Artykuł: Jak zadaszyć taras

Jak zadaszyć taras

Funkcjonalne i nowoczesne zadaszenie tarasu pozwoli stworzyć warunki do przyjemnego pobytu zarówno podczas upałów, jak i przy bardziej kapryśnej pogodzie. Doskonale sprawdzą się stałe zadaszenia tarasu oraz modne i funkcjonalne markizy.

Koszt, a także montaż trwałego i nowoczesnego zadaszenia tarasu może być znacznym wydatkiem, dlatego jego wyboru należy dokonywać w sposób bardzo przemyślany. Zadaszenie tarasu powinno być spójne z elewacją domu, a przy tym bardzo funkcjonalne – dostosowane do naszego stylu wypoczynku. Warto więc, abyśmy już na etapie wyboru projektu domu podjęli decyzję, co do sposobu zadaszenia tarasu. Jego forma będzie uzależniona od architektury domu i naszych potrzeb. Możemy wówczas choćby zaplanować wysunięcia połaci dachu, która będzie wtedy pełnić funkcję zadaszenia domu. Jednak w tego typu rozwiązaniach należy pamiętać, aby dach znacznie wysunięty poza obrys bryły domu, nie sprawiał wrażenia zbyt masywnego. Może być on także przyczyną zacienienia pomieszczenia, które otwiera się na taras. Jeśli jest to salon, warto go doświetlić światłem naturalnym z jeszcze jednej strony.

Nowoczesne zadaszenia tarasu z poliwęglanu i ze szkła

Nowoczesne zadaszenie tarasu wykonane z płyt poliwęglanowych opartych na metalowej – albo rzadziej – drewnianej konstrukcji należy do bardzo uniwersalnych, chętnie stosowanych w domach inspirowanych nowoczesną architekturą. Płyty profilowane lub wykonane z poliwęglanu komorowego jednocześnie mogą przepuszczać światło słoneczne, a przy tym skutecznie chronią przed deszczem. Ich atutem jest również ponadprzeciętna wytrzymałość na szeroki zakres temperatur. Do ich zalet należy także mały ciężar oraz duża elastyczność. Zazwyczaj mają od 4 do 12 mm grubości. Najlepiej posłużą tym, którzy swój taras ulokowali od strony północnej, ponieważ zbyt duże nasłonecznienie powoduje, że pokrywają się farbą akrylową.

Podobny efekt estetyczny uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na zadaszenie wykonane ze szkłem bezpiecznego typu float. Jeśli taras jest usytuowany od południa lub zachodu dobrym wyborem na jego zadaszenie będzie szkło dymione lub białe, ten rodzaj przeszkleń będzie dodatkową barierą dla światła słonecznego. Zazwyczaj szklany daszek opiera się na aluminiowej konstrukcji, którą można pomalować na kolor najbardziej pasujący do innych elementów elewacji. Zadaszenie ze szkła lub poliwęglanu powinno zostać wyposażone w rynnę odprowadzającą opady. Jeśli zdecydujemy się na tego rodzaju osłony tarasowe, pamiętajmy, że wymagają one pielęgnacji – tylko czyste będą efektowne. Doskonale współgrają z pnączami, wspinające się po nich rośliny to nie tylko dekoracja, ale też skuteczny element zacieniający.

Nowoczesne zadaszenia tarasu z drewna

Drewniane w całości lub częściowo zadaszenia warto zastosować, gdy ściany domu otynkowano czy też na elewacji użyto elementy kamienne, drewniana oblicówkę, klinkier czy też zastosowano duże przeszklenia. Drewniane pokrycie dachu tarasu doda przytulności zarówno nowoczesnej, jak i tradycyjnej architekturze domu, zawsze doskonale wpisze budynek w naturalne otoczenie. Zazwyczaj jest to pokrycie w postaci desek, gontów lub wiórów. Jednak będzie ono efektowne tylko wówczas, gdy zadbamy o jego solidne zabezpieczenie przed destrukcyjną wilgocią, a także promieniowaniem UV oraz szkodnikami biologicznymi. Do dyspozycji mamy liczne impregnaty do drewna.

Do bardzo interesujących rodzajów nowoczesnego zadaszenia tarasu można też zaliczyć pergolę. Najczęściej jest to konstrukcja drewniana, którą obsadza się pnączami. Do dyspozycji mamy zarówno rośliny zimozielone, np. bluszcz, jak i kwitnące tylko w sezonie wiosenno-letnim. Przez cały sezon ozdobą tego typu drewnianej konstrukcji będzie choćby winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy. Do bardzo efektownych należy też wisteria, a także glicynie. Pamiętajmy jednak, że tego typu zadaszenie nie będzie szczelne i będzie przez nie przenikał deszcz. Dlatego jeśli decydujemy się na pergolę, warto rozważyć jej zadaszenie w formie rolety rzymskiej. Można nią tak manewrować, by światło słoneczne docierało na taras w pożądanej ilości.

Markizy – lekkie, nowoczesne zadaszenia tarasu

Te nowoczesne zadaszenia tarasu wprowadzi do naszego letniego salonu klimat wakacyjnej aranżacji rodem z południa Francji, Włoch czy Grecji. Atutem markiz jest także szeroka oferta produktów odpowiednich do różnych rozwiązań. Są też one znacznie bardziej niż w przeszłości wytrzymałe na wiatr, deszcz czy działanie promieni słonecznych. Do dyspozycji mamy tańsze modele obsługiwane ręcznie – za pomocą korby lub też znacznie bardziej funkcjonalne markizy sterowane elektrycznie obsługiwane zazwyczaj pilotem lub smartfonem. Wygodę korzystania z tego rodzaju nowoczesnego zadaszenia tarasu podnoszą zamontowane w nich czujniki wiatru i słońca. Dzięki nim markiza może się rozwijać, gdy zaświeci słońce, a zwijać, gdy siła wiatru przekroczy dopuszczalny poziom. Atutem takiego zadaszenia jest także możliwość płynnej regulacji kata nachylenia markizy od 0 do 90°, może on być nawet dwustopniowy. Markiza może być bezkasetowa – w takim przypadku wyposażona w daszek osłaniający wałek z tkaniną osłania daszek. Wygodniejszym rozwiązaniem jest możliwość zamknięcia zwiniętej markizy w szczelnej kasecie – najczęściej aluminiowej. Mieści się w niej rura nawojowa, tkanina oraz składane ramiona.

zdjęcia: AdobeStockCzy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!