Artykuł: Balustrada i zadaszenie tarasu lub balkonu – nowoczesne rozwiązania

Balustrada i zadaszenie tarasu lub balkonu – nowoczesne rozwiązania

Balustrada i zadaszenie to elementy wykończeniowe niezbędne do tego, aby powstały wygodne i bezpieczne, a przy tym nowoczesne balkony i tarasy. Podczas ich budowy warto skorzystać z najnowszych rozwiązań – są one nie tylko efektowne wzorniczo, ale też łatwe w montażu.

Balustrada i zadaszenie tarasu oraz balkonu służą zapewnieniu bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowego mieszkańców domu. Ich modele należy dobierać do potrzeb, ale także do architektury budynku. Jeśli w domu są małe dzieci, balustrada musi spełniać więcej funkcji gwarantujących bezpieczeństwo. Z kolei wybierając zadaszenie, trzeba wziąć pod uwagę także charakter posesji, panujący na niej mikroklimat i rodzaj otaczającej roślinności. O innym rozwiązaniu będziemy myśleć na terenie otwartym, mocno nasłonecznionym, gdzie często wieją silne wiatry, a o innym gdy nasz dom stoi w gęstym, wiekowym lesie. Dzisiaj mamy wiele możliwości wyboru spośród gotowych produktów i prefabrykatów, dzięki czemu powstaną nowoczesne balkony i tarasy.

Balustrady szklane i metalowe – wyznaczniki nowoczesnych balkonów i tarasów

Do wykończenia nowoczesnych balkonów i tarasów na drugiej kondygnacji konieczna jest balustrada. Dzisiaj można ją łatwo i szybko wykonać, korzystając z bogatej oferty balustrad z gotowych elementów. Mogą być one drewniane, betonowe, metalowe, a także szklane. Najbardziej tradycyjne są dwa pierwsze rozwiązania, jednak inwestorzy coraz chętniej decydują się na balustrady metalowe oraz szklane. Barierki metalowe wykonuje się ze stali ocynkowanej malowanej proszkowo, nierdzewnej oraz kutej. Popularne są też balustrady z aluminium, które dodatkowo zabezpiecza się przez malowanie proszkowe – to bardzo często produkty wyróżniające się nowoczesnym designem. Metalowym balustradom łatwo jest nadać dowolną formę – w ofercie producentów znajdziemy wyroby pasujące zarówno do architektury tradycyjnej, jak i nowoczesnej. Gdy są wygięte, powiększają optycznie powierzchnię tarasu lub balkonu. Licznych zwolenników zdobywają balustrady, w których wypełnieniem są cienkie stalowe linki, pręty lub płaskowniki. Na balustradach pojawia się także stalowa siatka. Odpowiednim materiałem na wypełnienie balustrady jest szkło mineralne laminowane, z mocowaniami punktowymi wykonanymi ze stali nierdzewnej. Tworzą je dwie lub trzy hartowane tafle szkła z wklejoną między nie folią PVB. Sprawia ona, że balustrada jest bezpieczna – odporna na uderzenia, a gdy nawet się ją rozbije, pęka, lecz nie rozpada się na niebezpieczne odłamki. Metalową konstrukcję można również wypełnić szkłem spękanym w środku, tzw. mrożonym lub tłuczonym. Można też spotkać balustrady z wypełnieniem z pleksi lub szkła akrylowego. Jest ono o blisko 40% lżejsze od szkła mineralnego – choć może pęknąć pod wpływem uderzenia, nie rozpada się na ostre kawałki. Materiał ten nie przebarwia się również pod wpływem promieniowania UV. 

Nowoczesne balkony i tarasy – zadaszenia

Jeżeli balkon lub taras znajduje się na południowej albo zachodniej elewacji, warto wykonać jego odpowiednie zadaszenie. Sięgnijmy po materiały, które łatwo zamontować. Dobrym rozwiązaniem jest markiza. Wykonana z odpornego na warunki atmosferyczne materiału oraz aluminiowej konstrukcji skutecznie chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem. Zwijanie i rozwijanie markiz może odbywać się ręcznie bądź też automatycznie dzięki zamontowanej instalacji elektrycznej. Markiza sterowana elektrycznie może być wyposażona w czujnik pogodowy, który zareaguje, gdy zacznie padać deszcz lub zerwie się silny wiatr – wówczas złoży się ona automatycznie i rozłoży wraz z pojawieniem się słońca.

Komfortowym rozwiązaniem jest również zastosowanie jako zadaszenia tarasu płyt akrylowych bądź poliwęglanowych, które są lekkie, odporne na uderzenia i promieniowanie UV. Często mają wieloletnią (do 10 lat!) gwarancję producenta. Z poliwęglanu można też wykonać zadaszenie z otwieranymi elementami. Montaż tego typu dachu jest bardzo łatwy, można się go więc podjąć samodzielnie – wystarczy prosta konstrukcja drewniana lub stalowa.

Niezwykle wytrzymałe są zadaszenia membranowe montowane na stałe. Tu elementem zadaszenia jest pokryta PCW tkanina poliestrowa. Składa się ona z kilku warstw, a ponieważ ma dużą gramaturę, jest odporna nawet na obciążenie śniegiem i wodą.

Ciekawą propozycją na nowoczesne balkony i tarasy są także zadaszenia żaglowe – są mobilne i można je dowolnie przestawiać. Ich konstrukcja jest stalowa, ale lekka, pokrycia zaś są wykonane z bardzo mocnej impregnowanej tkaniny, którą wykorzystuje się do produkcji ożaglowania.

Gdy taras lub balkon ma tradycyjne zadaszenie, np. w postaci wysuniętej połaci dachu budynku, doskonałym sposobem na jego doświetlenie jest umieszczenie w dachu okna dachowego lub świetlika dachowego.

zdjęcia: CRH Klinkier, AdobeStock, Haas, Rockwool, Weber Haus, Wiśniowski

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!