Artykuł: Rozpoczęcie budowy domu – formalności 2019

Rozpoczęcie budowy domu – formalności 2019

Nowelizacja Prawa budowlanego, która obowiązuje od końca czerwca 2015 r. wprowadziła zmiany, które dotyczą procesu prowadzenia inwestycyjnego oraz procedur obowiązujących w tym zakresie. Inwestora indywidualnego ucieszy, że formalności do rozpoczęcia budowy domu jednorodzinnego zostały uproszczone, np. zniesiono obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę. Jednak to nie oznacza, że możemy od razu przystąpić do wykonywania fundamentów. Rozpoczęcie budowy domu w 2018 roku wymaga bowiem dopełnienia kilku formalności.

W związku ze zmianami w prawie budowlanym konieczne jest przed rozpoczęciem budowy zapoznanie się z aktualnymi przepisami prawnymi, które określają ramy w jakich należy się poruszać. Chociaż nie jesteśmy już zobligowani do uzyskania pozwolenia na budowę (ustawa wciąż dopuszcza taką możliwość), nie oznacza to wcale, że możemy od razu ją rozpocząć. Przed rozpoczęciem budowy domu w 2018 r. musimy załatwić jeszcze parę formalności .

Niezbędna formalność do rozpoczęcia budowy – dziennik budowy

Do formalności koniecznych, by rozpocząć budowę domu należy uzyskanie dziennika budowy (można go nabyć na przykład w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta). Dziennik musimy zarejestrować i opieczętować w organie, który wydał pozwolenie na budowę (starostwie lub urzędzie miasta). Dziennikiem opiekuje się kierownik budowy, ale wpisywać się w nim mogą inwestor, inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant, geodeta, a także przedstawiciel nadzoru budowlanego. Brak dziennika pociąga za sobą sankcje prawne – możemy na przykład zostać obciążeni grzywną. Wpisy powinny być dokonywane w dzienniku chronologicznie i w sposób ciągły.

Tablica informacyjna na terenie budowy

Przed rozpoczęciem budowy domu musimy zadbać o jeszcze jedną formalność. Tablica informacyjna w kolorze żółtym powinna być umieszczona na budowie w widocznym miejscu – co najmniej powyżej 2 metry nad ziemią. Jej minimalne wymiary wynoszą  90 x 70 cm. Tablica powinna zawierać informacje takie jak: numer pozwolenia na budowę, dane adresowe (wraz z numerem telefonu) inwestora, kierownika budowy, wykonawcy i projektanta domu oraz numery telefonów alarmowych policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.  

Geodezyjne wytyczenie terenów 

Geodezyjne wytyczenie obiektów w terenie dotyczy każdego obiektu budowlanego. Jego celem jest przestrzenne usytuowanie budynku domu w zgodzie z projektem budowlanym. Uwzględnia ono położenie budynku oraz innych obiektów w stosunku do obiektów już istniejących oraz w stosunku do granic nieruchomości. Wykonaną pracę uprawniony geodeta powinien poświadczyć wpisem do dziennika budowy. Niedopełnienie tej formalności sprawi, że rozpoczęcie budowy domu będzie nielegalne. 

Zdjęcia: Fotolia.com, K. Jankowska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!