Artykuł: Nowoczesne płytki ceramiczne – trendy i aranżacje

Nowoczesne płytki ceramiczne – trendy i aranżacje

Modne płytki ceramiczne to jeden z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz. Trendy w 2018 roku stawiają na geometryczne formy i perfekcyjne naśladownictwo natury.

Modne płytki ceramiczne podążają za aktualnymi trendami w aranżacji wnętrz. Współcześnie panująca moda podpowiada rozwiązania niestandardowe takie jak użycie niekojarzonych z danym miejscem materiałów, na przykład surowy beton w reprezentacyjnym wnętrzu czy drewno w łazience. Również wzornictwo materiałów wykończeniowych zaskakuje nieoczekiwanym użyciem wzorów, faktur czy kolorów. Mimo że modne płytki ceramiczne idą szlakiem wyznaczonym przed kilkunastoma laty – dzisiaj przekraczają granice kojarzonych z nimi pomieszczeń, wzorów, a także parametrów.

Nowoczesne płytki ceramiczne jak terazzo

Silnym trendem we wzornictwie płytek ceramicznych są motywy charakterystyczne dla płytek terazzo oraz azulejos. To inspiracje przełamujące dominujący we wnętrzach, ale też już nieco nudny minimalizm. Są wierne pierwowzorom. Z pietyzmem odtwarzają ich kolorystykę i wzornictwo lub twórczo je przetwarzają. Jeden element tworzą różnorodne kompozycje arabeskowe oparte na wzornictwie geometrycznym i kwiatowym. Płytki ceramiczne zgodne z tym trendem często mają formę rozety, ujętej w kształt kwadratu. Dzięki temu uzyskano atrakcyjny, patchworkowy spójny wzór. Nowoczesne płytki ceramiczne tego rodzaju są również bliskie kolorystyce terazzo. Do wykończenia jednej płytki używa się jednego, dwóch, a nawet kilku kolorów. Odcienie niebieskiego chętnie zestawia się z czernią, brązami, zielenią czy rudościami. Bardzo efektownie wyglądają płytki terazzo w modnych odcieniach szarości. Ta gama kolorów sprawia, że tworzą doskonałą bazę dla wielu aranżacji nie tylko w stylu rustykalnym, ale także kolonialnym czy industrialnym. Płytki ceramiczne terazzo świetnie wygląda też towarzystwie drewna. Płytki ceramiczne, którym bliski jest ten trend są też cieńsze, tańsze i łatwiejsze do ułożenia niż ich pierwowzory.

Płytki ceramiczne odtwarzające drewno - trend bliżej natury

Modne płytki ceramiczne osiągnęły mistrzostwo w odtwarzaniu wzorów i struktury innych materiałów, często jednocześnie przewyższając ich walory użytkowe. To obecnie silny trend w aranżacji wnętrz. W przypadku płytek ceramicznych „drewnianych” istotny jest nie tylko perfekcyjnie odzwierciedlony rysunek i faktura pierwowzoru, ale też łatwiejszy proces układania oraz rozpoczęcia użytkowania. W przeciwieństwie do posadzek drewnianych, których montaż wymaga przerw technologicznych, posadzka z płytek ceramicznych może być eksploatowana tuż po ułożeniu. Także ich utrzymanie w czystości i konserwacja są łatwiejsze. Minusem płytek jest natomiast brak możliwości ich odnowienia – zniszczony element należy wymienić na nowy. Nowoczesna technika cyfrowego wydruku sprawiła, że w sposób wierny odtwarzają one strukturę wyróżniającą nawet konkretne gatunki takie jak choćby dąb, akacja czy też egzotyczne wenge lub teak. Utrwalone są także charakterystyczne dla drewnianych elementów podłogowych niedoskonałości – sęki, drobne ubytki, odbarwienia oraz zarysowania typowe dla dłuższego użytkowania drewnianej posadzki. To jeszcze bardziej uwiarygadnia płytki w roli drewna. Efekt naturalności pogłębia również sposób wykończenia płytek ceramicznych, które mogą być błyszczące, dzięki czemu przypominają drewniane posadzki lakierowane lub matowe czy satynowe, co sprawia, że upodabniają się do drewna olejowanego. Odtwarzają również efekt użycia olejów i wosków wybielających.

