Artykuł: Pralnia w domu – jak urządzić

Pralnia w domu – jak urządzić

Jeśli nasz dom ma powierzchnię umożliwiającą wydzielenie przestrzeni, która będzie pełniła funkcję pralni, warto z tego rozwiązania skorzystać. Ułatwi ono prowadzenie gospodarstwa domowego, utrzymanie czystości i oddzielenie strefy mieszkalnej od mniej reprezentacyjnego zaplecza. Głośna praca pralki nie będzie też tu tak dokuczliwa dla mieszkańców. Zamknięte pralnia w domu jednorodzinnym skutecznie wyciszy hałasy oraz pozwoli gromadzić całą odzież i tekstylia wymagające prania w jednym miejscu.

Pralnia w domu jednorodzinnym jako bufor

Najczęściej na pralnię w domu jednorodzinnym przeznacza się w pomieszczenie oddalone od strefy dziennej, położone podobnie jak inne pomieszczenia gospodarcze od północy (nie wymagają one komfortowego doświetlenia światłem naturalnym). Oprócz oczywistych w takim pomieszczeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej należy zadbać o sprawną wentylację. Pralnię w domu jednorodzinnym można usytuować nawet w aneksie wydzielonym z kotłowni czy też ogrzewanego garażu. Można też na nią wykorzystać przestrzeń wynikową trudną do innego zagospodarowania funkcjonalnego, np. usytuowaną pod górnym biegiem schodów. Ustawimy w nim pralkę, kosz na brudną bieliznę oraz zawiesimy półkę na detergenty. Większa przestrzeń sprawi, że będziemy mogli zwiększyć liczbę funkcji pomieszczenia. Sytuując pralnię w domu jednorodzinnym od najsłabiej doświetlonej strony północnej, czyli najmniej efektywnej pod względem pozyskania energii słonecznej, stworzymy swego rodzaju opaskę izolacyjną chroniącą ogrzewaną przestrzeń mieszkalną. Gdy zaprojektujemy ją przy garażu nieogrzewanym, będzie tworzyła śluzę między dwiema częściami budynku oraz zaporę przed przenikaniem zapachów spalin do wewnątrz domu.

Pralnia w domu jednorodzinnym z suszarnią i prasowalnią

Komfortowym rozwiązaniem jest pralnia w domu jednorodzinnym, w którym zmieści się suszarka na bieliznę. Dzięki temu o każdej porze roku swobodnie rozwiesimy pranie w zamkniętym pomieszczeniu, odizolowanym od reszty domu. Optymalnym rozwiązaniem jest pralnia z wyjściem do ogrodu, gdzie w ciepłe dni wyniesiemy mokrą odzież do wyschnięcia. Praktycznie będzie też zlokalizować pralnię niedaleko wyjścia na taras lub balkon. Suszenie na świeżym powietrzu stanie się wówczas łatwe, a również szybciej pozbędziemy się wilgoci z pomieszczenia pralni. Oprócz przestrzeni dla suszarki przyda się w pralni miejsce na deskę do prasowania. Bez przenoszenia upranych ubrań do innych pomieszczeń będziemy mogli w tym samym miejscu poddać je prasowaniu. W obszernym pomieszczeniu wszystkie sprzęty mogą być na stałe rozłożone, co usprawni prace domowe.

Pralnia w domu jednorodzinnym z łazienką gospodarczą

Dodatkową praktyczną funkcję, jaką może pełnić pralnia jest łazienka przeznaczona do prania przedmiotów o większych gabarytach, czyszczenia sprzętów domowych i ogrodowych, mycia psów itp. Choć wymaga przestrzeni, zainstalowanie tu dużej przemysłowej umywalki (np. w której z powodzeniem wstawimy kubeł czy wyszorujemy wycieraczkę), wanny pozwalającej namoczyć np. firanki oraz praktycznego brodzika, okaże się bardzo użyteczne. Takie wyposażenie pozwoli utrzymać większy porządek w mieszkalnej części domu. Ponadto pralnia gospodarcza może pełnić funkcję składziku tzw. bieliźniarki na czyste ręczniki i pościel, a także sprzęt potrzebny do sprzątania. Znajdą tu swe miejsce mopy, szczotki, myjki i odkurzacz.

Zdjęcia: Beko, Fotolia.com

Czytaj także