Artykuł: Cicha łazienka – co decyduje o komforcie akustycznym łazienki

Cicha łazienka – co decyduje o komforcie akustycznym łazienki

W dobie domów energooszczędnych o izolacyjność cieplną dbają przeważnie wszyscy inwestorzy. Jednak nie mniej ważna jest izolacyjność akustyczna, gdyż hałas może być męczący. Powinniśmy zatroszczyć się więc nie tylko o odizolowanie pomieszczeń od dźwięków zewnętrznych, ale również powstających wewnątrz domu. Pierwsze decyzje podejmujemy już na etapie projektu – oddzielmy strefy głośne od tych, w których chcemy mieć ciszę i spokój. Oczywiście ważne jest również użycie podczas budowy odpowiednich i sprawdzonych materiałów. Pamiętajmy, że nawet najlepsze produkty nie spełnią naszych oczekiwań, jeśli ekipa budowlana nie będzie stosowała się do zasad sztuki budowlanej. Zapewnieniu spokoju w domu sprzyja również zastosowanie odpowiednich cichych urządzeń oraz sposób ich montażu.

Ciche ściany w łazience

Już na etapie projektu i przewidywania funkcji poszczególnych pomieszczeń, powinniśmy zadbać o ich izolacyjność akustyczną – prawdopodobnie ich przeznaczenie nie zmieni się przez długie lata. Dlatego też, aby odgłosy dochodzące z łazienki nie przeszkadzały nam, należy oddzielić ją od pokoi ścianami o wysokiej izolacyjności akustycznej. W izolacyjności akustycznej podstawową zasadą jest prawo masy – czyli im ściana jest cięższa, tym jej izolacyjność jest wyższa. Dla odpowiedniego wytłumienia wymagana jest masa ściany 180 kg/m2. Jednak rozwój technologiczny w zakresie materiałów budowlanych umożliwia wykonanie nie tylko ciężkich ścian w celu uzyskania ciszy.

Pamiętajmy, że warunkiem wykonania ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej jest nie tylko „cichy” materiał budowlany. Równie ważne jest przestrzeganie podczas budowy zasad wykonawczych. Jeśli ściana zostanie wybudowana nieprawidłowo, np. połączenie murów będzie niestaranne lub zostanie użyta niewłaściwa zaprawa, to pogorszy to izolacyjność akustyczną nawet o kilka decybeli.

W przypadku gdy łazienka połączona jest drzwiami bezpośrednio sypialnią, należy zadbać również o bardzo szczelne drzwi.

Przewody a konstrukcja ściany

Obecnie najczęściej przewody wodno-kanalizacyjne umieszczane są w bruzdach wykutych w ścianie. Jest to jak najbardziej uzasadnione ze względów estetycznych, jednak wpływa na zwiększenie poziomu hałasu w pomieszczeniach sąsiadujących z łazienką. Wynika to z faktu, że przewody w ścianie osłabiają jej konstrukcję, a także drgania rur przenoszone są bezpośrednio na ścianę. Aby uniknąć tego zjawiska, można zastosować systemy ścianek instalacyjnych. To, coraz coraz popularniejsze, dodatkowe ścianki (murowane lub z płyt gipsowo-kartonowych) zabudowane przez właściwą ścianę łazienki. Ukryte w nich przewody wodno-kanalizacyjne nie naruszają konstrukcji ściany, a urządzenia sanitarne montowane są na specjalnych stelażach. Zaletą ścianek instalacyjnych jest również to, że można powiesić na nich miski ustępowe i bidetowe.

Ścianki instalacyjne będą spełniały swoje zadanie pod warunkiem, że zostaną zlikwidowane tzw. mostki akustyczne (miejsca, gdzie źródło drgań styka się z konstrukcją ściany i stropu). W tym celu wsporniki i stopy stelaża należy oddzielić specjalnymi podkładkami izolacyjnymi, a do montażu rur zastosować obejmy z wkładkami izolacyjnymi, także konstrukcję ścianki instalacyjnej i jej obudowę powinno oddzielić się taśmami izolacyjnymi.

