Artykuł: Kotły na biomasę

Kotły na biomasę

Kotły na biomasę z roku na rok są coraz bardziej popularne. Ich niezaprzeczalną zaletą jest to, że wytwarzają one ciepło ze spalania paliw odnawialnych. Oprócz tak ważnej dzisiaj ekologii, gwarantują również tanie ogrzewanie domu.

Biomasa to odpady i pozostałości z produkcji rolnej (w tym substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego), leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu . Najczęściej jest to słoma lub drewno z drzew szybko rosnących, a także pelet. Mogą to być również pestki, łupiny i ziarna zbóż. Podczas ich spalania emisja CO2 jest równa ilości tego związku, jaką pobrała roślina podczas wzrostu, więc bilans końcowy jest równy zeru. Nie ma również problemu z utylizacją popiołu, gdyż jest on bardzo dobrym nawozem. Biomasa to wbrew pozorom paliwo wydajne – 2 tony suchej biomasy (słomy czy drewna) są równoważne energetycznie tonie węgla kamiennego. Na atrakcyjność tego rodzaju paliwa wpływa także jego niska cena, wynikająca z powszechnej dostępności.

Biomasa w postaci peletów

Z biomasy (trocin, wiórów, zrębków) produkowane jest paliwo w postaci peletów. Powstają one w wyniku zgniatania i sprasowywania półproduktów pod dużym ciśnieniem, bez udziału środków chemicznych. Efektem końcowym są granulki w kształcie walca o średnicy 6-8 mm i długości 20-50 mm. Są one bardzo kaloryczne i mają niewielką zawartość wilgoci. Ich nieduża objętość ułatwia transport i przechowywanie. Niewielkie rozmiary sprawiają, że pelet łatwo dozować do kotła i można w tym celu wykorzystać automatyczne podajniki – nowoczesne kotły na pelet są niemal tak wygodne w obsłudze, jak te na gaz czy olej opałowy.

Nowoczesne kotły na pelet

Kotły na pelet są bardzo wydajne. Charakteryzują się bardzo łatwą obsługą, najczęściej zautomatyzowaną. Odpowiednia ilość peletu dozowana jest do urządzenia automatycznie za pomocą podajnika z pojemnika na opał. Może to być zbiornik zamocowany obok kotła lub zlokalizowany z dala od niego, np. w sąsiednim pomieszczeniu. Dzięki zbiornikowi o dużej pojemności wypełnienie w zależności od zapotrzebowania na ciepło budynku pozwala na bezobsługową pracę urządzenia przez 7 do nawet 30 dni.

Kotły na pelet wyposażane są często w palniki przystosowane do spalania granulatu z trocin, peletu przemysłowego, peletu ze słonecznika, pestek winogron, łupin orzechów laskowych i kokosowych, pestek oliwek, groszku węglowego, owsa oraz drewna (na dodatkowym ruszcie, stanowiącym wyposażenie kotła). Dzięki temu stają się urządzeniami wielopaliwowymi. Możliwość opalania kotła drewnem przy załadunku ręcznym to dobre rozwiązanie m.in. w sytuacjach awaryjnych, np. w przypadku awarii w dostawie prądu, która uniemożliwia automatyczne ładowanie paliw sypkich.
Nowoczesne kotły na pelet cechuje bogate wyposażenie. Standardem jest już funkcja automatycznego rozpalania peletu (nie musimy ręcznie go rozpalać, cała obsługa palnika ogranicza się do jednego włącznika) czy groszku węglowego oraz regulator, dobierający moc palnika odpowiednio do zapotrzebowania energetycznego budynku. Dobrym wyborem są urządzenia wyposażone w sondę lambda, która w pełni automatycznie, jeszcze dokładniej reguluje ilością podawanego powietrza, pozwalając zaoszczędzić do 20% paliwa. Decydując się na kocioł na pelet wyposażony w pneumatyczny podajnik paliwa, możliwe będzie transportowanie peletu z magazynu znajdującego się z dala od kotła. Typowy zasobnik peletu przy kotle c.o. wymaga systematycznego uzupełniania, pneumatyka czyni użytkowanie kotła praktycznie bezobsługowym.
Pelet transportowany jest rurami elastycznymi, co zapewnia dużą dowolność w usytuowaniu głównego zbiornika paliwa. Nowoczesne podajniki wyposażone są w szereg czujników nadzorujących w pełni zautomatyzowaną pracę urządzenia.

Ile kosztuje kocioł na pelet?

Na to pytanie na ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena kotła uzależniona jest od rodzaju biomasy, jaką można w nim spalać, pojemności zasobnika (powinien określić ją instalator lub dystrybutor kotła w zależności od wielkości domu, jako chcemy ogrzewać) oraz zastosowanej automatyki. Najczęściej dla domu jednorodzinnego koszt zakupu i montażu wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złoty. Inwestycja jednak zazwyczaj zwraca się po kilku latach.

Zalety kotła na biomasę

do ogrzewania domu i wody wykorzystuje energię odnawialną,

- to urządzanie niemal bezobsługowe,

- może być opalany paliwem pozyskiwanym z własnych źródeł,

- zapewnia korzystny okres zwrotu nakładów finansowych,

- decydując się na ogrzewanie kotłem na biomasę można starać o dofinansowanie z programów wspierających wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

Zdjęcia: Fotolia.com, Ciechowicz

Czytaj także