Artykuł: Nowoczesne kotły na paliwa stałe

Nowoczesne kotły na paliwa stałe

Na rynku nadal jest wiele kotłów na paliwa stałe o starej konstrukcji – ich atutem jest niska cena i możliwość spalania paliw o słabszej jakości. Coraz więcej inwestorów dostrzega jednak ich wady - uciążliwą obsługę związaną z dużymi nakładami pracy niezbędnej do zapewnienia ciągłości pracy kotła, niską sprawność spalania i wysoką emisję szkodliwych spalin, a także brak komfortu w ogrzewanych pomieszczeniach. Dlatego kotły o przestarzałej konstrukcji wypierane są przez urządzenia o wyższej sprawności spalania i bardziej komfortowej obsłudze. Urządzenia te wyposażone są w automatyczną regulację spalania, tak aby paliwo spalało się całkowicie bez wysokiej emisji szkodliwych spalin i jednocześnie w ilości, która zaspokoi aktualne zapotrzebowanie na energię instalacji c.o. i c.w.u. Wybór urządzenia grzewczego uzależniony jest głównie od rodzaju paliwa, jakim ma być ogrzewany dom jednorodzinny. Najczęściej inwestorzy decydują się na zakup kotła na drewno i pelet.

Kotły na drewno

Przeznaczone są do spalania najpopularniejszego paliwa odnawialnego, czyli drewna. Podczas jego spalania emitowanych jest o wiele mniej uciążliwych dla środowiska zanieczyszczeń niż w przypadku spalania węgla. Nowoczesne kotły na drewno to urządzenia ze spalaniem dolnym – z dwoma lub trzema ciągami spalinowymi. Pozyskują one więcej ciepła dzięki dopalaniu spalin. Jeszcze większą wydajnością charakteryzują się kotły zgazowujące. Drewno w komorze spalania takiego kotła jest suszone i odgazowywane. Powstający dzięki temu gaz drzewny jest spalany, przez co z paliwa pozyskuje się więcej ciepła.

Kotły na pelet

To urządzenia zasilane peletami, czyli małymi granulkami powstałymi z odpadów drzewnych: trocin, wiórów, zrębków. Takie rozwiązanie jest bezpieczne dla środowiska, wydajne i co istotne – tanie w eksploatacji. Kotły na pelet polecane są dla inwestorów szukających wygodnego i konkurencyjnego cenowo systemu ogrzewania do nowo budowanego domu, ale także dla właścicieli budynków, którym zależy na obniżeniu kosztów ogrzewania lub modernizacji starej instalacji. Nowoczesne kotły na pelet to urządzenia bezobsługowe, z automatycznym podajnikiem i zbiornikiem paliwa. Ich eksploatacja jest jednak nieco droższa niż kotłów na drewno. Podobnie jak one emitują do środowiska niewiele zanieczyszczeń.
Na uwagę zasługuje fakt, że zastosowanie nowoczesnego kotła na pelet pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie budynków na nieodnawialną energię pierwotną, dzięki czemu dom z takim system grzewczym może spełniać wysokie wymagania Warunków Technicznych, które zaczną obowiązywać od 2021 r.

Kotły węglowe

Z uwagi wysoki stopień zanieczyszczeń emitowanych w czasie spalania nieodnawialnego źródła energii jakim jest węgiel, a także z uwagi na brak możliwości spełnienia wysokich wymagań stawianych przez Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie odnośnie maksymalnej wartości wskaźnika EP w przypadku instalacji z kotłem węglowym, urządzenia te nie są brane pod uwagę podczas planowania instalacji grzewczej w nowo powstającym, energooszczędnym budynku.

Kocioł dobrany do potrzeb

Każdy kocioł, aby efektywnie i bezawaryjnie pracował musi być dostosowany do instalacji grzewczej, którą ma zasilać. Bardzo ważne jest więc skonfigurowanie sterownika – ma to na celu przede wszystkim zmiany temperatury wody grzewczej tak, by moc grzewcza była dopasowana do zapotrzebowania na ciepło budynku i ciepłej wody. Sterownik współpracuje z regulatorami pokojowymi i pogodowymi, dlatego jeśli zostanie odpowiednio zaprogramowany, pozwoli uzyskać optymalne zużycie opału. Dzięki temu można zmniejszyć koszty eksploatacyjne domu nawet o 20-30% w stosunku do tradycyjnej regulacji spalania. Ponadto sterownik zapewnia stabilną temperaturę wody, zapobiegając tym samym szybkiemu odkładaniu się kamienia kotłowego na wymienniku (gdy się on pojawia, wydajność kotła zmniejsza się oraz urządzenie szybciej się zużywa).
Oczywiście można samodzielnie ustawić regulatory, jednak lepiej tę czynność powierzyć specjaliście. Samodzielne eksperymentowanie, może skończyć się rozregulowaniem układu, wynikiem czego jest nieprawidłowa praca kotła. Dlatego to właśnie instalator powinien dobrać optymalne ustawienia dla danej instalacji, powinien także przeszkolić użytkownika w zakresie obsługi urządzenia.

Zdjęcia: Viessmann, Ciechowicz, Fotolia.com

Czytaj także