Instalacja wodna

Instalacje wodną wykonuje się z tworzyw sztucznych lub metali. Cichsza będzie ta pierwsza, niestety jej wadą jest np. dużą wydłużalność termiczna. Aby ograniczyć możliwość przenoszenia hałasu, warto zdecydować się na system wodociągowy wykonany z rur wielowarstwowych. Zachowuje on zalety zarówno metalu, jak i tworzywa sztucznego. Natomiast nie ma typowych dla tych materiałów wad. Należy także zastosować kształtki podejściowe z podkładkami amortyzującymi, a rurociągi zamocować w obejmach z wkładkami izolacyjnymi.

Instalacja kanalizacyjna

Najczęściej wykonana jest z rur kanalizacyjnych z PVC lub PP. Są one bardzo lekkie, dzięki czemu ich montaż jest łatwy, jednak ścianki takich rur działają – niestety – jak membrana bębna. Aby uniknąć odgłosów dobiegających z kanalizacji (jest to trudne do uniknięcia) należy zredukować drgania rurociągów zwiększając ich masę. Możemy więc wybrać takie systemy, gdzie do materiału podstawowego (np. polietylen HDPE) dodano minerały. Powodują one, że ciężar rur i kształtek takiego systemu jest ok. 2,5 raza większy od typowych systemów tworzywowych. Wybierzmy też kształtki, które mają specjalne ożebrowanie rozpraszające powstające dźwięki.

Oczywiście ważny jest montaż. Rury należy umocować obejmami wyposażonymi we wkładki amortyzujące – powinny być wykonane z materiału o odpowiedniej twardości, muszą mieć odpowiedni kształt i być w odpowiedni sposób ściśnięte. Wszystkie te parametry mają decydujący wpływ na przenoszenie drgań rurociągu na konstrukcję ściany. Pamiętajmy również o akustycznym zaizolowaniu przejść rurociągów przez ściany i stropy.

Cichy sedes

Hałas powstaje podczas spłukiwania i napełniania spłuczki. Aby ograniczyć przenoszenie drgań, które powstają podczas spłukiwania, należy zastosować spłuczę z popychaczem wyposażonym we wkładki amortyzujące. Drgania ścianek miski ustępowej możemy wytłumić stosując specjalny zestaw izolacji akustycznej. Składa się on z podkładki pod miskę oraz nakładek na śruby mocujące miskę do stelaża. Zastosowanie zestawu izolacji akustycznej pomaga również zapobiec przenoszeniu hałasu powstającego podczas swobodnego opadnięcia deski. Spłuczki dobrej klasy wyposażone są w zawory napełniające o najwyższych parametrach akustycznych – niektóre emitują podczas pracy dźwięki na poziomie 18 dB.

Cicha umywalka

Wykonując podejścia wodociągowe pod umywalkę warto zastosować pod kształtki przyłączeniowe specjalne podkładki amortyzujące. Takie zabezpieczenie zapobiega przenoszeniu na konstrukcję stelaża uderzeń hydraulicznych, które mogą być powodowane przez jednouchwytowe baterie umywalkowe (najczęściej stosowane w łazienkach).

Cicha wanna i brodzik

Wanna czy brodzik powinny być wyposażone w warstwę izolacyjną, która zapobiega odgłosom uderzenia kropel wody o jej powierzchnię. Natomiast pod nogi wsporcze wanny należy zastosować miękkie podkładki zapobiegające przenoszeniu drgań wanny po podłodze. Warto także pomyśleć o nowoczesnym zestawie przelewowo-odpływowym (tzw. syfon), który pozwala na ciche opróżnienie wanny.

Cicha pralka

Zbyt głośna praca pralki może być uciążliwa. Najbardziej męczący jest hałas podczas wirowania. Niestety konstrukcja pralki praktycznie uniemożliwia jego wyeliminowanie – niektórych dźwięków nie da się po prostu uniknąć i musimy się z tym pogodzić. Jednak producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, oferują pralki, które podczas prania hałasują jedynie na poziomie 55 dB, zaś w trakcie wirowania – 75 dB. Informacji o tym powinniśmy szukać w karcie technicznej produktu. 

Zdjęcia: Cersanit, Deante, Samsung, Fotolia.com

Czytaj także