Artykuł: Jaki kocioł na paliwa stałe?

Jaki kocioł na paliwa stałe?

Kotły na paliwa stałe są wciąż chętnie stosowanymi urządzeniami grzewczymi, głównie z uwagi na niskie koszty eksploatacyjne, a także brak sieci gazowej na niektórych terenach. Są to również urządzenia coraz bardziej nowoczesne – stosuje się w nich nowe rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo eksploatacji i wygodną obsługę.

Na rynku nadal jest wiele kotłów na paliwa stałe o starej konstrukcji – ich atutem jest niska cena i możliwość spalania paliw o słabszej jakości. Coraz więcej inwestorów dostrzega jednak ich wady – uciążliwą obsługę związaną z dużymi nakładami pracy niezbędnej do zapewnienia ciągłości pracy kotła, niską sprawność spalania i wysoką emisję szkodliwych spalin, a także brak komfortu w ogrzewanych pomieszczeniach. Dlatego urządzenia o przestarzałej konstrukcji wypierane są przez nowoczesne kotły na paliwa stałe o wyższej sprawności i bardziej komfortowej obsłudze. Kotły te wyposażone są w automatyczną regulację spalania, tak aby paliwo spalało się całkowicie bez wysokiej emisji szkodliwych spalin i jednocześnie w ilości, która zaspokoi aktualne zapotrzebowanie na energię instalacji c.o. i c.w.u. Wybór kotła na paliwa stałe uzależniony jest głównie od rodzaju paliwa, jakim ma być ogrzewany dom jednorodzinny. Najczęściej inwestorzy decydują się na zakup kotła na drewno i pellet.

Nowoczesne kotły na paliwa stałe – ekologiczne kotły na drewno

Kotły na paliwa stałe przeznaczone są do spalania najpopularniejszego paliwa odnawialnego, czyli drewna. Podczas jego spalania emitowanych jest o wiele mniej uciążliwych dla środowiska zanieczyszczeń niż w przypadku spalania węgla. Nowoczesne kotły na drewno to urządzenia ze spalaniem dolnym – z dwoma lub trzema ciągami spalinowymi. Pozyskują one więcej ciepła dzięki dopalaniu spalin. 

Jeszcze większą wydajnością charakteryzują się kotły zgazowujące. Drewno w komorze spalania takiego kotła jest suszone i odgazowywane. Powstający dzięki temu gaz drzewny jest spalany, przez co z paliwa pozyskuje się więcej ciepła.

Nowoczesne kotły na pellet

Coraz większą popularność zdobywają kotły na paliwa stałe zasilane pelletami, czyli małymi granulkami powstałymi z odpadów drzewnych: trocin, wiórów, zrębków. Takie rozwiązanie jest bezpieczne dla środowiska, wydajne i co istotne – tanie w eksploatacji. Kotły na pellet polecane są dla inwestorów szukających wygodnego i konkurencyjnego cenowo systemu ogrzewania do nowo budowanego domu, ale także dla właścicieli budynków, którym zależy na obniżeniu kosztów ogrzewania lub modernizacji starej instalacji. Nowoczesne kotły na pellet to urządzenia bezobsługowe, z automatycznym podajnikiem i zbiornikiem paliwa. Ich eksploatacja jest jednak nieco droższa niż nowoczesnych kotłów na drewno. Podobnie jak one emitują do środowiska niewiele zanieczyszczeń.

Na uwagę zasługuje fakt, że zastosowanie nowoczesnego kotła na pellet pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na nieodnawialną energię pierwotną, dzięki czemu dom jednorodzinny z takim system grzewczym może spełniać wysokie wymagania Warunków Technicznych, które zaczną obowiązywać już od 2021 roku.

Nowoczesne kotły na węgiel

Z uwagi wysoki stopień zanieczyszczeń emitowanych w czasie spalania nieodnawialnego źródła energii jakim jest węgiel, a także z uwagi na brak możliwości spełnienia wysokich wymagań stawianych przez Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie odnośnie maksymalnej wartości wskaźnika EP w przypadku instalacji z kotłem węglowym, te kotły na paliwa stałe nie są brane pod uwagę podczas planowania instalacji grzewczej w nowo powstającym, energooszczędnym budynku. Jeśli jednak np. wymieniając wysłużony kocioł na nowy zdecydujemy się na kocioł na węgiel, podobnie jak w przypadku kotłów na pellet czy na drewno warto zdecydować się na kotły piątej generacji, czyli najwyżej klasy 5. Takie urządzenia pracują z wysoką sprawnością, emitują też znacznie mniej niebezpiecznych związków, niż kotły gorszej klasy 3 i 4. Zmiany umożliwiające poprawę parametrów pracy kotłów na węgiel niosą jednak za sobą wzrost ceny urządzeń najwyższej klasy. Jeśli na kocioł na paliwa stałe zdecydują się mieszkańcy regionów objętych uchwałą antysmogową będą oni mieli obowiązek wybrać urządzenie klasy 5 (takie, która ma certyfikat wydany zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012) lub kocioł spełniający wymogi ekoprojektu (zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej).

Kocioł na paliwa stałe dobrany do potrzeb

Aby nowoczesne kotły na paliwa stałe efektywnie i bezawaryjnie, pracowały muszą być dostosowane do instalacji grzewczej, którą mają zasilać. Bardzo ważne jest więc skonfigurowanie sterownika – ma to na celu przede wszystkim zmiany temperatury wody grzewczej tak, by moc grzewcza była dopasowana dozapotrzebowania na ciepło budynku i ciepłej wody. Sterownik współpracuje z regulatorami pokojowymi i pogodowymi, dlatego jeśli zostanie odpowiednio zaprogramowany, pozwoli uzyskać optymalne zużycie opału. Dzięki temu można zmniejszyć koszty eksploatacyjne domu nawet o 20-30% w stosunku do tradycyjnej regulacji spalania. Ponadto sterownik zapewnia stabilną temperaturę wody, zapobiegając tym samym szybkiemu odkładaniu się kamienia kotłowego na wymienniku (gdy się on pojawia, wydajność kotła zmniejsza się oraz urządzenie szybciej się zużywa).

Oczywiście można samodzielnie ustawić regulatory, jednak lepiej tę czynność powierzyć specjaliście. Samodzielne eksperymentowanie może skończyć się rozregulowaniem układu, wynikiem czego jest nieprawidłowa praca kotła na paliwa stałe. Dlatego to właśnie instalator powinien dobrać optymalne ustawienia dla danej instalacji, powinien także przeszkolić użytkownika w zakresie obsługi urządzenia.

Zdjęcia: Viessmann, Ciechowicz, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!