Artykuł: Rodzaje umywalek do łazienki – sposoby montażu

Rodzaje umywalek do łazienki – sposoby montażu

W łazience czy toalecie nie może zabraknąć umywalki. Powinna być starannie dobrana, ponieważ korzystamy z niej kilka razy dziennie. Wybór odpowiedniego rodzaju umywalki łazienkowej jest więc ważną decyzją. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, przy jej wyborze.

Umywalki możemy podzielić ze względu na sposób ich montażu. Rodzaje umywalek łazienkowych, które są dostępne w sklepach mogą przyprawić o zawrót głowy. Do wyboru mamy: umywalki ścienne, nablatowe, podblatowe, półblatowe, wpuszczane, naszafkowe czy wolnostojące. Nie powinniśmy traktować tego podziału jako całkowicie niezmiennego, ponieważ wiele modeli umywalek wykonanych zostało tak, że można je dopasować do kilku rodzajów. Na przykład niektóre umywalki ścienne mogą być wykorzystane jako meblowe lub nablatowe, albo umywalki nablatowe jako wpuszczane.

Umywalki ścienne 

Należą do najpopularniejszych rodzajów umywalek łazienkowych. Inaczej określa się je jako umywalki wiszące. Mocowane są bezpośrednio do ściany za pomocą odpowiednich śrub. Syfon najczęściej zamaskowany jest stojącym na ziemi postumentem lub mocowanym do ściany półpostumentem. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ postumenty mogą przybierać rozmaite kształty. Zazwyczaj umywalka danej serii pasuje tylko do postumentu/półpostumentu tej samej serii. Można również zrezygnować z postumentu i zainstalować po prostu ozdobny syfon. Umywalki ścienne są niewielkie – do 50 cm szerokości, dlatego wybierane są najczęściej w łazienkach i toaletach o niewielkich rozmiarach. Ich wadą jest to, że trudno pod nimi umieścić szafkę – tracimy przestrzeń na schowek. Umywalki ścienne należą do najprostszych i najtańszych.  .

Umywalki nablatowe

To chętnie wybierany rodzaj umywalek łazienkowych. Umywalki nablatowe należą do rozwiązań bardzo efektownych i funkcjonalnych. Można ustawić je na blatach lub meblach łazienkowych (poniżej jego poziomu znajduje się wyłącznie syfon) lub na otworze, wyciętym w blacie (ten rodzaj zbliżony jest do umywalek wpuszczanych – umywalka znajduje się ponad blatem i częściowo poniżej jego poziomu).

Umywalki nablatowe są masywne i nowoczesne. To ciekawe rozwiązanie stylistyczne. Poza tym dają możliwość zaaranżowania przestrzeni pod umywalką, gdzie można umieścić szafkę, w której zostanie ukryta armatura. Do szafki można ponadto schować podręczne rzeczy, przydatne w każdej łazience, a więc kosmetyki czy ręczniki.   

Umywalki podblatowe

Jak wskazuje nazwa, mocuje się je od spodu blatu, poniżej jego poziomu. Umywalki podblatowe wyglądają ładnie, wokół nich pozostaje sporo miejsca na łazienkowe akcesoria i gadżety, jednak zabierają miejsce pod blatem, które wybierając inny rodzaj umywalki łazienkowej, można wykorzystać na inne cele.

Umywalki półblatowe

To nowy rodzaj umywalek łazienkowych. Częściowo wbudowane są w blat, częściowo wystają poza jego obszar. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania musimy liczyć się z tym, że nie będziemy mieli zbyt wiele przestrzeni na szafkę czy schowek. Umywalka półblatowa wymaga bowiem stosunkowo wąskiego blatu. Doskonale sprawdza się w długich, wąskich łazienkach.

Umywalki wpuszczane

Umywalki łazienkowe tego rodzaju w większej części umieszczone są poniżej poziomu blatu. Różnią się od umywalek podblatowych tym, że rant wystaje na powierzchnię blatu – wystająca część ma nieco szersze krawędzie, które opierają się na blacie. Tego typu umywalki są wygodne i estetycznie, tworzą z blatem jeden element dekoracyjny.

Umywalki naszafkowe

Inaczej nazywane meblowymi. Umywalki naszafkowe są zintegrowane z szafką, która znajduje się pod nimi i jednocześnie pełni funkcje podtrzymujące. Swoim rozmiarem i kształtem dopasowane są do wielkości mebli łazienkowych, dlatego najrozsądniej jest kupić gotowy zestaw mebli razem z pasującą do niego umywalką.  

Umywalki wolnostojące

To jedne z najpraktyczniejszych i solidniejszych rodzajów umywalek łazienkowych. Tego typu umywalki można postawić na przykład specjalnych łazienkowych blatach lub odpowiednich meblach łazienkowych, ustawia się je w oddaleniu od ściany lub przy ścianie bezpośrednio na posadzce. Są bardzo drogie i rzadko spotykane. Umywalki wolno stojące są solidne i najczęściej przybierają wymyślne designerskie formy.

Zdjęcia: Fotolia.com

 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także