Artykuł: Jak zadaszyć taras

Jak zadaszyć taras

Funkcjonalne i nowoczesne zadaszenie tarasu pozwoli stworzyć warunki do przyjemnego pobytu zarówno podczas upałów, jak i przy bardziej kapryśnej pogodzie. Latem może to być parasol, markiza czy zadaszenie żaglowe. Można tez pomyśleć o stałym zadaszeniu tarasu.

Wybór trwałego i nowoczesnego zadaszenia to niemały wydatek, dlatego powinno ono nie tylko pasować do elewacji domu, ale też być funkcjonalne. Najlepiej, gdy zadbamy o nie już na etapie projektowania i budowy domu. Wtedy mamy możliwość wysunięcia połaci dachu – wówczas zadaszenie tarasu będzie w najbardziej naturalny sposób tworzyć element zadaszenia domu. To od nas zależy jego forma, ważne, aby harmonizował z budynkiem, a nie był obcym elementem. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zbyt wysunięte tego typu zadaszenie przekryte materiałem, którym wykończono połacie dachu może nadmiernie zacienić wnętrze sąsiadującego z tarasem pomieszczenia. Z kolei sezonowe zadaszenie tarasu niesie za sobą wiele zalet. Jest tańsze od stałego, jeśli nie jest to konieczne, nie zacienia pomieszczeń z nim sąsiadujących oraz można je w każdej chwili złożyć. W zależności od potrzeb wybierzmy rozwiązanie najlepsze dla siebie.

Nowoczesne zadaszenia tarasu z poliwęglanu i ze szkła

Dla minimalistów, którzy cenią sobie surowe formy strzałem w dziesiątkę będzie nowoczesne zadaszenie tarasu w postaci daszka na drewnianej konstrukcji wypełnionej płytami poliwęglanowymi. Płyty przepuszczają światło słoneczne i tworzą stabilną osłonę przed deszczem. Są bardzo wytrzymałe na szeroki zakres temperatur i opady atmosferyczne. Lekkie i elastyczne, mają od 4 do 12 mm grubości. Najlepiej posłużą tym, którzy swój taras ulokowali od strony północnej, ponieważ zbyt duże nasłonecznienie powoduje, że pokrywają się farbą akrylową. W podobnej stylistyce utrzymane jest zadaszenie wsparte na stelażu z aluminium systemowego wypełnionego szkłem bezpiecznym typu float. Ramę możemy pomalować na dowolny kolor, tak by harmonizowała z elewacją. Zwróćmy uwagę, czy daszek zaopatrzony jest w rynnę odprowadzającą odpady. Szklany dach wygląda bardzo efektownie pod warunkiem, że często go myjemy albo uprawiamy na nim rośliny, które są nie tylko jego ozdobą, ale też odgrywają rolę zacieniającego parasola. Oczywiście do jego budowy możemy wybrać szkło dymione lub białe, które dodatkowo ochroni nas przed słońcem.

Nowoczesne zadaszenia tarasu z drewna

Drewniane w całości lub połowicznie zadaszenia dobrze komponują się z kamieniem, jak i szklaną czy betonową elewacją. Ocieplą surowy nowoczesny dom, jak i stworzą spójną całość z posesją w stylu naturalistycznym. Niezależnie od tego, czy drewniane zadaszenie tworzą deski, gont czy wióry wymaga ono solidnej ochrony przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi oraz szkodnikami biologicznymi. Ciekawą formą nowoczesnego zadaszenia tarasu będzie wykonanie nad nim ażurowej konstrukcji w formie pergoli. Pergola z aluminium, stali czy drewna obsadzona pnączami ma wyjątkowe walory dekoracyjne.  Winorośl, bluszcz wisteria, a także glicynie owinięte wokół prostych belek umilą nam każdą chwilę na tarasie. Jedynym jej minusem jest szczelność – tego typu zadaszenie nie ochroni nas skutecznie podczas deszczu. Innym rozwiązaniem jest pergola z roleta rzymską, którą można rozwijać w zależności od tego w jakim stopniu chcemy, by słońce docierało na taras.

