Artykuł: Cicha łazienka – co decyduje o komforcie akustycznym łazienki

Cicha łazienka – co decyduje o komforcie akustycznym łazienki

Odpowiednia akustyka łazienki to podstawa naszego dobrego samopoczucia. Jednak nawet na ogół niezbyt głośne dźwięki dochodzące z łazienki mogą być uciążliwe, gdy są jednostajne i niepożądane. Szczególnie jeśli sąsiaduje ona z sypialnią. Jak wyciszyć łazienkę?

W dobie domów energooszczędnych o izolacyjność cieplną dbają przeważnie wszyscy inwestorzy. Jednak nie mniej ważna jest izolacyjność akustyczna, gdyż hałas może być męczący. Powinniśmy zatroszczyć się więc nie tylko o odizolowanie pomieszczeń od dźwięków zewnętrznych, ale również powstających wewnątrz domu. Pierwsze decyzje podejmujemy już na etapie projektu – oddzielmy strefy głośne od tych, w których chcemy mieć ciszę i spokój. Często jednak nie stawiamy sobie wówczas pytania, jak wyciszyć łazienkę. O odpowiednią akustykę łazienki można już zadbać na etapie stanu surowego. Ważne jest użycie podczas budowy odpowiednich i sprawdzonych materiałów. Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze produkty nie spełnią naszych oczekiwań, jeśli ekipa budowlana nie będzie stosowała się do zasad sztuki budowlanej. Zapewnieniu odpowiedniej akustyki łazienki sprzyja również zastosowanie cichych urządzeń oraz sposób ich montażu.

Jak wyciszyć ściany w łazience

Już na etapie projektu i przewidywania funkcji poszczególnych pomieszczeń, powinniśmy zadbać o ich izolacyjność akustyczną – prawdopodobnie ich przeznaczenie nie zmieni się przez długie lata. Dlatego też, aby odgłosy dochodzące z łazienki nie przeszkadzały nam, należy oddzielić ją od pokoi ścianami o wysokiej izolacyjności akustycznej. W izolacyjności akustycznej podstawową zasadą jest prawo masy – czyli im ściana jest cięższa, tym jej izolacyjność jest wyższa. Dla odpowiedniego wytłumienia wymagana jest masa ściany 180 kg/m2. Jednak rozwój technologiczny w zakresie materiałów budowlanych umożliwia wykonanie nie tylko ciężkich ścian w celu uzyskania odpowiedniej akustyki łazienki.

Pamiętajmy, że warunkiem wykonania ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej jest nie tylko „cichy” materiał budowlany. Równie ważne jest przestrzeganie podczas budowy zasad wykonawczych. Jeśli ściana zostanie wybudowana nieprawidłowo, np. połączenie murów będzie niestaranne lub zostanie użyta niewłaściwa zaprawa, to pogorszy to izolacyjność akustyczną nawet o kilka decybeli.

By odpowiedź na pytanie, jak wyciszyć ściany w łazience była pełna nie zapominajmy o drzwiach. W przypadku gdy łazienka połączona jest drzwiami bezpośrednio sypialnią, należy zadbać również o bardzo szczelne drzwi.

Jak wyciszyć łazienkę – sposób na akustykę przewodów

Obecnie najczęściej przewody wodno-kanalizacyjne umieszczane są w bruzdach wykutych w ścianie. Jest to jak najbardziej uzasadnione ze względów estetycznych, jednak wpływa na zwiększenie poziomu hałasu w pomieszczeniach sąsiadujących z łazienką. Wynika to z faktu, że przewody w ścianie osłabiają jej konstrukcję, a także drgania rur przenoszone są bezpośrednio na ścianę. Aby uniknąć tego zjawiska i odpowiednio wyciszyć łazienkę, można zastosować systemy ścianek instalacyjnych. To, coraz coraz popularniejsze, dodatkowe ścianki (murowane lub z płyt gipsowo-kartonowych) zabudowane przez właściwą ścianę łazienki. Ukryte w nich przewody wodno-kanalizacyjne nie naruszają konstrukcji ściany, a urządzenia sanitarne montowane są na specjalnych stelażach. Zaletą ścianek instalacyjnych jest również to, że można powiesić na nich miski ustępowe i bidetowe.

Ścianki instalacyjne zapewnią odpowiednią akustykę łazienki pod warunkiem, że zostaną zlikwidowane tzw. mostki akustyczne (miejsca, gdzie źródło drgań styka się z konstrukcją ściany i stropu). W tym celu wsporniki i stopy stelaża należy oddzielić specjalnymi podkładkami izolacyjnymi, a do montażu rur zastosować obejmy z wkładkami izolacyjnymi, także konstrukcję ścianki instalacyjnej i jej obudowę powinno oddzielić się taśmami izolacyjnymi.

