociaż to materiał bardzo modny od wielu sezonów. Popularne choćby w USA czy Kanadzie gonty bitumiczne u nas są używane rzadko. Równie istotny jest kolor pokrycia. Niesłabnącym od kilku lat trendem jest użycie materiałów w odcieniach szarości – od ciemnych grafitów po jasno- czy srebrzystoszare.

zdjęcia: materiały prasowe, K. Jankowska, Hanse Haus, Isoproper, Rockwool, Saint Gobain, Velux

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!