Artykuł: Projekt domu 2020 – funkcjonalność w domach różnej wielkości

Projekt domu 2020 – funkcjonalność w domach różnej wielkości

W domu się przede wszystkim mieszka, dlatego oceńmy projekt pod względem zastosowanych w nim rozwiązań funkcjonalnych. Wnętrze musi być nie tylko wygodne i dopasowane do naszych potrzeb, ale też umożliwiać zmiany w przyszłości. Liczy się więc nie tylko wielkość domu, ale jego funkcjonalność.

Na funkcjonalność domu składa się przede wszystkim odpowiednie zaplanowanie stref: mieszkalnej, komunikacyjnej oraz gospodarczej. Ważne jest również, aby wszystkie trzy rodzaje stref funkcjonalnych pozostawały względem siebie w równowadze z uwzględnieniem powierzchni domu. Większa powierzchnia domu daje większą elastyczność w rozplanowaniu funkcjonalnym domu, ale nie zawsze duży dom w sposób automatyczny jest funkcjonalny. Dobry projektant w bardzo małym domu może zmieścić wszystkie niezbędne do życia mieszkańców domu funkcje.

Funkcjonalny projekt domu: metraż konieczny i ponad standard

Niezbędną powierzchnię domu można obliczyć dodając wielkości pomieszczeń, jakie standardowo uznawane są za niezbędne do wygodnego życia każdej rodziny. I tak strefa dzienna (salon, jadalnia i kuchnia) nie powinny mieć mniejszej powierzchni niż 40 m2, sypialnie dzieci nie mogą być mniejsze niż 10-12 m2 każda, na sypialnię małżeńską przeznaczamy minimum 16 m2, na łazienki 3-6 m2 na każdą, wygodne pomieszczenie gospodarcze można rozplanować na powierzchni 6 m2. Na komunikację – wiatrołap, hol, korytarz i schody trzeba przeznaczyć około 10-15% ogólnej powierzchni domu. W nowoczesnym domu powinny być także przynajmniej jedna garderoba – 3 m2, spiżarnia – 3 m2, gabinet, pokój sportowy lub bawialnia – 10 m2. Sumując powierzchnie pomieszczeń, możemy obliczyć niezbędną wielkość domu. Pamiętajmy jednak, że każda rodzina powinna dokonać takiej analizy indywidualnie, uwzględniając również swoje możliwości finansowe.

Funkcjonalny projekt domu, czyli jaki

 • Patrząc na projekt domu, powinnyśmy zwrócić uwagę na właściwe rozmieszczenie pomieszczeń. Od frontu sytuuje się garaż, strefę wejścia, pomieszczenia gospodarcze, kuchnię, od ogrodu – salon, jadalnię.
 • Nawet w domu parterowym powinien być wyraźny podział na strefę dzienną i nocną.
 • Zwróćmy uwagę na liczbę i usytuowanie łazienek. W strefie dziennej powinno być przynajmniej WC, w nocnej co najmniej jedna łazienka z pełnym programem.
 • Wygodę użytkowania domu umożliwi dobrze zaplanowana strefa wejścia – schody szerokości co najmniej 120 cm i zadaszony podest. Przedsionek wielkości co najmniej 3 m2 pozwoli na umieszczenie w nim szafy na wierzchnie okrycia i buty. Komfort w strefie wejścia zapewni połączona z przedsionkiem garderoba.
 • Wybierając projekt domu dwukondygnacyjnego, zwróćmy uwagę na rozwiązanie parteru. Warto, aby poza strefą dzienną był tam również dodatkowy pokój – może pełnić funkcję dodatkowej sypialni, gabinetu, pokoju gościnnego, bawialni dla dzieci itp.
 • Schody prowadzące na drugą kondygnację nie tylko służą komunikacji, ale są też elementem aranżującym przestrzeń, dlatego ważny jest ich kształt i usytuowanie. Schody w salonie stają się jego dekoracją, ale mogą zakłócić wypoczynek przebywających w nim osób.
 • Wnętrza dwukondygnacyjne są bardzo reprezentacyjne i przestronne, jednak trudniej je oświetlić, ogrzać, zapewnić właściwą wentylację i zadbać o ich utrzymanie w czystości. Musimy się liczyć z tym, że nie zagwarantują nam one intymności i ciszy.
 • Podłoga parteru usytuowana na różnych poziomach, na przykład wyżej salon niżej jadalnia, urozmaica przestrzeń, ale zwykle utrudnia zmiany aranżacji pomieszczeń.
 • Pokój dziecka to nie tylko jego sypialnia – pełni też funkcję bawialni, pokoju hobby, a dla starszego jest miejscem pracy, dlatego nie może być mały.
 • Są funkcje, które niekonieczne są w mieszkaniu, ale dom nie może się bez nich obyć – spełniają je pomieszczenia gospodarcze – niezależnie od wielkości rodziny niezbędne są kotłownia, pomieszczenie gospodarcze.
 • Pralnia i spiżarnia zależą od stylu życia lub miejsca zamieszkania. Jeśli zamieszkamy daleko od sklepu, może się okazać, że mimo małej rodziny spiżarnia jest niezbędna.
 • Taras latem będzie pełnił funkcję pokoju dziennego, dlatego najlepiej jeśli ma przynajmniej 10 m2 i jest częściowo zadaszony     
 • Garaż może być nie tylko pokojem na samochód. Najwygodniej przechowywać tam narzędzia ogrodnicze, sprzęt sportowy i niektóre zapasy.