Jak wyciszyć łazienkę, stosując odpowiednie rury

Na akustykę łazienki duży wpływ ma instalacja wodna. Wykonuje się ją z tworzyw sztucznych lub metali. Cichsza będzie ta pierwsza, niestety jej wadą jest np. dużą wydłużalność termiczna. Aby ograniczyć możliwość przenoszenia hałasu, warto zdecydować się na system wodociągowy wykonany z rur wielowarstwowych. Zachowuje on zalety zarówno metalu, jak i tworzywa sztucznego. Natomiast nie ma typowych dla tych materiałów wad. Należy także zastosować kształtki podejściowe z podkładkami amortyzującymi, a rurociągi zamocować w obejmach z wkładkami izolacyjnymi.

Instalacja kanalizacyjna a akustyka łazienki

Instalacja kanalizacyjna najczęściej wykonana jest z rur kanalizacyjnych z PVC lub PP. Są one bardzo lekkie, dzięki czemu ich montaż jest łatwy, jednak ścianki takich rur działają – niestety – jak membrana bębna. Aby wyciszyć łazienkę i uniknąć odgłosów dobiegających z kanalizacji (jest to trudne do uniknięcia) należy zredukować drgania rurociągów zwiększając ich masę. Możemy więc wybrać takie systemy, gdzie do materiału podstawowego (np. polietylen HDPE) dodano minerały. Powodują one, że ciężar rur i kształtek takiego systemu jest ok. 2,5 raza większy od typowych systemów tworzywowych. Wybierzmy też kształtki, które mają specjalne ożebrowanie rozpraszające powstające dźwięki.

Oczywiście ważny jest montaż. Rury należy umocować obejmami wyposażonymi we wkładki amortyzujące – powinny być wykonane z materiału o odpowiedniej twardości, muszą mieć odpowiedni kształt i być w odpowiedni sposób ściśnięte. Wszystkie te parametry mają decydujący wpływ na przenoszenie drgań rurociągu na konstrukcję ściany. By odpowiednio wyciszyć łazienkę pamiętajmy również o akustycznym zaizolowaniu przejść rurociągów przez ściany i stropy.

Jak wyciszyć łazienkę – cichy sedes, umywalka, wanna, brodzik i pralka

Duży wpływ na akustykę łazienki mają także armatura łazienkowa oraz sprzęty AGD. Jakie wybrać, by wyciszyć odpowiednio łazienkę?

Cichy sedes. Szczególnie dotkliwy, zwłaszcza nocą, może być hałas powstający podczas spłukiwania i napełniania spłuczki sedesowej. W trosce o akustykę łazienki i ograniczenie przenoszenia drgań, które powstają podczas spłukiwania, należy zastosować spłuczkę z popychaczem wyposażonym we wkładki amortyzujące. Drgania ścianek miski ustępowej możemy wytłumić stosując specjalny zestaw izolacji akustycznej. Składa się on z podkładki pod miskę oraz nakładek na śruby mocujące miskę do stelaża. Zastosowanie zestawu izolacji akustycznej pomaga również zapobiec przenoszeniu hałasu powstającego podczas swobodnego opadnięcia deski. Spłuczki dobrej klasy wyposażone są w zawory napełniające o najwyższych parametrach akustycznych – niektóre emitują podczas pracy dźwięki na poziomie 18 dB.

Cicha umywalka. Wykonując podejścia wodociągowe pod umywalkę warto zastosować pod kształtki przyłączeniowe specjalne podkładki amortyzujące. Takie zabezpieczenie zapobiega przenoszeniu na konstrukcję stelaża uderzeń hydraulicznych, które mogą być powodowane przez jednouchwytowe baterie umywalkowe (najczęściej stosowane w łazienkach).

Cicha wanna i brodzik. Wanna czy brodzik powinny być wyposażone w warstwę izolacyjną, która zapobiega odgłosom uderzenia kropel wody o jej powierzchnię. Natomiast pod nogi wsporcze wanny należy zastosować miękkie podkładki zapobiegające przenoszeniu drgań wanny po podłodze. Warto także pomyśleć o nowoczesnym zestawie przelewowo-odpływowym (tzw. syfon), który pozwala na ciche opróżnienie wanny.

Cicha pralka. Zbyt głośna praca pralki może być uciążliwa i szczególnie źle wpływać na akustykę łazienki. Najbardziej męczący jest hałas podczas wirowania. Niestety konstrukcja pralki praktycznie uniemożliwia jego wyeliminowanie – niektórych dźwięków nie da się po prostu uniknąć i musimy się z tym pogodzić. Jednak producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, oferują pralki, które podczas prania hałasują jedynie na poziomie 55 dB, zaś w trakcie wirowania – 75 dB. Informacji o tym powinniśmy szukać w karcie technicznej produktu. 

Zdjęcia: Cersanit, Deante, Samsung, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także