Artykuł: Nowoczesne kotły gazowe

Nowoczesne kotły gazowe

Kotły gazowe cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród inwestorów przystępujących do modernizacji systemu grzewczego w domu. Nowoczesne kotły zasilane gazem to bowiem urządzenia energooszczędne, zapewniające jednocześnie wysoki komfort użytkowania.

Popularność kotłów gazowych wynika m.in. z dostępności paliwa – mogą być one zasilane zarówno gazem ziemnym z sieci, jak i płynnym – wówczas paliwo dostarczane jest do instalacji domowej z zamontowanego w pobliżu domu zbiornika na gaz. Montaż kotła gazowego jest szczególnie opłacalny, jeśli dom jest lub może być podłączony do sieci gazowej, ponieważ ogrzewanie gazem ziemnym jest stosunkowo niedrogie. Wśród nośników energii umożliwiających korzystanie z bezobsługowych urządzeń grzewczych (gaz płynny, olej opałowy czy energia elektryczna) gaz ziemny jest najtańszy.
Nowoczesne kotły gazowe to urządzenia praktycznie bezobsługowe. Nie wymagają dokładania paliwa i stałego kontrolowania ich pracy. Po odpowiednim zaprogramowaniu urządzenia o ogrzewaniu gazowym można właściwie zapomnieć. Nowoczesne kotły gazowe wyposażone są w zamkniętą komorą spalania dzięki czemu nie muszą być montowane w osobnym pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię. Mogą być zainstalowane np. w łazience, garderobie czy kuchni.
To m.in. dzięki tym zaletom nowoczesne kotły gazowe są chętnie wybierane w miejsce kotłów węglowych. Ale komfortowa obsługa i większa swoboda w montażu urządzenia to nie jedyne powody, dla których urządzenia te są doceniane przez inwestorów.

Nowoczesny kocioł gazowy, znaczy kondensacyjny

Pod definicją nowoczesnych kotłów gazowych kryją się kotły kondensacyjne. Odpowiednio dobrany kocioł kondensacyjny zużywa mniej paliwa niż tradycyjny kocioł gazowy, a tym samym pozwala ograniczyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Dzieje się tak, ponieważ kotły kondensacyjne oprócz ciepła ze spalania gazu wykorzystują również dodatkowe ciepło odzyskiwane ze spalin. Urządzenie kondensacyjne wyposażone jest w wymiennik ciepła, który najpierw wychładza spaliny i kondensuje zawartą w nich parę wodną, dzięki czemu odzyskuje ciepło, które następnie przekazywane jest krążącej w instalacji wodzie grzewczej. Kotły konwencjonalne, czyli niekondensacyjne, spalając paliwo, nie wykorzystują do ogrzewania przepływającej przez nie wody części energii nazywanej ciepłem utajonym. Jego uwolnienie następuje w chwili skroplenia (kondensacji) pary wodnej obecnej w produktach spalania, a żeby do tego doszło, muszą one zostać schłodzone do temperatury niższej od tak zwanego punktu rosy, czyli około 56°C dla gazu ziemnego, 52°C dla gazu płynnego i 47°C dla oleju opałowego. Kotły konwencjonalne nie są przystosowane do tego, by następowała w nich kondensacja – ich układy sterowania do niej nie dopuszczają. Kotły kondensacyjne mają wymienniki ciepła skonstruowane tak, by to było możliwe bez szkody dla nich (są odporne na działanie kwasu) i bez zakłóceń w ich działaniu (niska temperatura spalin jest równoznaczna ze słabym ciągiem kominowym, dlatego musi go wspomagać wentylator).

