Artykuł: Zdrowe farby do malowania ścian

Zdrowe farby do malowania ścian

Wybór farb do malowania ścian decyduje nie tylko o tym, jak będzie wyglądać wnętrze. To, jakich użyjemy, ma również wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli zdecydujemy się na zdrowe farby do ścian, będziemy mieli gwarancję, że wpłyną korzystnie na naszą kondycję fizyczną oraz psychiczną.

Jak wybrać zdrowe farby do malowania ścian, to pytanie, które wszyscy sobie zadajemy. Malowanie ścian farbami jest bowiem najbardziej popularnym sposobem ich wykańczania i trudno sobie wyobrazić dom czy mieszkanie, w którym nie ma farb na ich powierzchni. Przed ich zakupem warto zorientować się, jakie właściwości ma wybrany przez nas produkt. Przede wszystkim nie może zawierać szkodliwych dla naszego zdrowia substancji. Powinien być on dopasowany do funkcji pomieszczenia. Równie ważne jest, by farby, których użyjemy do pomalowania wnętrz, były paroprzepuszczalne, dzięki czemu ściany będą regulować wilgotność powietrza w pomieszczeniu i zagwarantują w nim korzystny mikroklimat.

Farby do ścian nietoksyczne

Jako nietoksyczne farby do malowania ścian można z pewnością uznać produkty dyspersyjne. To farby, których głównym rozpuszczalnikiem jest woda – jej zawartość może sięgać nawet do 80%. Są to produkty niemal bezwonne – zawierają bardzo ograniczoną ilość lotnych związków organicznych. Norma LZO – dla farb wynosi 30 g/l. Jeśli wybieramy farby do malowania ścian w pokoju dla alergików lub szukamy bezpiecznych farb do pokoju dziennego, sięgnijmy po produkty, z minimalną zawartością LZO. Na rynku są dostępne farby, które mają nawet sześciokrotnie niższą niż norma, a niektóre nawet bliską zeru ilość LZO. Informacja o zawartości LZO powinna być umieszczona na opakowaniu farby lub w karcie produktu.

Zdrowe farby do ścian – z nanocząsteczkami

Nietoksyczne farby do malowania ścian to również wyroby zawierające nanocząsteczki. Niektóre z nich dzięki użyciu nanotechnologii sprzyjają redukcji ilość formaldehydu, który jest wydzielany przez elementy wyposażenia, a także wiele materiałów posadzkowych. Są one bardzo skuteczne, bo mogą zneutralizować formaldehyd nawet o 98%. Ich działanie polega na tym, że wyłapują z powietrza formaldehyd i podczas procesu chemicznego zamieniają go w niewidoczne cząsteczki pary wodnej. Dzięki naturalnej cyrkulacji powietrza jest ona usuwana na zewnątrz pomieszczeń. Zaletą farb zawierających nanocząsteczki jest to, że nie tracą one swoich właściwości nawet po długim upływie czasu od ich aplikacji na ściany.

Nietoksyczne farby do malowania – bez pleśni i grzybów

Grzyby pleśniowe, które mogą pojawić się w naszych mieszkaniach powodują nie tylko niebezpieczne dla naszego zdrowia alergie, ale także mogą być czynnikiem sprzyjającym np. rozwojowi nowotworów. Dlatego też eliminacja wszelkiego rodzaju pleśni pozwala uniknąć tego rodzaju zagrożeń. Pomocne może okazać się wykończenie ścian farbami zawierającymi środki biobójcze. Niszczą one skutecznie szkodliwe mikroorganizmy. Takie właściwości mają farby z nanocząsteczkami srebra, złota czy tytanu. Farby z zawartością dwutlenku tytanu wykazują też zdolność neutralizowania zapachów, np. tytoniu lub nieprzyjemnych woni wydzielanych podczas gotowania.

Zdrowe farby do ścian – bez promieniowania elektromagnetycznego

Jeśli dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach, w których znajduje się dużo urządzeń elektronicznych najlepiej zastosować farby neutralizujące działanie tzw. smogu elektromagnetycznego. Chronią one przed działaniem szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego. Farby tego typu zawierają środek redukujący niekorzystne oddziaływanie zmiennych pól elektrycznych. Producenci zalecają, by ze względu na bezpieczeństwo elektryczne uziemiać powłokę farby za pomocą specjalnej taśmy, odpowiednich zestawów przyłącza.

Farby do malowania ścian dla alergików

Wykończenie ścian pokoju alergika farbami to bardzo dobre rozwiązanie. Do takiego wnętrza koniecznie wybierzmy farby o właściwościach antystatycznych, czyli nie przyciągające kurzu. Zawsze warto sięgać też po farby przeznaczone dla alergików rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne, a także farby oznaczone logiem Błękitnego Anioła lub EU Flower.

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!