Artykuł: Nowoczesne okna – trendy w architekturze

Nowoczesne okna – trendy w architekturze

Nowoczesne okna to jeden z najbardziej istotnych wyznaczników architektury będącej w zgodzie z trendami. Są to zarówno duże przeszklenia o zróżnicowanych formach i funkcjach, a także inne kształty.

Nowoczesny dom w dużej mierze symbolizują okna. Zrywają one zarówno z tradycyjnymi ograniczeniami wymiarowymi, usytuowaniem na elewacjach budynków, jak i utożsamianą z przeszkleniami formą regularnego prostokąta. Dzisiaj na jednej ścianie zewnętrznej można spotkać zarówno przeszklenia panoramiczne, okna pasmowe, narożne, rozetowe czy portfenetry. To one w znacznym stopniu budują styl domu, a także jego prestiż. Wyznacznikiem ich obecności na elewacji jest nie tylko estetyka – bardzo istotne znaczenie ma bowiem ich funkcjonalność. Nowoczesne okna stoją bowiem przed takimi zadaniami jak optymalne doświetlenie wnętrz i ich połączenie z otoczeniem, a także pozyskiwanie energii.

Nowoczesne okna – nowe funkcje ścian zewnętrznych

Nowoczesne przeszklenia to w dużej mierze spuścizna modernizmu, kiedy to ich wielkość oraz rozmieszczenie na elewacji zaczęto podporządkowywać funkcji pomieszczeń, które się za nimi skrywały. Taki sposób projektowania prowadził do zerwania z charakterystyczną dla tradycyjnej architektury symetrią. Za sprawą nowoczesnych technologii oraz znacznie większej wiedzy dotyczącej roli przeszkleń choćby dla naszej psychiki, a także w pozyskiwaniu energii słonecznej, współcześni projektanci przywiązują do okien jeszcze większą wagę. W wyniku takiego myślenia dążymy do jak największego przeszklenia elewacji południowej czy południowo-zachodniej oraz minimalizowania okien od północy. Nowoczesne okna to także najbardziej istotny element elewacji łączący wnętrza z otoczeniem – jeszcze nigdy nie było tak wielu rodzaju przeszkleń, które by tak usprawniły naszą komunikację z otoczeniem. Dotyczy to zarówno sposobów otwierania okien, jak i innowacyjnych rodzajów przeszkleń.

Duże przeszklenia – nowoczesne okna w ponadstandardowych rozmiarach

Nowoczesne duże przeszklenia to przede wszystkim atrybut elewacji południowych, na których szyby zajmują znacznie więcej miejsca niż lity mur. Nowoczesne technologie sprawiły, że są to konstrukcje bardzo stabilne. Są to często duże drzwi i okna tarasowe – często w wersji narożnej, otwierające wnętrza na tarasy i balkony. Ich funkcjonalność podnosi sposób otwierania, np. drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne nie tylko są łatwe w obsłudze, ale też ich skrzydła nie zajmują miejsca w pomieszczeniu. Ze względu na wysoki koszt tego typu nowoczesnych okien chętnie łączy się je z przeszkleniami nieotwieralnymi. Do ponadstandardowych wymiarowo okien można też zaliczyć okna panoramiczne, które wyróżnia nie tylko wielkość, ale też brak podziałów. Atutem takiej ich konstrukcji jest ograniczenie liczby profili – minimalizacja podziałów ułatwia zachowanie lepszych parametrów cieplnych. Nowoczesne okna wielkowymiarowe nie są kłopotliwe, gdy chcemy zyskać prywatność – można je zasłaniać na wiele sposobów. Do chętnie stosowanych należą rolety.Kształty nowoczesnych okien

Na nowoczesny styl architektury domu ogromny wpływ ma kompozycja okien na elewacji. Znaczenie przeszkleń dla kształtowania estetyki budynku jest szczególnie duże, gdy jego bryła jest zwarta – i ma np. formę kostki czy została zbudowana na planie wydłużonego prostokąta. Zróżnicowane formy nowoczesnych przeszkleń w takim przypadku nie tylko służą energooszczędności czy komunikacji z otoczeniem, ale są też ważnym narzędziem dekoracyjnym. Zestawienie różnych kształtów okien na ścianach zewnętrznych buduje ich dynamikę i tworzy indywidualny styl. Nowoczesne formy okien mogą też służyć optycznym trikom, takim jak optyczne obniżenie czy podwyższenie budynku. W takich przypadkach pomocne są choćby nowoczesne okna pasmowe, jak i portfenetry. Na rzecz rozbicia zwartej bryły działają dobrze duże przeszklenia, a także okna narożne. Dzięki „przecięciu” szybami narożnika domu, jego bryła staje się znacznie lżejsza. Dobry efekt daje także wykorzystanie różnorodnych przeszkleń okrągłych. Obecność odpowiednio zaprojektowanego okna rozetowego rozbija schematyczne kompozycje ścian.

Nowoczesne okna dachowe

Nowoczesne przeszklenia to nie tylko okna fasadowe, ale też dachowe. Odegrały one ogromną rolę w adaptacji poddaszy na cele mieszkalne. Nowoczesne okna dachowe zaskakują różnorodnością form, co sprawia, że doskonale poszerzają funkcjonalność poddasza, a także spełniają warunki energooszczędności. Są przeznaczone zarówno do montażu w dachach stromych, jak i stropodachach. Okna dachowe do skośnych połaci są również projektowane w zgodzie z najnowszymi trendami – mogą tworzyć duże formy złożone z kilku elementów, są to też przeszklenia panoramiczne, a także okna kolankowe, balkonowe czy drzwi balkonowe. Doskonale wkomponowują się w płaskie połacie dachu, nie zaburzają ich kształtów, dzięki czemu budynek zachowuje zwartą formę.

zdjęcia: fotolia.com, WeberHaus

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!