Zalety nowoczesnych kotłów gazowych

Poza oszczędnością energii wynikającą z zastosowanej w nowoczesnych kotłach techniki kondensacji, urządzenia te mają również inne ważne zalety:

- nowoczesne kotły gazowe są bezpieczne w użytkowaniu. Mają zamkniętą komorę spalania, co oznacza, że powietrze potrzebne do spalania paliwa zasysane jest z zewnątrz specjalnym przewodem. Z kolei spaliny usuwane są z budynku przewodem spalinowym, a ich przepływ wymusza wentylator. Słaby ciąg kominowy w domu lub jego brak nie zagraża więc bezpieczeństwu domowników. Odizolowanie komory spalania od pomieszczeń użytkowych eliminuje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla;

- eksploatacja kotłów gazowych jest stosunkowo niegroźna dla środowiska. Spaliny powstałe podczas spalania gazu są najczystsze ze wszystkich produktów spalania tradycyjnych paliw;

- nowoczesne kotły gazowe mogą współpracować z pompami ciepła i kolektorami słonecznymi. Dzięki takiej współpracy można liczyć na oszczędności na kosztach ogrzewania wnętrz domu i wody użytkowej;

- urządzenia te wyposaża się również w system autoanalizy gazu, który w sposób ciągły optymalizuje spalanie paliwa. Automatycznie dostosowuje się do wszystkich rodzajów gazu zapewniając najwyższą sprawność i niską emisję zanieczyszczeń;

- wyposażone w regulator systemowy i moduł komunikacji internetowej kotły gazowe mogą być zdalnie sterowane za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne. Zdalna obsługa umożliwia też wykonywanie diagnostyki kotła bez konieczności przyjazdu serwisanta na miejsce i szybką pomoc ze strony specjalisty;

- nowoczesne kotły wyposaża się również w tzw. tłumik uderzeń hydraulicznych na obiegu c.w.u., co zapewnia m.in. dobrą współpracę urządzenia ze instalacjami starszego typu. Kotły kondensacyjne mogą być więc z powodzeniem stosowane podczas renowacji czy modernizacji systemu grzewczego.

Rodzaje kotłów gazowych

Spośród kotłów gazowych do wyboru mamy urządzenia jedno- lub dwufunkcyjne.
Kocioł jednofunkcyjny ogrzewa zarówno wodę kierowaną do instalacji grzewczej, jak i wodę użytkową w osobnym zasobniku (podgrzewaczu pojemnościowym). Zapas wody w zasobniku ogrzewany jest do ustalonej temperatury, co zapewnia stały dostęp do ciepłej wody.
Kocioł dwufunkcyjny ogrzewa wodę w instalacji grzewczej oraz wodę użytkową. Woda użytkowa ogrzewana jest jednak w sposób przepływowy – tzn. w momencie jej poboru. Oznacza to, że kocioł ogrzewa wodę dopiero w chwili odkręcenia kranu. Kocioł dwufunkcyjny sprawdzi się dobrze w niewielkich domach z jedną łazienką oraz gdy punkty poboru wody w domu znajdują się w niezbyt dużej odległości od kotła.

Dobór kotła gazowego

Aby kocioł pracował oszczędnie, musi zostać właściwie dobrany do budynku. W internecie znajdziemy wiele kalkulatorów, które podpowiedzą, jakiej mocy kocioł jest nam potrzebny. Ale taki dobór powinniśmy traktować jako wstępny – musi on być zweryfikowany przez projektanta lub dobrego instalatora, ponieważ kocioł powinien dostarczać tyle ciepła, ile potrzebuje dom do jego ogrzania. Jeśli moc kotła będzie za mała, to w domu może być zimno, za duża moc kotła przełoży się z kolei na większe zużycie paliwa.
Powierzchnia lub kubatura domu mają obecnie mniejsze znaczenie w doborze kotła niż kilka lat temu – dużo zależy od izolacji cieplnej przegród zewnętrznych, kształtu bryły budynku, sposobu doprowadzenia świeżego powietrza do pomieszczeń (wentylacja grawitacyjna bądź mechaniczna), od lokalizacji domu, np. czy znajduje się on w I czy III strefie klimatycznej itd. W domach energooszczędnych – o małym zapotrzebowaniu na ciepło – o wyborze mocy grzewczej kotła może decydować zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Warto też wziąć pod uwagę, że potrzebna moc grzewcza dla zapewnienia odpowiedniego komfortu c.w.u. może być większa od zapotrzebowania budynku na ciepło grzewcze. Dodatkowe źródła ciepła, które planujemy zastosować, również mogą mieć wpływ na wybór kotła pod względem optymalnej współpracy z np. kolektorami słonecznymi czy kominkiem z płaszczem wodnym.

Zdjęcia: Vaillant

Czytaj także