Artykuł: Funkcjonalne i estetyczne parapety wewnętrzne

Funkcjonalne i estetyczne parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne odgrywają w naszych domach i mieszkaniach znacznie większą rolę niż w przeszłości. Nowoczesne parapety wewnętrzne spełniają nie tylko funkcję ochronną – równie ważna jest ich rola estetyczna.

Parapety dobieramy ze szczególną dbałością – w nowoczesnym domu odgrywają one bowiem wiele ról. Muszą więc być wybierane w sposób przemyślany, tym bardziej, że do ich montażu najczęściej przystępuje się jeszcze przed tynkowaniem wnętrz, a jego wymiana jest nie tylko czasochłonna, ale też uciążliwa. Nowoczesne parapety wewnętrzne będą pełniły swoje funkcje przez lata, jeśli zadbamy o ich właściwy montaż – powinny być oparte na murze wnęki okiennej oraz wsunięte pod ramę okna.

Nowoczesne parapety wewnętrzne – detale o wielu funkcjach

Podstawowym zadaniem parapetów jest zabezpieczenie ściany pod oknem przed nadmiernym wychłodzeniem. Ich nie mniej ważną funkcją jest też ochrona wnęki okiennej przed uszkodzeniami mechanicznymi. Parapety odgrywają także ważną rolę w cyrkulacji nagrzanego przez zamontowane pod nim grzejniki powietrza – kierują je bowiem na pomieszczenie. Nie bez znaczenia jest również to, że chronią one grzejniki przed osadzaniem się na nich kurzu – znacznie łatwiej go zetrzeć z parapetów niż z grzejników, gdzie nie uprzątnięty zaczyna unosić się w powietrzu, którym oddychamy. 

To detale, które w przeszłości kojarzyły nam się także z półkami na kwiaty doniczkowe. Nowoczesne parapety wewnętrzne są dzisiaj również postrzegane jako wygodna przestrzeń odstawcza – szczególnie w kuchni, gdzie sytuuje się pod oknem zlewozmywak, czy łazience. Traktujemy je także jako dodatkowe półki służące do wyeksponowania elementów dekoracyjnych, szczególnie efektownie prezentuje się na nich szkło, na które oddziałuje światło słoneczne. W nisko osadzonych oknach coraz częściej traktuje się parapety jako wygodne siedziska pełniące funkcję punktów widokowych. Sprawdzą się w tej roli elementy odpowiednio szerokie, wykonane z materiału ciepłego, przyjaznego w odbiorze, np. z drewna.

Nowoczesne parapety wewnętrzne – ważne elementy estetyczne

Nowoczesne parapety wewnętrzne zyskały rangę ważnego elementu estetycznego. Wykonane z trwałego, efektownego materiału stają się bowiem detalem uczestniczącym w kształtowaniu aranżacji wnętrza. Często zwracają na siebie uwagę kolorem, jakością użytego materiału, a nawet wymiarami czy sposobem wykończenia. Ich dobór jest istotny nie tylko wówczas, gdy okna są wyeksponowane, ale także tam, gdzie są mało efektowne i chcemy uczynić je bardziej atrakcyjnymi. Zawsze jednak parapety powinny harmonizować z pozostałymi elementami wykończenia i wyposażenia. Nowoczesne parapety wewnętrzne najczęściej dopasowujemy do stolarki okiennej, jej bezpośrednie sąsiedztwo zobowiązuje do stworzenia spójnej kompozycji. To także rozwiązanie bardzo uniwersalne – okno i parapet są wtedy postrzegane jako całość, do której dobiera się inne elementy wyposażenia. W nowoczesnych wnętrzach parapet bywa również wykonany z materiału, którym wykończono podłogę. Wówczas jest postrzegany jako element dopełniający poziome płaszczyzny we wnętrzu. W kuchni najlepiej zgrać go z blatem roboczym, tworzy on w takim przypadku jego naturalne dopełnienie, a niekiedy przejmuje np. funkcję blatu odstawczego.

Nowoczesne parapety wewnętrzne – rodzaje materiałów

Nowoczesne parapety wewnętrzne mają poszerzone możliwości funkcjonalne. Zyskały je dzięki dostępności efektownych materiałów wykorzystywanych do ich wykonania. Do dyspozycji mamy prestiżowy kamień, nieco tańszy konglomerat, różne gatunki drewna, płyty drewnopochodne wykończone laminatem czy parapety z PVC. Dobrym wyborem są parapety z drewna klejonego, poczynając od najtańszych sosnowych po dębowe i z drewna egzotycznego. Pamiętajmy, że gatunek drewna musi być dopasowany do wyglądu stolarki okiennej, jeśli profile okna wykonano z drewna lub wykończono je drewnopodobną okleiną. Zaletą drewnianych parapetów jest możliwość wielokrotnego, także samodzielnego odnawiania. Wystarczy je zeszlifować i pokryć olejem lub lakierem. W kuchni decydujemy się często na wykonanie parapetu z laminowanej płyty wiórowej, taki element będzie dobrze współgrał z blatem roboczym z tego tworzywa. Ich atutem poza stosunkowo niską ceną jest także bardzo duża liczba wzorów i kolorów odtwarzających wiernie rysunek, a nawet strukturę wielu gatunków drewna, kamienia, a także np. wygląd metalu. Są one odporne na promieniowanie UV, dzięki czemu nie zmieniają koloru pod wpływem oddziaływania światła słonecznego. Do najbardziej prestiżowych zalicza się parapety kamienne. Najczęściej wykonuje się je z odpornego na zaplamienia i uszkodzenia granitu. Chętnie wykorzystuje się także marmur i trawertyn – te rodzaje kamienia warto jednak zaimpregnować przed rozpoczęciem użytkowania. Zaletą parapetów z PVC jest niska cena, a także łatwość w utrzymaniu czystości oraz stosunkowo duża odporność na zarysowania i wilgoć. Okleina, którą są wykończone z powodzeniem odtwarza drewno lub kamień, do najbardziej uniwersalnych można zaliczyć te w odcieniach bieli dopasowanych do kolorów ram okiennych.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także