Artykuł: Budowa domu 2019 z dofinansowaniem

Budowa domu 2019 z dofinansowaniem

Budowa domu to inwestycja, która wymaga ogromnych nakładów finansowych. Istnieją jednak programy, dzięki którym możemy otrzymać dofinansowanie do tego przedsięwzięcia. Z jakich dotacji możemy skorzystać w 2019 roku i jakie warunki musimy spełnić?

Rodzaj i wysokość dotacji uzależniony jest od projektu, czasu budowy domu oraz gminy, na której on powstaje. Niektóre dotacje mają charakter ogólnopolski, natomiast inne dotyczą wyłącznie mieszkańców określonych terenów. Informacji o dofinansowaniach powinniśmy szukać na stronach internetowych urzędów gmin, a także na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Monitorujmy je, aby być na bieżąco. Może pojawią się informacje o planowanych programach, które zaoferują lepsze warunki od dotychczas oferowanych.

Pamiętajmy, że chociaż dofinansowania są bezzwrotne, to przyznawane kwoty wypłacane są dopiero po realizacji inwestycji – musimy najpierw więc wszystkie koszty pokryć z własnego budżetu. Co ważne, zapoznajmy się z dokładanie z umową dotyczącą dofinansowań, gdyż określa ona na przykład zakres prac, ramy czasowe czy warunki otrzymania gwarancji – jeśli ich nie spełnimy, możemy w efekcie nie otrzymać pieniędzy.

Budowa domu a program „Czyste powietrze”

Założeniem rządowego projektu Czyste Powietrze jest poprawa efektywności energetycznej oraz zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń z jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W nowo budowanych domach przewiduje on między innymi dofinansowanie do zakupu i montażu węzłów cieplnych, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów gazowych kondensacyjnych oraz pomp ciepła. Za realizację programu na lata 2018-2029 odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet programu wynosi 63,3 mld złotych, w formie pożyczek zaś 39,7 mld złotych. Łącznie więc przewidziano wydatki w kwocie 103 mld zł, chociaż całkowity koszt inwestycji wyniesie 132,8 mld zł (nie tylko budżet programu, ale również wkład własny beneficjentów).

Korzystając z programu Czyste Powietrze możemy zyskać zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja to 53 tysiące złotych. Jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą 53 tysiące złotych, dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formie pożyczki. Minimalny koszt dofinansowania projektu wynosi 7 tysięcy złotych.

Budowa domu i oczyszczalnia ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie dla osób i ich domostw, które w najbliższej przyszłości nie mają szans na podłączenie do oczyszczalni komunalnych. Jednak koszt jej zakupu i montażu waha się od kilku tysięcy (najprostsza oczyszczalnia z drenażem rozsączającym to minimum 7000 zł) do kilkunastu tysięcy. Jeśli zdecydujemy się na budowę przydomowej oczyszczalni, możemy uzyskać dofinansowanie z gminy – nawet do 80% kosztów. Pod warunkiem oczywiście, że gmina otrzymała pieniądze w ramach programu „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków”, współfinansowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Informacje na ten temat znajdziemy w internecie oraz w miejscowym wydziale ochrony środowiska.

Instalacje fotowoltaiczne z dotacją

Technologia fotowoltaiczna pozyskuje energię ze słońca. Wyprodukowany w ten sposób prąd możemy wykorzystać na własny użytek lub odsprzedać do zakładu energetycznego. Jednak zakup i instalacji paneli fotowoltaicznych są dość kosztowne, a instalacja zwraca się po kilku latach (w zależności od zużycia prądu i jego ceny). Jednak mimo wysokich kosztów związanych z zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych jest to korzystne rozwiązanie – zarówno dla naszego domowego budżetu, jak i środowiska. Warto więc skorzystać z pomocy w sfinansowaniu tego przedsięwzięcia. I chociaż program Prosument się zakończył, to zakup i montaż paneli fotowoltaicznych mogą być dofinansowywane przez gminy w ramach unijnych programów, dotacje pokrywają do 60% kosztów instalacji – wysokość dopłat zależy od województwa. Duży projekt realizowany jest na przykład w powiecie wielickim. Łączna wartość projektu sięga 17 mln zł, będzie realizowany z latach 2019-2021. Władze powiatu szacują, że w powiecie może przybyć nawet 1000 instalacji.

Zdjęcia: materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!