Artykuł: Z czego powstaje smog i jak się go pozbyć z domu?

Z czego powstaje smog i jak się go pozbyć z domu?

Wraz z nadejściem sezonu grzewczego w kilku rejonach kraju pojawia się niepokojące zjawisko, nazywane smogiem. Czym jest smog i jak powstaje? Czy smog zagraża nam również w domach? Czy domowy oczyszczacz powietrza może sobie z nim poradzić?

Nazwa smog wywodzi się z języka angielskiego i jest zlepkiem dwóch wyrazów: smoke, co oznacza dym oraz fog, czyli mgła. Smog jest określany jako nienaturalne zjawisko atmosferyczne, które pojawia się w wyniku występowania kilku czynników. Przede wszystkim chodzi tu o zanieczyszczania powietrza, powodowane działalnością człowieka. Skalę tego problemu pogłębiają niekorzystne warunki pogodowe, takie jak bezwietrzna pogoda, wysoka wilgotność powietrza, a także zjawisko inwersji powietrza, które występuje gdy ciepłe powietrze unosi się nad zimnym. Charakterystyczna dla występowania smogu jest ograniczona widoczność. To jednak najmniej poważny skutek jego obecności.  

Z czego składa się smog?

Smog stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Składają się na niego m.in. niebezpieczne pyły takie jak: PM10 i PM2,5 oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Najbardziej niebezpieczny dla zdrowia, bo zagrażający zarówno układowi oddechowemu, jak i krwionośnemu jest pył o średnicy poniżej 2,5 µm. Dociera ona do pęcherzyków płucnych oraz naczyń krwionośnych, skąd trafia do krwiobiegu. Pył zawieszony PM10 jest frakcją o nieco większych rozmiarach, jednak wciąż na tyle małych, aby przenikać do płuc.
Za występowanie tych zanieczyszczeń w powietrzu w dużej mierze odpowiada tzw. niska emisja, czyli procesy spalania poza przemysłem. Chodzi tu głownie o nieefektywne spalanie paliw w ogrzewanych budynkach, a także (choć w nieco mniejszym stopniu) paliw używanych w transporcie drogowym.  

Ochrona przed smogiem

Aby zapobiec występowaniu smogu konieczna jest zmiana podejścia do sposobu ogrzewania budynków. Wielu inwestorów wciąż mając na uwadze jedynie niskie koszty zakupu paliwa decyduje się na ogrzewanie domu m.in. kotłami węglowymi. Duży wpływ na zjawisko smogu ma również fakt, że w naszym kraju wciąż pracuje wiele startych, wysłużonych urządzeń tego typu, jak również to, że chęć obniżenia kosztów i brak odpowiedzialności za środowisko naturalne skłania inwestorów do spalania w nich paliw wątpliwej jakości, a nawet śmieci. Niestety dopóki nie uświadomimy sobie, jak bardzo szkodzimy sobie samym oraz naszym najbliższym, problem nie zostanie zniwelowany, ani rozwiązany. Pierwszym krokiem do ochrony przed smogiem jest więc zmiana starych kotłów węglowych czy opalanych drewnem np. na urządzania gazowe czy ekologiczne pompy ciepła.  

Co możemy zrobić, aby obecny za oknem smog nie zagrażał nam w naszych domach?
Niestety nie otwieranie okien nie uchroni nas przed smogiem. Dostaje się on do budynku chociażby w wyniku działania wentylacji grawitacyjnej. Napływające do wnętrz domu przez nawiewniki lub inne nieszczelność powietrze, zawiera niebezpieczne dla zdrowia pyły i inne związki.
Aby zapobiec temu zjawisko producenci oferują nam m.in. nawiewniki antysmogowe. Wyposaża się je w filtr tworząc barierę przed niebezpiecznymi dla zdrowia cząsteczkami pyłu. Skuteczność działania takiego filtra jest bardzo wysoka – redukuje on do 98% pyłów PM10. W sprzedaży znaleźć można nawiewniki antysmogowe, których instalacja może się odbyć bez ingerencji w konstrukcję okna.
Sposobem na poprawę jakości powietrza w domu jest także stosowanie oczyszczaczy. Najbardziej skuteczny będzie oczyszczacz powietrza wyposażony w tzw. filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter). Zatrzymuje on bowiem aż 99,7% cząsteczek większych niż 0,3 mikrometra. Oczyści więc powietrze zarówno z pyłu PM10, jak i pyłu o mniejszej średnicy czyli PM2,5. W sprzedaży znaleźć też można oczyszczacze powietrza, które są w stanie wyłapać nawet cząsteczki o średnicy 0,01 mikrometra. Ich koszt jest jednak znacznie wyższy. Wybierając oczyszczacz powietrza ze smogu zwróćmy uwagę m.in. na jego wydajność, a więc na to ile powietrza jest on w stanie oczyścić w ciągu godziny, oraz do jakiej wielkości pomieszczeń jest przeznaczony.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!