Artykuł: Posadzki drewniane – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Posadzki drewniane – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Nic nie może równać się z posadzką drewnianą. Jej urok jest ponadczasowy, a ciepło, które daje tworzy niepowtarzalną atmosferę we wnętrzu. Ponadto jest bardzo trwała i łatwo utrzymać ją w czystości. W przypadku gdy zajdzie potrzeba renowacji posadzki drewnianej, koszty przywrócenie jej do stanu początkowego są o wiele niższe niż wykonanie nowej okładziny.

Wybierając materiał na posadzkę drewnianą, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka elementów, aby nasza inwestycja była trwała, estetyczna i satysfakcjonująca. Najtrwalsze i nadające się do wielokrotnego odnawiania są posadzki wykonane z litego drewna: parkiet, mozaika, mozaika przemysłowa, deski, parkiet taflowy czy pałacowy. Najbardziej znany jest z kolei parkiet – wykonany z klepek grubości 16-22 mm, długości 200-500 mm i szerokości 30-100 mm – można je łączyć na pióro-wpust. Modną okładziną są dziś również lite deski – ich długość wynosi od 0,5 m, grubość to 21-30 mm, a szerokość 80-180 mm. Ze względu na niższą cenę i bogatą fakturę licznych zwolenników mają parkiety mozaikowe, niekiedy zwane lamelkowymi. Aby posadzka drewniana spełniała swoje funkcje, ważne jest jej profesjonalne położenie oraz ostateczne wykończenie.

Posadzki drewniane – ważne parametry

Kupując materiał na posadzki drewniane, zwróćmy uwagę na twardość drewna – podawana jest w skali Brinella (BHN) i oznaczana liczbą. Im wyższa liczba, tym drewno jest twardsze. Im twardsze drewno, tym bardziej odporne na ścieranie i uszkodzenia. Najodporniejsze będzie drewno z oznaczeniem powyżej 4 BHN – wenge, iroko, jatoba. Ale nawet w najintensywniej eksploatowanych pomieszczeniach domu jednorodzinnego – w holu i na schodach – dobrze sprawdzi się również drewno z oznaczeniem 3-4 BHN, na przykład dąb, jesion, grusza i grab.

Jeśli chcemy zastosować drewno w pomieszczeniach, gdzie będzie ono narażone na wilgoć, zwróćmy też uwagę na współczynnik skurczu. Na wilgoć najbardziej odporne jest drewno o małym skurczu, bogate w naturalne oleje, które nie odbarwiają się pod wpływem wody i stanowią ochronę przed wilgocią, na przykład tek (współczynnik skurczu 9,1) i iroko (9,4).

Pamiętajmy, że na koszt wykonania posadzki z litego drewna składa się również cena kleju do parkietów, lakieru bądź oleju oraz robocizna. Posadzka z litego drewna to rozwiązanie ekskluzywne i drogie, warto więc stosować ją w miejscach reprezentacyjnych. Sprawdzi się przede wszystkim we współczesnych aranżacjach wnętrz, w których eksponowana jest często duża płaszczyzna.

Wykończenie posadzek drewnianych

Posadzki drewniane wymagają przymocowania do podłoża klejem. Warto sięgnąć po produkt nietoksyczny, niezawierający rozpuszczalników organicznych, czyli utwardzający się przez odparowywanie wody.

Posadzka drewniana wymaga także zabezpieczenia i konserwacji. Spośród lakierów za ekologiczne uważa się wodorozcieńczalne: akrylowe, poliuretanowo-akrylowe, poliuretanowe. Po odparowaniu wody tworzą one trwałą powłokę, a podczas malowania nie wydzielają drażniących substancji chemicznych oraz nieprzyjemnego zapachu. Kupić można także lakiery olejne, olejno-żywiczne i żywiczne zawierające oleje (schnące lub półschnące), żywice naturalne lub syntetyczne, rozcieńczalniki i dodatki, na przykład przyspieszające schnięcie. Bezpieczne są także lakiery spirytusowe – to roztwory naturalnych (kalafonia) lub syntetycznych żywic w alkoholu etylowym. Jednym z takich produktów jest politura.

Coraz chętniej jednak sięgamy po olej do konserwacji drewna. Dostępne dzisiaj oleje są bardziej trwałe i łatwiejsze w aplikacji, ale nadal do ich produkcji wykorzystuje się środki na bazie składników roślinnych. Oleje są w 100% wolne od rozpuszczalników i ulegają biodegradacji.

Zdjęcia: Baltic Wood, Domalux, Profi Parkiet, Quick Step

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!