Artykuł: Kolorowe markizy – zadaszenia z tkaniny na taras i balkon

Kolorowe markizy – zadaszenia z tkaniny na taras i balkon

Markiza zamontowana nad tarasem czy balkonem skutecznie ochroni te powierzchnie przed słońcem oraz deszczem. To zadaszenie z tkaniny dostępne jest w tak wielu kolorach, że z pewnością dobierzemy je do elewacji budynku. Odmieńmy więc swój dom i spokojnie odpoczywajmy w cieniu, dzięki markizie na taras.

Markizy na taras i balkon wykonywane są ze specjalnej tkaniny poliestrowej zabezpieczonej lakierem akrylowym lub zaimpregnowanego materiału akrylowego. Dostępne są również markizy z materiałów pokrytych wodoodporną folią. Dzięki takim technologiom produkcji tkaniny zatrzymują promieniowanie słoneczne i nie przepuszczają wody, odbijają szkodliwe promieniowanie UV, są odporne na rozerwanie, nie płowieją i nie odbarwiają się.

Chociaż producenci markiz na taras i balkon prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych deseni i wzorów tkanin – niektórzy mają ich ponad 100, to jednak od lat królują modele jednokolorowe lub w dwukolorowe pasy. Pamiętajmy, że wybrany przez nas motyw powinien być dopasowany do stylistyki domu. Markizę najlepiej kupić w firmie, która oferuje doradztwo techniczne: zrobi bezpłatne pomiary i dopasuje szerokość markizy do stopnia nasłonecznienia tarasu oraz powierzchni, jaką chce się zacienić.

Markiza na taras i balkon – rodzaje

W zależności od miejsca montażu markizy dzieli się na:

  • markizy balkonowe – przeznaczone są do osłonięcia małych powierzchni, czyli silnie nasłonecznionych okien, balkonów, loggii czy małych tarasów;

  • markizy tarasowe – są większe od markiz balkonowych, ich wysięg wynosi nawet 3,5 m. Wykonane z impregnowanego materiału przekrywają duże tarasy czy ogródki letnie. Markizy na taras mają składane przegubowo ramiona i regulowany kąt nachylenia;

  • markizy koszowe – mają charakterystyczny półokrągły kształt, najczęściej osłaniają okna, witryny i wejścia do lokali użyteczności publicznej, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ozdabiały np. drzwi balkonowe w domu jednorodzinnym.

Wartą rozpatrzenia propozycją jest markiza na taras z dwustopniowym kątem nachylenia. Sprawdzi się jako osłona przed blaskiem wschodzącego oraz zachodzącego słońca, a także nie koliduje z okiennicami i drzwiami.

Markizy na taras czy balkon różnią się sposobem zwijania. Dostępne są modele całkowicie chowane w pełnej kasecie, chowane częściowo do półkasety (zabudowana jest ona tylko od góry) oraz takie, które po zwinięciu pozostają odsłonięte. Na markizę bez kasety – chociaż jest najtańsza – warto się zdecydować tylko w przypadku, gdy jej montaż przewidziany jest pod zadaszeniem, będzie wtedy osłonięta i nie narażona na działanie czynników zewnętrznych: deszczu, słońca, wiatru czy śniegu. Wybierzmy też taki model, który będziemy mogli łatwo zdemontować na zimę.

Markizy na taras raczej nie są odporne na działanie silnego wiatru. Producenci oferują swoje wyroby w trzech klasach odporności na wiatr. Markiza w klasie I oprze się wiatrowi do 4 stopni w skali Beauforta (czyli 5,5–7,9 m/s) – taki wiatr lekko porusza gałęziami, zawiewa kurzem, suchymi liśćmi lub kawałkami papieru). W klasie II – do 5 stopni (8-10,7 m/s) – taki wiatr porusza gałęziami i kołysze małymi drzewami). W klasie III – do 6 stopni (10,8-13,8 m/s) – taki wiatr porusza grubymi gałęziami i konarami drzew, zrywa nakrycia głów oraz wyrywa parasole). Pamiętajmy jednak, że w przypadku wichury zawsze lepiej złożyć markizę. 

Sterowanie markizy na taras oraz balkon

Markiza na taras czy balkon może być rozwijana czy też zwijana ręcznie (za pomocą taśmy, korby ręcznej) lub elektrycznie (na przycisk lub pilotem). System sterowania elektrycznego możemy wyposażyć w czujnik pogodowy (deszczowy lub słoneczno-wiatrowy) – markiza złoży się automatycznie przy silnym deszczu czy wietrze, a gdy pojawi się słońce rozłoży się. W przypadku modeli sterowanych ręcznie, musimy zwracać uwagę na warunki pogodowe i gdy zbliża się ulewa samodzielnie złożyć markizę.

Jak zamontować markizę na taras

Markizę na taras lub balkon możemy zamontować do ściany, spodu balkonu znajdującego się nad tarasem lub innym balkonem oraz do krokwi dachowych. Do jej zainstalowania niezbędne są odpowiednie uchwyty, gdyż każdy rodzaj wymaga innych elementów mocujących i technik. Najlepiej montaż markizy powierzyć fachowcom, nie utracimy w ten sposób gwarancji na mechanizm. Ponadto jest to bezpieczniejsze – markiza będzie zamontowana solidnie, a konstrukcja stabilna. Montaż powinny wykonywać co najmniej dwie osoby.

Pielęgnacja markizy na taras i balkon

Jeśli zabrudzenia są niewielkie, markizę myjemy delikatnymi płynami myjącymi (detergenty łatwo wybielają materiał) lub specjalnie przygotowanym roztworem z płatków mydlanych (stężenie 5%, temperatura wody około 30oC). W razie konieczności można zdjąć tkaninę i umyć w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń lub skorzystać ze środków przeznaczonych do czyszczenia i impregnacji markiz bądź oddać do profesjonalnej pralni. Można ją też umyć myjką ciśnieniową, a jeśli jest bardzo duża, zlecić czyszczenie profesjonalnej firmie. Zamoczonych markiz nie można zwijać, ponieważ mogą zapleśnieć.

W sprzedaży dostępne są również markizy wykonane z materiału samoczyszczącego. Zewnętrzna warstwa tkaniny pokryta jest małymi włoskami i kolcami, które zatrzymują wodę i zanieczyszczenia, nie pozwalając wniknąć w głąb. Brud nie przylega zbyt mocno i łatwo zostaje spłukany przez deszcz – z tego też względu taką markizę można zostawić otwartą podczas deszczu, czego nie wolno robić z markizami ze zwykłych materiałów.

Na zimę markizę powinniśmy zabezpieczyć przed deszczem i niskimi temperaturami – zakrywamy ją szczelnie folią lub nakładamy nieprzemakalny worek. Nie zapomnijmy osłonić mechanizmu.

Zdjęcia: Fotolia.com, Dragon, Markilux, Vertex, Shutterstock.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!