Artykuł: Smog w domu niestraszny – nowoczesne oczyszczacze powietrza

Smog w domu niestraszny – nowoczesne oczyszczacze powietrza

Niestety smog na dobre „zagościł” w naszym kraju. Jego negatywne skutki odczuwamy na własnej skórze. Aby ograniczyć szkodliwe działanie smogu, zadbajmy o jakość powietrza w naszych domach. Zaopatrzmy się więc w oczyszczacz powietrza na smog domowy. Jaki wybrać?

W ostatnich latach o smogu słyszymy bardzo często i nic w tym dziwnego, gdyż Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze spośród wszystkich krajów EU. Także w rankingu światowym zajmujemy wysokie miejsce. Smog powstaje podczas spalania węgla i śmieci w gospodarstwach domowych, emisji spalin samochodowych oraz zanieczyszczeń przez duże zakłady przemysłowe, np. elektrownie, huty czy fabryki. Wszystkie te zanieczyszczenia dostając się do powietrza, szkodzą naszemu zdrowiu. Szczególnie w okresie zimowym (grzewczym) normy szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 (pyły zawieszone o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometrów według Światowej Organizacji Zdrowia są najbardziej szkodliwe dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych) oraz lotnych związków organicznych (w tym bezno[a]pirenu, który jest silnie rakotwórczy) są kilkukrotnie przekroczone. O ile nie mamy wpływu na jakość powietrza poza naszym domem (nie zmusimy właścicieli gospodarstw oraz przedsiębiorców do zaniechania działań, które zanieczyszczają środowisko naturalne), to we wnętrzach już tak. Wystarczy, że zaopatrzymy się w oczyszczacz powietrza na smog domowy. To nieduże urządzenie przepuszczające powietrze przez różnego rodzaju wymienne filtry. Jego głównym zadaniem jest wyłapywanie niepożądanych pyłów, cząstek i gazów. Tylko jaki oczyszczacz powietrza na smog domowy sprawdzi w naszym mieszkaniu?

Jaki oczyszczacz do mieszkania?

Wydawać by się mogło, że gdy w sytuacji wysokiego stężenia smogu nie wietrzymy pomieszczeń, nie palimy papierosów, to są one wolne od zanieczyszczeń. Niestety jest to błędne rozumowanie, gdyż nasz dom może być skupiskiem licznych zanieczyszczeń. Jednak z pomocą przychodzą nam oczyszczacze powietrza na smog domowy, które są w stanie zatrzymać nawet 99,97% cząstek większych niż 0,3 mikrometra. Najlepszy oczyszczacz powietrza na smog domowy to taki, który wyposażony jest w filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air filter|). Zbudowane są one najczęściej z miliardów mikroskopijnych włókien tworzących sieć mikroporów, na których pod wpływem dyfuzji oraz siły bezwładności nadanej przez przepływające powietrze zatrzymują się drobne cząstki. Ponadto filtry HEPA poza pochłanianiem pyłów drobnych (PM10, PM2,5, czyli głównych składników smogu), zatrzymują także bakterie, wirusy, roztocza, zarodniki pleśni, alergeny zwierząt, pyłki kwiatów i drzew oraz kurz. Nie pochłaniają natomiast gazów, zapachów, lotnych związków organicznych i chemikaliów.

Na rynku dostępne są oczyszczacze powietrza na smog domowy, które wyposażone są w certyfikowane filtry HEPA, a także ich odpowiedniki wykonane z innych materiałów i w innej technologii. Kilka lat temu zamienniki te były mniej skuteczne, jednak obecnie potrafią wychwytywać mniejsze cząstki niż filtry HEPA. Z tego powodu kupując oczyszczacz powietrza, sugerujmy się wiarygodnymi testami porównawczymi.

W większości oczyszczaczy powietrza na domowy smog znajduje się również filtr węglowy. Zbudowany jest on z węgla aktywnego. Filtr węglowy pochłania szkodliwe lotne związki organiczne i zapachy, np. dym papierosowy, zapach zwierząt, odpadków i perfum. W zależności od modelu oczyszczacza powietrza może być on osobnym demontowanym filtrem lub być wbudowany w gruby wkład, który składa się z kilku filtrów (w tym przypadku jego wymiana jest bardziej kosztowna, gdyż trzeba wymienić cały wkład).

Niektórzy producenci w swoich oczyszczaczach powietrza na smog domowy montują filtr wstępny. Jego zadaniem jest wyłapywanie kurzu, włosów czy sierści, które w dużych ilościach zmniejszają przepływ powietrza.

W oczyszczaczach powietrza na smog domowy możemy spotkać również filtry antybakteryjne/antypleśniowe (przeważnie montowane z nawilżaczem), elektrostatyczne (montowane razem z jonizatorem) i ultrafioletowe (promieniowanie UV niszczy mikroorganizmy).

