Artykuł: Pralnia w domu. Dlaczego warto mieć pralnię w domu?

Pralnia w domu. Dlaczego warto mieć pralnię w domu?

Jeśli nasz dom ma powierzchnię umożliwiającą wydzielenie przestrzeni, która będzie pełniła funkcję pralni, warto z tego rozwiązania skorzystać. Ułatwi ono prowadzenie gospodarstwa domowego, utrzymanie czystości i oddzielenie strefy mieszkalnej od mniej reprezentacyjnego zaplecza. Głośna praca pralki nie będzie też tu tak dokuczliwa dla mieszkańców. Zamknięte pomieszczenie skutecznie wyciszy hałasy oraz pozwoli gromadzić całą odzież i tekstylia wymagające prania w jednym miejscu.

Pralnia w domu jako bufor

Najczęściej na pralnię przeznacza się w domu pomieszczenie w głębi domu, oddalone od strefy dziennej, położone od północy lub połączone z garażem czy kotłownią. Można zaadaptować w tym celu nawet przestrzeń pozbawioną okien, jednak koniecznie z doprowadzonymi instalacjami wodno-kanalizacyjną, elektryczną oraz sprawną wentylacją. W niedużych domach sprawdzi się już pomieszczenie niewielkie, w którym ustawimy pralkę, kosz na brudną bieliznę oraz zawiesimy półkę na detergenty. Większa przestrzeń sprawi, że będziemy mogli zwiększyć liczbę funkcji pomieszczenia. Sytuując pralnię od zimnej strony posesji, stworzymy swego rodzaju opaskę izolacyjną chroniącą ogrzewaną przestrzeń mieszkalną domu. Gdy zaprojektujemy ją przy garażu, będzie tworzyła śluzę między dwiema częściami budynku.

Pralnia z suszarnią i prasowalnią

Komfortowym rozwiązaniem jest pomieszczenie pralni, w którym zmieści się suszarka na bieliznę. Dzięki temu o każdej porze roku swobodnie rozwiesimy pranie w zamkniętym pomieszczeniu, odizolowanym od reszty domu. Optymalnym rozwiązaniem jest pralnia z wyjściem do ogrodu, gdzie w ciepłe dni wyniesiemy mokrą odzież do wyschnięcia. Praktycznie będzie też zlokalizować pralnię niedaleko wyjścia na taras lub balkon. Suszenie na świeżym powietrzu stanie się wówczas łatwe a również szybciej pozbędziemy się wilgoci z pomieszczenia pralni. Oprócz przestrzeni dla suszarki przyda się w pralni miejsce na deskę do prasowania. Bez przenoszenia upranych ubrań do innych pomieszczeń będziemy mogli w tym samym miejscu poddać je prasowaniu. W obszernym pomieszczeniu wszystkie sprzęty mogą być na stałe rozłożone, co usprawni prace domowe.

Pralnia z łazienką gospodarczą

Dodatkową praktyczną funkcję, jaką może pełnić pralnia jest łazienka przeznaczona do prania większych gabarytów, czyszczenia sprzętów domowych i ogrodowych, mycia psów itp. Choć wymaga przestrzeni, zainstalowanie tu dużej przemysłowej umywalki, w której z powodzeniem wstawimy np. kubeł czy wyszorujemy wycieraczkę, wanny pozwalającej namoczyć np. firanki oraz praktycznego brodzika, okaże się bardzo użyteczne. Takie wyposażenie pozwoli utrzymać większy porządek w mieszkalnej części domu. Ponadto pralnia gospodarcza może pełnić funkcję składziku na sprzęt potrzebny do sprzątania. Znajdą tu swe miejsce mopy, szczotki, myjki i odkurzacz.

Zdjęcia: Beko, Fotolia.com

Czytaj także