Projekt małego domu

Mieszkanie o powierzchni 70-100 m2 zazwyczaj zaspokaja potrzeby przeciętnej czteroosobowej rodziny – może zaspokajać je dom o takiej wielkości, tym bardziej, że powiększą go taras i ogród. Na powierzchni około 100 m2 swobodnie możemy zmieścić pokój dzienny z kuchnią, przynajmniej jedną łazienkę i sypialnie, których liczba zależy od wielkości domu. Gdy dom ma 60-70 m2, zwykle pomieści dwie sypialnie, ale już na 80 m2 swobodnie można wygospodarować trzy. Mały dom może wykroczyć poza zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dobrze, jeśli projekt umożliwi łączenie kilku funkcji w jednym miejscu, na przykład gabinet może być aneksem pokoju dziennego lub sypialni. Wrażenia ciasnoty unikniemy, decydując się na wnętrza jednoprzestrzenne z minimalną liczbą ścian działowych.


Wygoda w domu średniej wielkości

Domy średniej wielkości 110-150 m2 odpowiadają potrzebom cztero-pięcioosobowej rodziny, a jednocześnie jest to metraż gwarantujący najbardziej ekonomiczną budowę i utrzymanie domu. Choć nie jest to duży dom, pozwala na swobodniejsze rozplanowanie przestrzeni: łatwiej wyraźnie zaznaczyć podział strefę dzienną i nocną, sypialnie dziecięce mogą być większe, można zrobić w nim drugą łazienkę, salon oraz hol mogą mieć większą powierzchnię i w ten sposób dom może sprawiać wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Możliwość wydzielenia osobnej pralni i spiżarni odciąży kuchnię oraz łazienki z ich funkcji pomocniczych i pozwoli na uzyskanie bardziej reprezentacyjnego charakteru tych pomieszczeń.

Komfort funkcjonalny na dużej powierzchni

Domy duże, powyżej 150 m2 są przeznaczone dla dużych rodzin i wtedy spełniają ich podstawowe potrzeby. Na przykład dom o powierzchni 170 m2 może mieć aż sześć sypialni. Ten sam metraż można zagospodarować inaczej, gdy będzie go użytkowała mniejsza rodzina. Pozwoli on na zaaranżowanie okazałej strefy dziennej, w której każda funkcja może mieć swoje określone miejsce – można tu wydzielić na przykład osobny pokój telewizyjny, jadalnię, a w salonie zaaranżować kilka stref wypoczynkowych na przykład przy kominku, przy wyjściu na taras. Drugą jadalnię można urządzić w dużej kuchni. Każda sypialnia może mieć osobną garderobę i łazienkę. Znajdzie się tu miejsc na pokój gościnny, gabinety, pracownie, domowy fitness. Duży dom ułatwi prowadzenie życia towarzyskiego i rodzinnego, ale też jest perspektywiczny. Będzie jak znalazł, gdy rodzina się powiększy, zamieszkają z nami dziadkowie lub dorosłe dziecko z rodziną, czy też dom stanie się miejscem pracy.

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!