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Oczyszczacze powietrza na smog domowy bardzo często mają również funkcję nawilżania powietrza, co w sezonie grzewczym jest bardzo pożądane Elementem filtrującym są w nich wirujące tarcze zanurzone w zbiorniku z wodą. Mokre tarcze wychwytują z powietrza przepływającego między nimi wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu powietrze to jest spłukiwane jak przez deszcz. Aby w wodzie nie rozwijały się chorobotwórcze drobnoustroje, dodaje się do niej specjalnych preparatów. Wodę wymienia się co 2-3 dni.

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem

Najnowsze modele oczyszczaczy powietrza na smog domowy mają wbudowany jonizator, który oczyszcza powietrze dzięki wytwarzaniu jonów ujemnych, a tym samym poprawia efektywność filtrowania powietrza. Najprościej ujmując zasada działania takich oczyszczaczy powietrza polega na tym, że kiedy jonizator jest włączony, napięcie podawane jest na igły. Powstające na nich elektrony są później rozładowywane do przepływającego powietrza i łączą się z cząsteczkami, tworząc ujemne naładowanie jony. Z kolei jony przywierają do kurzu, zanieczyszczeń, dymu papierosowego, alergenów formując większe cząstki.

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza na smog domowy?

Wybierając oczyszczacz powietrza na smog domowy nie należy kierować się wyłącznie ceną. Najważniejszym parametrem oczyszczacza powietrza jest jego skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń. Dobrej jakości urządzenia usuwają kurz, dym papierosowy, drobnoustroje, roztocza, alergeny i brzydkie zapachy. Oceniając skuteczność oczyszczacza powietrza na smog domowy, zwróćmy uwagę na zdolność do usuwania najbardziej szkodliwych dla zdrowia ludzkiego pyłów PM2,5. Ważna jest również powierzchnia, a raczej objętość powietrza, którą jest w stanie oczyścić urządzenie. Producenci podają maksymalną powierzchnię pomieszczenia do jakiej nadaje się domowy oczyszczacz powietrza na smog domowy. Najczęściej wartość ta odnosi się do największych dostępnych obrotów wentylatora – z tego powodu dobrze jest kupić „przewymiarowany” oczyszczacz, gdyż da nam to możliwość zmniejszanie obrotów (urządzenia pracuje ciszej). Po uwagę powinniśmy także głośność działania urządzenia. Najczęściej podany jest zakres najwolniejszy (tryb nocny) oraz najszybsza prędkość wentylatora. Najlepiej, gdy dolna wartość nie przekracza 40 dB, praca oczyszczacza powietrza na smog domowy nie będzie zakłócała nam snu.

Droższe modele oczyszczaczy powietrza na smog domowy wyposażone są w pilot, umożliwiający regulacje obrotów i zdalne włączanie oraz wyłączanie urządzenie. Przydatną funkcją, która jednak podraża cenę urządzenia, jest automatyczne włączenie lub regulacja obrotów wentylatora w zależności od nagromadzenia zapachów i pyłów. Oczyszczacz powietrza na smog domowy może być wyposażony także w inne udogodnienia, np. tryb nocny (po zgaszeniu światła lub po zmroku oczyszczacz zmniejsza prędkość do minimum, przygasza oświetlenie i redukuje hałas) oraz wskaźnik jakości powietrza (pokazuje jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze).

Zanim zdecydujemy się na zakup oczyszczacza powietrza na smog domowy, sprawdźmy opinię na jego temat – informacji możemy poszukać w internecie. Pamiętajmy, że jedno urządzenie nie jest w stanie oczyścić całego domu. W trosce o jakość powietrza, powinniśmy kierować się zasadą: jeden oczyszczacz powietrza do jednego pomieszczenia.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza na smog domowy?

Ceny oczyszczaczy powietrza na smog domowy są bardzo zróżnicowane. Najtańszy model możemy kupić za kilkaset złotych, średnio średnio kończy się na poziomie kilku tysięcy złotych. Czy zakup drogiego urządzenia jest zasadny? Oczyszczacz powietrza na smog domowy za 200-300 zł jest dużo mniej wydany i efektywny niż urządzeń z wyższej półki. Tanie oczyszczacze bardzo często pochłaniają wyłącznie większe pyły i są całkowicie nieskuteczne w usuwaniu drobnych zanieczyszczeń – tych szkodliwych dla naszego zdrowia. Zakup taniego oczyszczacza powietrza może okazać się więc stratą pieniędzy. Z drugiej zaś strony, nie oznacza to, że najdroższe urządzenia są najskuteczniejsze. Cena oczyszczaczy z górnej półki jest wypadkową zarówno wysokiej skuteczności, nowoczesnego designu, a także rozpoznawalności marki.

Zdjęcia: Boneco, Philips, Electrolux, AiFree, Mi Air, Sharp, Standler Form

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także