Artykuł: Nowoczesne okna – trendy w architekturze

Nowoczesne okna – trendy w architekturze

Nowoczesne okna stały się jednym z najważniejszych synonimów współczesnej architektury. Największą karierę robią duże przeszklenia, ale modne są także inne formy.

Nowoczesny dom to nowoczesne okna. Znakiem rozpoznawczym współczesnego budownictwa są zarówno przeskalowane przeszklenia, jak i oryginalne kształty okien, to przede wszystkim rozwiązania panoramiczne czy wręcz przeszklone elewacje. Równie modne są okna pasmowe, narożne, rozetowe czy portfenetry. To często nie kształt bryły budynku, ale ich obecność na elewacji buduje prestiż domu i podnosi jego atrakcyjność. Dominująca w architekturze energooszczędność uświadomiła nam również, że okna to element domu, który służy nie tylko jego estetyce, ale także pozyskiwaniu energii.

Nowoczesne okna – nowy wymiar elewacji

Nowoczesne przeszklenia podążają ścieżkami wytyczonymi przez rozwiązania zapoczątkowane w dobie modernizmu. Tak jak okna w międzywojniu są podporządkowane funkcji wnętrz, co wiąże się z zerwaniem z typową dla wcześniejszych stylów symetrią elewacji. Ale dzisiejsze rozwiązania poszły kilka kroków dalej. Jak nigdy do tej pory architekci, konstruktorzy i inwestorzy są świadomi roli przeszkleń w pozyskiwaniu energii słonecznej, dlatego też wielkość, forma i ich usytuowanie na ścianach zewnętrznych jest podporządkowana tej funkcji. Z tego powodu najbardziej przeszklona jest elewacja południowa – najwięcej energii pozyskują przeszklenia przy odchyleniu ściany od osi południa jedynie o 15o. Natomiast od północy okien nie powinno się umieszczać, a jeśli już się na nie decydujemy, to wybierajmy tylko niewielkie. 

Duże przeszklenia – okna w mega skali

Coraz częściej można spotkać się z projektami, w których przeszklenia są proporcjonalnie większe niż lity mur. W wersji bezkompromisowej przeszklone są całe ściany południowe. Można też spotkać się z rozwiązaniami, w których okna płynnie „przepływają” na sąsiednią elewację (najlepiej z południowej na zachodnią). Zamówienie nawet ogromnych okien jest dzisiaj bezproblemowe – za sprawą nowoczesnych ram są bardzo stabilne konstrukcyjnie. 

W roli przeszklonych ścian lub ich dużych fragmentów wykorzystuje się wieloelementowe drzwi balkonowe oraz fiksy, czyli przeszklenia nieotwierane, dużym powodzeniem cieszą się również okna panoramiczne. Także ze względów energooszczędnych najlepiej stosować okna bez podziałów – taka konstrukcja ułatwia zachowanie lepszych parametrów cieplnych. Duże przeszklenia zmieniają nasze myślenie o domu jako zamkniętej przestrzeni. Sprawiają, że granica między wnętrzem domu a otoczeniem staje się płynna, bardziej umowna. Umożliwiają kontakt z naturą o każdej porze dnia i roku. Możliwości zasłaniania ich są tak duże, że z łatwością można kadrować obrazy, które docierają do wnętrz lub zamykać się na nie.

Kształty nowoczesnych okien 

Trend w architekturze, który jest równie ważnym to komponowanie okien na elewacji, tak by nie tylko najlepiej doświetlały wnętrza, ale także budowały styl domu. Przeszklenia to szczególnie twórczy estetycznie element w domach nowoczesnych, a zwłaszcza w energooszczędnych o zwartej, kubicznej bryle. To okna są wówczas często najważniejszym będącym indywidualnym wyróżnikiem naszej siedziby. W nowoczesnych realizacjach chętnie wykorzystywane są okna projektowane na planie wydłużonego prostokąta – zarówno horyzontalne, czyli pasmowe, jak i wertykalne tzn. portfenetry. Równie twórczo są wykorzystywane przeszklenia narożne, które sprawiają, że dom zyskuje nowy wymiar – „przerwany” szybą narożnik dodaje bryle lekkości i burzy nasze schematyczne wyobrażenia o kompozycji ściany.

Nowoczesne okna dachowe – rewolucyjny wymiar dachu

Normą w nowoczesnym domu stało się nie tylko doświetlanie wnętrz dzięki oknom elewacyjnym, czyli pionowym. Okna na dobre zagościły również na dachu i to zarówno stromym, jak i płaskim. Ich obecność na piątej elewacji domu wpisuje się również w trend budownictwa energooszczędnego. Także odgrywają ważną rolę kompozycyjną, dzięki nim dach pozostaje płaski. Nie burzą formy dachu, bo nie ingerują w jego kształt, co pozwala zachować domowi zwartą, kubiczną formę. 

Zdjęcia: Fotolia.com, WeberHaus

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także