Markizy – nowoczesne zadaszenia tarasu do zadań specjalnych

Te nowoczesne zadaszenia tarasu cenimy za to, że budują lekką letnią aranżację. Rynek oferuje nam coraz bardziej wytrzymałe modele. Jeśli zależy nam na tym, żeby przetrwały porywiste wiatry sprawdźmy, czy mają klasę odporności wiatrowej zgodną z normą EN 13561. Mogą być sterowane ręcznie – za pomocą korby lub silnika elektrycznego z wyłącznikiem (obsługiwanym zazwyczaj pilotem). Zainstalowane w nich czujniki wiatru i słońca sprawią, że markiza będzie się rozwijać, gdy zaświeci słońce, a zwijać, gdy siła wiatru przekroczy dopuszczalny poziom (na przykład 10 m/s, czyli 5 stopni w skali Beauforta). Jest to szczególnie ważne podczas naszej nieobecności w domu. Markiza składa się ze zbrojonego poszycia z akrylu, dralonu lub z PVC oraz aluminiowej konstrukcji: belki mocującej, z którą jest połączona rura nawojowa, ramion, a także – w niektórych modelach – wsporników składanych ramion. Wewnątrz takich ramion są sprężyny, które za pomocą łańcucha lub linki stalowej prostują je i rozwijają kurtynę markizy. Konstrukcja wsporników ramion umożliwia płynną regulację nachylenia markizy od 0 do 90° (mogą być unieruchamiane w położeniu pośrednim). Markiza może być bezkasetowa – wyposażona w daszek osłaniający wałek z tkaniną – lub kasetowa – po zwinięciu markizy w szczelnej kasecie zostają zamknięte: rura nawojowa, tkanina oraz składane ramiona. Daszek oraz kaseta zazwyczaj są z aluminium. Mają wysięg nawet do 7 m, mogą więc osłaniać duże powierzchnie tarasów. Wygodzie korzystania służą przegubowe ramiona oraz regulowany kąt nachylenia. Markizy mogą być wyposażone w boczne wsporniki na stałe przytwierdzone do ściany, co uchroni je przed silnym wiatrem. Bardzo funkcjonale są markizy z dwustopniowym kątem nachylenia, sprawdzają się one jako osłona przed blaskiem nisko wschodzącego i zachodzącego słońca, po rozwinięciu nie kolidują z okiennicami oraz drzwiami. Na rynku są rozmaite modele, poczynając od delikatnych konstrukcji bez kasetek, a kończąc na potężnych kasetowych markizach o składanych ramionach szerokości nawet do 20 m! Współczesne markizy są bardzo trwałe, odporne na płowienie, rozdarcie, zanieczyszczenia powietrza oraz siłę wiatru, odbijają także szkodliwe promieniowanie UV. Choć głównym zadaniem markizy jest ochrona przed słońcem, a nie przed deszczem, robi się ją z materiału impregnowanego, z ochronną powłoką odporną na wodę. Manewrowanie dopływem światła ułatwiają nowoczesne sposoby zwijania i rozwijania markizy.

Parasol – uniwersalne zadaszenie tarasu

Parasol osłania taras jedynie miejscowo – jeśli więc zależy nam na cieniu wyłącznie na określonym obszarze, np. części, w której jemy – to rozwiązanie powinno nas zadowolić. Nie każdy model upora się z porywistym wiatrem czy burzą, dlatego zainwestujmy w parasol wyposażony w stabilną konstrukcję i podstawę. Zwróćmy uwagę na materiał, z którego zostało wykonane pokrycie. Przed promieniami słonecznymi skutecznie będzie chronić wykonane ze wzmocnionej bawełny lub poliestru z filtrem przeciwsłonecznym. Na balkon lub taras usytuowane od południa i zachodu warto wybrać takie nowoczesne zadaszenie tarasu, który blokuje około 95% promieniowania ultrafioletowego. Stelaż parasola najczęściej wykonuje się z aluminium, stali lub bardzo trwałego drewna egzotycznego. Dla budowania poczucia bezpieczeństwa, równie ważna jest solidna podstawa parasola. Taki warunek spełnia baza wykonana z betonu barwionego lakierem akrylowym, granitowa lub z tworzyw sztucznych. Na niewielkich balkonach warto wykorzystać parasole wyposażone w uchwyt, umożliwiający zamontowanie parasola do balustrady, obmurowania balkonu lub bezpośrednio do ściany.

Lekkie i nowoczesne zadaszenia tarasu

Są osoby, którym zależy na delikatnym zacienieniu tarasu. Dla nich najlepszym rozwiązaniem będzie pergola z poziomą roletą rzymską. Ten typ zadaszenia chroni głównie przed słońcem. Roleta rzymska pozwala na odsłonięcie przekrycia, więc gdy zapragniemy nieco słońca, możemy szybko sprawić, że będziemy wygrzewać się jak na plaży. Podobną rolę odgrywa zadaszenie żaglowe. Typowym dla niego kształtem jest trójkąt, ale elastyczność materiału umożliwia tworzenie dowolnego kształtu zadaszenia w zależności od potrzeb – może on podążać np. za kształtem tarasu. Prosta forma sprawia, że łatwo dopasować je do elewacji domu. Szczególnie dobrze wygląda w aranżacjach modernistycznych, harmonizuje z surową bryłą. To nowoczesne zadaszenie tarasu można połączyć z zabudową, częściej jednak wykorzystuje się je jako konstrukcję wolno stojącą. W jego produkcji zastosowanie znalazły technologie znane w ożaglowaniu okrętowym. Daszek zbudowany jest z rozciągliwej membrany napiętej między kilkoma punktami zakotwienia. Elastyczny materiał, z którego szyje się żagiel zatrzymuje szkodliwe dla naszego zdrowia promienie UV nawet w 90-95%. Pokryty PVC dodatkowo wzmocni ochronę przed deszczem – pamiętajmy jednak, że jego głównym zadaniem jest ochrona tarasu przed za dużą ilością światła.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także