Artykuł: Jaki parkiet wybrać do nowoczesnego domu

Jaki parkiet wybrać do nowoczesnego domu

Podłogi drewniane są na topie. Do najmodniejszych należą parkiety. Jaki parkiet sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu?

W doborze materiałów posadzkowych panuje dzisiaj duża dowolność – szczególnie jeśli chodzi o materiał – na topie są zarówno płytki ceramiczne, kamienne, jak i wylewki żywiczne, wielu inwestorów sięga po panele laminowane. Jednak jeśli chodzi o wzór posadzki od lat do najchętniej stosowanych należy dekor drewniany – odtwarzany na panelach czy płytkach ceramicznych. Oczywiście, jeśli zdecydowaliśmy się na tego typu wybór, najlepszym rozwiązaniem jest podłoga drewniana – jest uniwersalna, zawsze modna. Z pewnością trafnym wyborem będzie parkiet. W nowoczesnym wnętrzu dobrze będą wyglądały zarówno wzory osadzone w stylizacjach znanych od pokoleń, jak i rozwiązania nieco zmodyfikowane – jednak w zasadzie wszystkie rozwiązania są osadzone w tradycji.

Parkiet w nowoczesnym wnętrzu – powrót gatunków rodzimych

Jeszcze do niedawna synonimem nowoczesnego designu podłóg drewnianych były produkty egzotyczne. By stworzyć posadzkę na topie, sięgano po drewno egzotyczne – teak, merbau, jatobe, lapacho, wenge to tylko niektóre gatunki spotykane we wnętrzach. Dzisiaj parkiet w nowoczesnym wnętrzu wykonuje się coraz częściej z rodzimych gatunków drewna. Szczególnie docenionym jest dąb – lubimy go za osadzony w naszej tradycji estetycznej rysunek, wzór, strukturę. Także jego parametry techniczne są wystarczające do większości pomieszczeń użytkowych. To drewno doskonale nam znane, a dzięki temu przewidywalne – wiemy, jak będzie się zachowywało w temperaturach i wilgotności powietrza panujących w naszych pomieszczeniach o każdej porze roku. W przeciwieństwie do gatunków egzotycznych, szczególnie tych od niedawna sprowadzanych, dąb nie sprawia również problemów parkieciarzom – większość z nich doskonale wie, jak należy go układać. To dotyczy również jesionu, buku, wiązu, sosny czy świerku, po które także sięga się chcąc ułożyć parkiet w nowoczesnym wnętrzu.

Rodzime gatunki drewna w nowym wydaniu

Jednak parkiet w nowoczesnym wnętrzu wykonany z rodzimych gatunków drewna nie przypomina posadzek sprzed lat. Do dyspozycji mamy między innymi środki służące do wykończenia drewnianych powierzchni, które mogą jednocześnie nadawać im oryginalną barwę. To przede wszystkim oleje do podłóg drewnianych. Ich użycie podkreśla rysunek i strukturę drewna, a także nadaje podłodze lekko białawą lub w odcieniach jasnej szarości kolorystykę. Innym sposobem na parkiet w nowoczesnym wnętrzu jest użycie thermodrewna, czyli drewna modyfikowanego w wysokiej temperaturze od 170 do 230°C oraz gazu obojętnego i wody, bez użycia środków chemicznych. Po takiej obróbce drewno zyskuje doskonałe parametry techniczne oraz atrakcyjną kolorystykę. W przypadku dębu można na przykład uzyskać produkt łudząco podobny do czarnego dębu. Innym sposobem na uzyskanie efektownego parkietu w nowoczesnym wnętrzu będzie użycie drewna wędzonego, choćby dębu. To drewno poddane obróbce chemicznej w autoklawie, zmiana jego barwy następuje na skutek reakcji chemicznej amoniaku z garbnikami pod wpływem wysokiego ciśnienia. Dąb w ten sposób zyskuje ciemną barwę budząca skojarzenia choćby z wenge.

Parkiet w nowoczesnym wnętrzu – wzór

Cegiełka, jodełka, deska podłogowa to wzory dobre na parkiet w nowoczesnym wnętrzu. W 2018 roku na fali wznoszącej jest z pewnością jodełka. I to zarówno ta znana z domów naszych babć układana z elementów przyciętych pod kątem prostym, które po zamocowaniu tworzą także kąt prosty, jak i mniej znane jodełka francuska oraz węgierska. Szczególnie chętnie stosuje się jodełkę francuską, zbudowaną z klepek przyciętych pod kątem 45o. W przeciwieństwie do pierwowzorów parkiet w nowoczesnym wnętrzu tworzy się najczęściej z większych w przeszłości klepek. Mogą one osiągać długość wynoszącą nawet 100 cm i szerokość do 15 cm.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także