Artykuł: Balkon bez mostków cieplnych

Balkon bez mostków cieplnych

Balkon to konstrukcja, która musi spełniać nie tylko wymagania wytrzymałościowe. Konieczne jest, aby jego wykonanie uniemożliwiało ucieczkę ciepła z ogrzewanego budynku. Dowiedz się, jakie warunki musi spełniać ciepły balkon.

Nowoczesny dom jednorodzinny ma na względzie założenia budownictwa energooszczędnego, dlatego też podczas wznoszenia ścian zewnętrznych, należy duży nacisk położyć na izolacyjność cieplną. 

Oprócz zastosowania odpowiedniej jakości i grubości materiału ociepleniowego, zasadnicze znaczenie ma także wykonanie, czyli montaż termoizolacji. Oprócz tego trzeba również pamiętać, że istnieje kilka miejsc szczególnie newralgicznych, na które należy zwrócić baczną uwagę podczas prac budowlanych lub samego ocieplania. Między innymi elementem wymagającym wyjątkowej wiedzy i znajomości nowoczesnych technologii jest balkon. Do jego wykonania nie zaleca się konstrukcji wspornikowych, zakotwionych w wieńcu i połączonych ze stropem, ponieważ w tym miejscu najczęściej dochodzi do ucieczki ciepła z wnętrza domu. Jak więc wykonać ciepły balkon bez mostków termicznych?

By balkon był ciepły – poprawne ocieplenie płyty balkonowej

Gdy żelbetowa płyta balkonowa jest przedłużeniem płyty stropowej, nie mamy na ich styku zachowanej ciągłości izolacji. Żelbet bardzo dobrze przewodzi ciepło, wychładzając przylegający do niej strop i dlatego powstaje w tym miejscu mostek termiczny o dużej powierzchni. Może uciekać tędy tyle samo ciepła, co przez nieocieploną ścianę zewnętrzną. Aby balkon był ciepły, trzeba  znacznie zminimalizować straty ciepła przez płytę balkonową, należy ją dokładnie ocieplić. Konieczne jest wykonanie termoizolacji zarówno od spodu, jak i od góry. Błędem jest ocieplenie płyty balkonowej tylko po jednej stronie. Ciepło znajdując sobie najkrótszą drogę ucieczki, swobodnie przedostanie się na zewnątrz drugą, nieocieploną stroną płyty. Warstwę termoizolacji ochraniają przed zawilgoceniem sąsiednie warstwy tarasu: hydroizolacja oraz paroizolacja, a na płaszczyźnie czołowej balkonu obróbki blacharskie.

Zastosowanie łączników zbrojeniowych na rzecz ciepłego balkonu

By wyeliminować powstawanie mostka termicznego na połączeniu płyty balkonowej ze stropem, można zastosować specjalne łączniki zbrojeniowe. Są one wyposażone we wkładkę termiczną ze styropianu. Łączniki przenoszą obciążenia z płyty wspornikowej na strop, jak przy połączeniu monolitycznym, a dzięki ociepleniu ograniczają jednocześnie ucieczkę ciepła na zewnątrz i wychładzanie pomieszczeń. Izolowane łączniki balkonowe pozwalają zachować ciągłość izolacji termicznej na styku dwóch elementów – np. płyta stropowa i płyta balkonowa. Zlikwidowanie mostka termicznego powstałego przez przerwanie izolacji płytą balkonową spowoduje zmniejszenie współczynnika λ o około 0,6 W/(m∙K).

zdjęcia: Haas, Fotolia.com, Schöck

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!