Artykuł: Nowoczesne farby do łazienki – szybki sposób na dobry efekt

Nowoczesne farby do łazienki – szybki sposób na dobry efekt

Farba do łazienki musi spełnić szczególne wymagania. Chcąc uzyskać ładny efekt pomalowanych ścian w łazience, musimy poza starannym i ciekawym doborem kompozycji kolorów wybrać farbę odporną na niekorzystne czynniki i specyficzne wymogi eksploatacyjne tego pomieszczenia.

Ściany w łazience narażone są na częsty i intensywny kontakt z wodą oraz parą wodną, dlatego wybrana farba do łazienki musi mieć określone parametry i skład. Obecnie na naszym rynku dostępna jest cała gama produktów, które pozwalają szybko, efektownie i jednocześnie niedrogo odnowić pomieszczenie.

Farba do łazienki – produkt specjalnego przeznaczenia

Jeśli chcemy pomalować łazienkę, wybierzmy przeznaczone do tego celu emulsje, często z wyraźnie zaznaczoną nazwą „kuchnia i łazienka” lub „kitchen & bathroom” (przeznaczone są zarówno do kuchni, jak i łazienek, ponieważ w obu pomieszczeniach panują warunki związane np. z podwyższoną wilgotnością pomieszczenia). Farby takie w katalogach ma większość producentów oferujących swoje wyroby na polskim rynku. Ich zasadniczą zaletą jest odporność na działanie pary wodnej – nie dopuszczają jej do wnętrza ściany. Ponadto mają również domieszki substancji, które utrudniają rozwój grzybów i pleśni. Takie farby są bardzo odporne na szorowanie za pomocą detergentów, dzięki czemu nawet po wielokrotnym myciu ściany nie wybłyszczają się, a kolor nie blednie. Ta klasa produktów cechuje się niską nasiąkliwością i zwykle nawet po zalaniu nie pozostają widoczne ślady ani zacieki. Największy wybór farb odpornych na zmywanie i szorowanie możemy znaleźć wśród farb emulsyjnych lateksowych. Duża ilość żywic sprawia, że farby te są znacznie bardziej odporne na zmywanie i szorowanie niż farby emulsyjne akrylowe, a pomalowaną ścianę można zmywać wielokrotnie bez ryzyka zmiany koloru. Dzięki większej zawartości żywic farby te mają lepsze właściwości paroprzepuszczalne, co ma znaczenie w pomieszczeniach, gdzie gromadzi się duża ilość pary wodnej, właściwość ta ma kluczowe znaczenie. Przykładem farb jest stworzenie farb zawierających ceramiczne cząstki (tzw. farby ceramiczne). Tworzą one na ścianie powierzchnię lepiej zmywalną niż tradycyjne farby lateksowe. Dzięki połączeniu komponentów ceramicznych, żywic oraz pigmentów, powłoka malarska ma właściwości hydrofobowe i antyelektrostatyczne – nie przyciąga kurzu i zanieczyszczeń, co zapobiega powstawaniu plam i gromadzeniu się zabrudzeń na powierzchni ściany.Dużym powodzeniem cieszą się także produkty, które mają w swoim składzie domieszkę cząsteczek srebra (producenci opisują ją jako innowacyjną technologię SILVER FORMULA) lub tytanu oraz farby z cząsteczkami kwarcu, które zapewniają farbie do łazienki właściwości biobójcze, Farby takie mają właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne. W łazience sprawdza się też farby z dodatkiem teflonu określane przez producentów jako Teflon® surface protector. Teflon sprawia, że warstwa brudu nie przylega do powierzchni ściany. Nowoczesne farby nie wydzielają również zapachów ani szkodliwych substancji, co jest szczególnie istotne dla alergików i osób wrażliwych. Farby do łazienek można kupić w dowolnym kolorze, także na zamówienie z mieszalnika. Dostępne są w wersji błyszczącej, półmatowej oraz satynowej. Należy dodać, że jaśniejsze kolory lepiej znoszą szorowanie niż te zdecydowane, ciemniejsze (nawet w tej samej klasie ścieralności). Pamiętajmy, że sufit w łazience jest zwykle wilgotny, dlatego farba do sufitów musi być także bardzo odporna na wilgoć, najlepiej, aby wykazywała właściwości grzybobójcze.

Farba do łazienki – szybki efekt w dobrej cenie

Malowanie łazienki farbą to najłatwiejsza zmiana, jaką możemy wprowadzić w tym pomieszczeniu w dość krótkim czasie stosunkowo niedużym kosztem. Wyjątkowy efekt uzyskamy, nadając intensywną barwę ścianom pomieszczenia. Jeśli całe przegrody są wcześniej malowane, wówczas płaszczyzna ekspozycji będzie dość duża. Aby efekt nie przytłaczał wnętrza, wystarczy pokryć farbą jedną ze ścian. Gdy płytki ceramiczne osłaniają je do pewnej wysokości, pozostała przestrzeń doskonale będzie nadawała się do wyeksponowania dodatkowej barwy w wystroju. Pomalować możemy również ściany pokryte płytkami ceramicznymi, stosując takie rozwiązanie należy skorzystać z farb do płytek ceramicznych. Są one w stanie zmienić całkowicie wizerunek łazienkowych płytek, a efekt jest nadzwyczaj atrakcyjny. Najłatwiej pokryć farbą płytki wraz z fugami, ale można też pokusić się o osłonięcie spoin. Nie musimy też korzystać z jednego koloru farby na wszystkich ścianach. Inną barwą warto wyróżnić jedną ze ścian, np. z umywalką. Dobrym pomysłem jest też pasmowe zastosowanie kontrastowej farby czy wręcz stworzenie dwubarwnej szachownicy.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!