Płytki ceramiczne jak kamień - trend na lata

Również odtwarzanie przez płytki ceramiczne innego naturalnego materiału jakim jest kamień jest dzisiaj silnym trendem. Do dyspozycji mamy nowoczesne płytki ceramiczne odzwierciedlające z dużą pieczołowitością różne rodzaje granitu oraz marmuru, a także łupek i trawertyn. Ich atutem poza wiernościom pierwowzorom jest też często niższa cena oraz łatwiejsze sposoby pielęgnacji. Płytki ceramiczne naśladujące kamień wysokiej jakości są nie do odróżnienia w porównaniu z wykonanymi z naturalnego materiału. Wierność naturze zawdzięczają również cyfrowej technice sitodruku – odwzorowują bogatą strukturę oraz kolorystykę, dzięki czemu każda z płytek jest inna od poprzedniej – niczym cięte z jednego bloku skały. Na efekt naturalności wpływ ma także sposób ich wykończenia. Płytki ceramiczne oddają urodę kamienia polerowanego, półpolerowanego lub o powierzchni matowej. O ich atrakcyjności decydują także formaty – płytki są znacznie większe niż typowe. Mogą osiągnąć nawet wymiary większe niż człowiek, np. 119,8 x 239,8 cm, 119,8 x 119,8 cm, 79,8 x 79, 8 cm. Taka megaskala pozwala unaocznić możliwości aranżacyjne i rozmach jakie tkwią w materiale.  

Płytki ceramiczne w roli betonu, tkaniny, tapety

Nowoczesne płytki ceramiczne odtwarzają nie tylko materiały naturalne. Trendem, który podbił rynek płytek ceramicznych w ostatnich latach są kolekcje inspirowane tkaninami, tapetami, skórą, a nawet betonem architektonicznym. Jeśli chcemy nadać wnętrzom styl industrialny, użyjmy wielkoformatowe płytki odtwarzające kolorystykę i strukturę charakterystyczną dla betonu architektonicznego. Odzwierciedlają zarówno surowy beton, jak i elementy wzbogacone szlachetnymi kruszywami kamiennymi, w barwach od jasnoszarej po odcienie antracytu i grafitu oraz beże. W modnych wnętrzach w stylu fusion lub glamour stosuje się połyskliwe płytki ceramiczne jak beton z dodatkiem miki, która dodaje im delikatnego połysku. Inspiracją dla nowoczesnych płytek ceramicznych są także tapety. Odtwarzane są nie tylko ich atrakcyjne wzory charakterystyczne dla nowoczesnych tapet choćby inspirowanych fotografią, ale także mięsista faktura. Równie silny we wzornictwie płytek ceramicznych jest trend „tkaninowy”, punktem wyjścia dla projektantów płytek – a często są to znani projektanci mody – są również tkaniny odzieżowe. Sięgają po niezwykle dekoracyjne koronki czy też materiały jednokolorowe o bogatej, wytłaczanej fakturze. W efekcie ich prac powstają płytki o delikatnie tłoczonych wzorach uzyskanych na przykład techniką lapatto, czyli półpoleru, taka dekoracja ścian czy podłóg podkreślona światłem jest nie tylko bardzo elegancka, ale również ponadczasowa. Do modnych można zaliczyć nowoczesne płytki ceramiczne zainspirowane atrakcyjnymi pikowanymi materiałami, które odzwierciedlają zarówno wzór pikowania, jak i jego przestrzenną formę. Taką „tkaninę” możemy użyć w miejscach niedostępnych do niedawna dla tego materiału, na przykład na ścianach łazienki.

Zdjęcia: Tubądzin, Fotolia.com


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!